Засилване на иновациите и развитието на транспортната и енергийната свързаност - това са основните приоритети на форума "Три морета" и следва да е основна задача на всички страни, членуващи в инициативата.
Това заяви президентът Румен Радев по време на откриването на международната инициатива, обединяваща дванадесет европейски страни България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Австрия, Хърватия и Румъния.
"Ние сме реалисти. Много добре разбираме, че това е много амбициозна и сложна цел, необходимите за която ресурси превишават това, с което разполагаме. Но също така знаем с какъв голям потенциал разполагаме, за да се развиваме заедно", допълни държавният ни глава.
Президентът Радев отчете и големият интерес към инициативата, на която за първи път участва управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
Множество представители на западноевропейски, близкоизточни и тихоокеански страни, голяма делегация от американския конгрес, както и стотици компании с интерес за инвестиции в региона също взимат участие, изтъкна той.
"Това показва растящ интерес към нашата инициатива, която придобива вече не само регионални, а световно значение", допълни Радев, който изрази надежда Централна и Източна Европа да стане силно привлекателна за преки чуждестранни инвестиции.
"Надяваме се на сближаване на бизнеса, нови бизнес контакти и, разбира се, конкретни резултати. Вече правим инвестиции във важните сектори като дигитализация. Това може да ни подсигури развитие и конкурентоспособност, създаване на нови трансгранични клъстери", каза от своя страна министърът на икономиката Кирил Петков.
Най-накрая се вижда светлина в тунела, което се дължи на смелостта на пишещите политики в региона. Това заяви Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния Валутен Фонд, по време на форума на инициативата "Три морета", която се провежда в София.
2021 г. регионът ще достигне равнището на БВП през 2019 г., което изпреварва останалите държави от света. По-добре се управлява свиването на икономиката, породена от коронавируса, посочи Кристалина Георгиева. Според нея процесът на сближаване и конвергенция ще продължи.
Инициативата "Три морета" има важен принос, защото набляга върху ключовата роля на инфраструктурата и свързаността за целия регион. На едно евро, изразходвано за инфраструктура се връщат 1.7 до 2.5 евро. Това в дългосрочен план стимулира растежа, изтъкна Георгиева.
Регионът се разглежда все повече като кът, който интегрира нисковъглеродни инвестиции, подходящи за климата, което е важно за конкурентоспособността. По този начин регионът ще стане по-силен, очаква Георгиева.
Пандемията ни научи колко е важно да обръщаме внимание на недостатъците на здравната система, на социалната система и образованието. Предвижда се по-голям дял инвестиции насочени към наука и здравеопазване - дигитализация на училища, здравна системи и засилен конкурентоспособност на региона.
Президентът на Гърция Катерина Сакеларопулу заяви, че това е една политическа платформа, която става все по-важна в региона и отговаря на общи нужди. Не е тайна, че инфраструктурата в Централна и Източна Европа изостава, посочи тя. Инициативата има за цел да оправи пропуските, да засили кохезията, да се работи по енергичен начин в съответствие с европейската политика, подчерта Сакеларопулу.
Гърция подкрепя реализацията на вертикалния газов коридор за развитието на съществуващата газова инфраструктура и за развитието на нови проекти, които имат значение за енергийните проекти на Източна Европа, изтъкна президентът на Гърция.
Гърция се намира на югоизточната граница на ЕС, което определя големия потенциал на държавата в този регион. В ерата след пандемията Гърция ще се развива като държава-хъб от гледна точка на енергетиката и дигитализацията. Включването на Гърция в инициативата има ключово значение, открои Сакеларопулу.
Керсти Калюлайд, президент на Република Естония изказа задоволството си, че инициативата дава конкретни резултати, и вече се пресичат границите.
Егилс Левитс, президент на Република Латвия заяви, че инициативата "Три морета" е много важна, защото процесът и инициативите се движат от бизнеса. Всички ние участваме в проекта, защото има потенциал за развитие, посочи Левитс.
Президентът на Полша Анджей Дуда заяви, че в инициативата "Три морета" се разработват нови проекти за разширяването на интеграцията. Идеята е месните власти да си партнират с бизнеса, като списъкът с приоритетни проекти продължава да бъде допълван и обновяван, посочи Дуда. Инициативата "Три морета" е стратегически проект за предизвикателствата след пандемията. С него се укрепва кохезията, трансатлантическите връзки и нашите икономики ще се развиват по-бързо посредством инициативата, надява се Дуда.
ЕК предвижда 4.5% ръст на БВП през 2022 г., отчете президентът на Полша. Устойчивото възстановяване ще бъде подкрепено от използването на европейските фондове, включително и този за възстановяване. С реформи ще се гарантира устойчивостта на реформите в ключов план, като инициативата приветства изграждането на по-силна Европа, отбеляза Дуда.
"Инициативата Три морета е отворена за вас, очакваме да си сътрудничим с вас", обърна се Дуда към президентите на останалите държави.
Борут Пахор, президент на Република Словения, акцентира върху основната задача - да се намери начин да се попълни недостигът на средства от инвестиционни проекти.
Карел Хавличек, заместник министър-председател на Чешката република допълни, че трябва да се рестартира икономиката, да започнат културните, социалните, образователните дейности, но трябва да се отчете, че освен предизвикателства има и възможности. Трябва да се отчитат нуждите на индустрията, да се инвестира в иновации, наука и да бъде създадена добавена стойност, да се преобразува енергетиката, открои Хавличек.
Определено може да се каже, че трябва да рестартираме и живота си, изтъкна той и настоя да се поставят реалистични зелени цели,. Инициативата Три морета е добър инструмент за постигането на тези цели, но трябва да засилим сътрудничеството си със САЩ. Трябва да приемем, че ЕК е наш партньор, а не наш конкурент, призова Хавличек.
ivan-koichev
на 10.07.2021 в 09:11:20 #12"И каква е ползата за Източна Европа,комуне просто?" Що не се пробаш да се изясниш кои са против ИТМ, комунетата ли или гейробците? И внимавай къде ще поставиш Байдън в случая? ПП. За разлика от теб и фамилни и познати по времето на соца дето са били част от 99,9% гласували открито и с гордо чело в подкрепа на комунистическото общество в един момент аз не бях от тях и не просто не гласувах, а изправен пред накичената с ордени и медали комисия поисках член от комисията да пусне в урната пликчето в което бяха ми поставили бюлетините. Обясниха ми, че аз лично трябвало да направя това. Тогава поисках разрешение да проверя какво има в пликчето и след като го получих извадих от него двете най важни бюлетини, едната на един дето възрастта му ми се виждаше преклонна, а другия ми беше непознат и оставих в пликчето само тази на комсомолският секретар и съдебните заседатели. Няма да ти споделям реакцията на комисията и неуспешния ѝ опит да осуети гласуването ми. Толкова от мен комунето.
58eng
на 09.07.2021 в 17:47:11 #118. Златен век имаше за чеервените бояре,манра бездънна! След това продължиха същите и така до сега
58eng
на 09.07.2021 в 16:12:31 #109. И каква е ползата за Източна Европа,комуне просто? Технологии,инвестиции, какво? Теехнологиите са на Запад,парите също...
ivan-koichev
на 09.07.2021 в 10:26:25 #9"Инициативата "три морета" е един обикновен опит ЕС да се раздели на две... Източна и Западна... както си беше. Кой има интерес от това?" Естествено, че Източна Европа има интерес от това. На другият полюс са тези дето искат статуквото в ЕС да си остане и мачкането на Източна Европа от страна на Западна да продължи. ИТМ помага на консолидацията на Източна Европа и заради това е едно много добро решение.
Xa-x@v
на 09.07.2021 в 00:31:22 #8Паяка,Френде, Колкото и да пишете глупости за средния българин комунизма беше златен век. Имаха всичко необходимо за нормален живот.Сега от 89 е времето на бандитите,а за средния българин има един голям среден уй.Грубо звучи,но е истината,а вие си пишете за Решетников още 300 години за подобни глупости. Радев е станал президент със знанието на Белия дом.Още пишете за Решетников.България е под влиянието на Белия дом от 30 и нагоре години главно.Там се вземат решенията за България,кога ще п.ърдите,пикаете и с.ерете. Русия,ако има влияние е със знанието на Белия дом.Всички други мантри от вас са пълни глупости.Така се става натовски генерал.
friend
на 08.07.2021 в 22:43:58 #7В подкрепа на това, което написах в предишния си пост, мога да кажа: погледнете кои са участниците от българска страна на този форум: Р. Радев - човек на Решетников и проф Нина Дюлгерова - руски шпионин, завършила в Москва и енергиен експерт, без да е завършила нищо свързано с енергетиката.
friend
на 08.07.2021 в 22:34:45 #6Инициативата "три морета" е един обикновен опит ЕС да се раздели на две... Източна и Западна... както си беше. Кой има интерес от това? Това дава отговор на въпроса "защо само нашият президент биши на този форум". Човекът на Решетников.
james1
на 08.07.2021 в 21:49:39 #5Нито един президент на голяма държава не е представен на форума. Радев за пореден път е в международна изолация!
Boneberg
на 08.07.2021 в 20:04:51 #4Велик е нашия президент! Как леко и нежно го набива на банкянския тарикат! С усмивка,с финес,с любов! Борисоффффф скоро ще влезе в затвора! Герб ще бъдат изчегъртани ! На следващите избори могат да се явят в коалиция с НДСВ! Идват хубав и интересни дни за България! На запад вече никой и не иска да си спомни за простия човек от Банкя! Лека полека Урсула започва да си отдъхва от досадата на пожарникаря! Само още няколко дена и ще се насладя на унижението на този прост човек!
paqka
на 08.07.2021 в 18:23:38 #3Някой представяли си наистина че хората около Радев са способни да задвижат механизми за иновативни решения. В която и да е сфера. Погледнете ги какви ошлайфани военни полицаи са всичките. Те спират проекти, спират помощи, закриват и изчегъетват построеното ама вие чакайте от тоя иновации
emilioner
на 08.07.2021 в 18:13:34 #2Руското шпионче много обича да се прави. Аз такъв аз онакъв па предава военни тайни на Москва.
paqka
на 08.07.2021 в 17:42:59 #1Айде бе... Транспорт. От комунистите знаем че асфалта не се яде. Те затова преди ГЕРБ нищо не се беше строило 30 години.