Азерайджан може да доставя повече от договорените 1 милиард кубически метра природен газ за България на годишна база. Това заяви след срещата си с президента Румен Радев държавният глава на Азербайджан Илхам Алиев.
"С президента Радев обсъдихме доставката на допълнителни обеми азербайджански газ към България. Аз ще засегна тази тема на национално равнище, когато се върна в страната", каза Алиев.
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев е на двудневно посещение в България по повод официалното откриване на газовия интерконектор с Гърция, по който страната ни ще получава по 1 милиард кубически метра азерски газ годишно. Официалният старт на работата на тръбата пък ще бъде даден в събота, 1 октомври, като на специалната церемония, която ще се проведе в Националния дворец на културата в столицата ще присъстват също така председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентите на Сърбия, Румъния и Република Северна Македония Александър Вучич, Клаус Йоханис и Стево Пендаровски, както и министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис.
В рамките на срещата си двамата държавни глави обсъдиха теми, свързани със стратегическото партньорство между двете държави, както и задълбочаване на сътрудничеството в сфери като енергетика, икономика, сигурност, туризъм, образование и култура.
Алиев посочи още - Азербайджан разполага с сериозни газови залежи от 2,6 трилиона кубически метра, като си поставя стратегическа цел - да удвои доставките за Европа в обозримо бъдеще.
"Въз основа на меморандума (подписан между Алиев и Урсула фон дер Лайен при визитата на председателя на ЕК в Баку) ще удвоим производството и износа към Европа, имаме ресурсите за това. Говорихме с президента и да открием офис на СОКАР (азерската държавна газова компания) в България. Не се ограничаваме само с въпросите за производство и пренос на газ, засегнахме и редица теми от енергетиката като производство и износ на електроенергия и сътрудничество в тази сфера, за доставката на допълнителни количества нефт, както и много други теми", посочи още президентът на Азербайджан.
Алиев анонсира и предстояща своя среща с представители на българския бизнес, както и покани български фирми да инвестират в Азербайджан. "Имаме редица големи инфраструктурни проекти, като компании от приятелски държави са добре дошли да участват в тях."
От своя страна българският президент Румен Радев нееднократно подчерта, че сътрудничеството между София и Баку вече се е издигнало на много високо ниво - на стратегическо ниво.
"Утре ще открием междусистемната газова връзка между България и Гърция, което е изключително важно събитие не само за България и съседните ни страни, но и за региона на Централна Източна Европа. Това е връзка, която ще даде възможност за първи път да получаваме реално газ от Азербайджан, която променя решително енергийната карта на Европа. Тя далеч надхвърля измеренията на един енергиен проект, защото е мощен катализатор за развитие на потенциала на икономическото сътрудничество в целия наш регион. По-важното е, че тази връзка наистина затвърждава нашето стратегическо партньорство и е в резултат на един ангажимент, поет от президента Алиев преди десетилетие", заяви Радев.
Президентът съобщи още - четири държави - България, Румъния, Унгария и Словакия съвместно предлагат на Баку да транзитират към Европа газ през собствените си газопреносни мрежи, вместо да се правят скъпи и отнемащи време инвестиции по разширяването на Южния газов коридор, по който към момента азерския газ отива на запад. Предложението ще бъде обсъдено обстойно в събота в рамките на официалната церемония в НДК.
"Така газът ще пристига много по-сигурно в евтино в Централна и Западна Европа", изтъкна държавният ни глава.
Радев е представил и друга идея на Алиев - българските заводи, потребяващи значителни количества природен газ като тези, произвеждащи изкуствени торове, полимери, стъкло и цимент да получават газ директно от Азербайджан, като след това съвместно да продават произведената продукция на европейските пазари.
"Тези наши големи промишлени потребители на газ да получават газ от Азербайджан, а в последствие заедно да излизат на трети пазари и да споделят печалбата, като по този начин се спестяват огромни средства от транспорта, спестява се време и се излиза директно на европейските пазари. Това ще доведе и до значително облекчаване на обществения доставчик "Булгаргаз".
Далеч не само засилването на сътрудничеството в енергетиката е била тема на разговорите, подчерта Румен Радев. Обсъдени са били съвместни проекти в информационните технологии, роботиката, изкуствения интелект, производство на зелен водород, на компоненти за автоиндустрията, земеделието, фармацията, хранително-вкусовата промишленост, образованието и културата.
амуджа
на 30.09.2022 в 17:16:54 #14Стара Бг поговорка - Да бе мирно седяло не би чудо видяло, или на мазен г*з, мазен *й.
амуджа
на 30.09.2022 в 17:12:33 #13Не съм сигурен дали е така, азерите не си върнаха 100% от териториите, но дори и така да е, лицемери са тия които искат санкции за азерите преди да поискат такива за арменците за действията им от началото на 90те. Първо санкции за арменците, защото те са извора за проблемите там, и после за азерите, нека да не мерим с двоен аршин, всичко по реда си. Вярвам че дори и азерите са съгласнина този вариант. Но арменците са вечните потърпевши, вечно реват, вечно някой им е крив, вечно ако не едните то другите, все келепира гледат, някой да им даде на готово, някой да име длъжен, да натикат някой вместо тях.. и т.н. Така, че всеки народ си заслужава управниците и съответно съдбата.
ForeverBlue
на 30.09.2022 в 17:10:07 #12Този пак ни прави на глупаци. Радев, как една малка тръбичка ще промени енергийната карта на Европа. Ако европейската енергетика зависеше от този интерконектор отдавна да е бил завършен. Като гледам колко е голяма тръбичката, газта едва ли ще стигне и за нуждите на България.
mclaranist
на 30.09.2022 в 17:00:31 #11амуджа, последните военни сблъсъци и ракетни атаки и агресия са били НА ТЕРИТОРИЯТА на Армения, а не в спорните Нагорни Карабах. Има огромна разлика.
амуджа
на 30.09.2022 в 15:59:42 #10Нагорни крабах е превзет от Армения със сила в началоти на 90те и както Крим не е призната за Арменска територия от нито една страна в света, с изключение на Раша май, тъй като е в грубо нрушение на всякъкво международно или както искате го разбирате право. А точно обратното тези територии са признати от цял свят за Азерски, така че няма никаква агресия при възвръщане на собствени незаконно окупирани територии от друга държава. Ако има някой, на който трябва да се наложат санкции за Нагорни карабах, това е Армения за агресията над чужди територии, които ги превзе със сила в началото на 90те и причини и и тогава и в последствие толкова смърт на невинно население.
амуджа
на 30.09.2022 в 15:45:06 #9До #8: Има една малка но доста същественна разлика между агресията на Раша и т.н.агресия на азерите, вторите си връщат признатите от цял свят включително и ООН като азерски територии, които бяха незаконно окупирани от Армения. Те не окупират чужда територия а си връщат СВОЯТА. Все едно да наричаш Украйна агресор ако превземе обратно Крим. Мислете с тия глави и четете повече вместо да се излагате.
Xa-x@v
на 30.09.2022 в 15:36:22 #8mclaranist на 30.09.2022 в 14:20:44 Задаваш много сложни въпроси на хора,които нямат обективност
ivan-koichev
на 30.09.2022 в 15:33:46 #7Повече газ от азерите не означава достатъчно газ.
asentset.o
на 30.09.2022 в 15:28:35 #6Алиев е зъл диктатор, който напада суверенна държава! Къде са сега евроатлантическите подлоги да защитават Армения? Лицемерни двуличници!
Philosopher
на 30.09.2022 в 14:54:47 #5гнусните таласъми от руската кочина мрънкат за международно право??? когато войските на кочината убиват и разрушават в Украйна?? нагли ватенки
mclaranist
на 30.09.2022 в 14:20:44 #4коко7, тук не става въпрос за руски, американски и др. подлоги. Става въпро за РАЦИОНАЛНОСТ и ЛОГИКА. Ако спираш газа и отношения с една държава понеже е агресор- Русия, а от там си докарваш икономическа криза, то каква е логиката да прехвърлиш това на ДРУГА подобна страна, че дори и по-лошо. Понеже Русия все пак има някакъв плурализъм и фасадна демокрация, а Азърбайджан си е откровенна ислямска диктатура. Да не говорим за Катар и др. страни??? И тук никой не говори, че имам ДОГОВОР за определени количества. Ако ще ни дават нови и повече, ще трябва да подпишем НОВ договор, а той няма да е на СЕГАШНИТЕ цени повярвай ми. И пак казвам, то да беше 100% азерски, а то в част от тръбата и количествата има РУСКИ газ??? То не се иска само приказки и снимки. Но лошото е, че ще го усетим много скоро ВСИЧКИ в Европа
coco7
на 30.09.2022 в 14:11:09 #3Руските подлоги газ пикаят.
shtimpo
на 30.09.2022 в 14:07:58 #2Интереса клати….кесията
mclaranist
на 30.09.2022 в 14:04:54 #1Харесва ми мисленето на Европа и нашия елит. Диверсификацията я разбираме към минаване от една зависимост- на авторитарно управление в Русия, към зависимост на диктаторско мюсюлманско управление в Азърбайджан. Ашколсун дет се вика. И след 5-10 години като стане патаклами и проблем, ще почнем да се ,,диверсифицираме" обратно сигурно???? Отделно, че в този азерски газ се знае че не малка част тече РУСКИ газ. А в част от находищата в Азърбайджан участват руски компании. Абеее всичко е тип топ