Притиснати от американските санкции и от тежкото положение, в което се намира иранската икономика, властите в Техеран планират да ограничат значително вноса. За целта те искат през следващите 2 години в страната да бъдат произведени стоки за 11 милиарда долара, които ще заместят част от импорта на страната, съобщава Bloomberg.

Според плановете на властите, цитирани от държавната агенция Islamic Republic News Agency в това число влизат електроника, автомобили и телекомуникационни продукти.

Част от продукцията ще бъде използвана за износ за съседни държави. От Техеран искат експортът да се удвои до 48 милиарда долара. Това е потвърдил министърът на индустрията, минното дело и търговията Реза Рахмани.

Как санкциите на Тръмп осакатиха икономиката на Иран

Как санкциите на Тръмп осакатиха икономиката на Иран

След 12% ръст през 2016 г., през тази година БВП ще се свие с 6%. Инфлацията и безработицата растат стремглаво

Иран наложи забрани за около 1400 стоки и суровини,които не са от първа необходимост, след седмици на рязко поевтиняване на риала спрямо долара.

Валутата започна своя спад след като САЩ се отказаха от ядрената сделка от 2015 година и върнаха санкциите срещу страната. Ограниченията, особено тези срещу продажбата на петрол, сринаха иранската валута, повишиха цените и създадоха недостиг на стоки.

Петрол от $194 за барел: Невъзможната цена, от която се нуждае Иран

Петрол от $194 за барел: Невъзможната цена, от която се нуждае Иран

Тя е нужна на страната, за да може да балансира бюджета си за 2020-а, изчисляват от МВФ

С тези действия иранските власти се надяват да подкрепят местните производители.

Преди няколко месеца американският президент Доналд Тръмп поиска затягане на санкциите срещу Иран. Тогава той съобщи, че е наредил на Министерство на финансите "значително увеличение" на ристрикциите.

Съобщението на Тръмп дойде след атаката срещу петролните мощности на Саудитска Арабия. След нея Вашингтон обвини Иран, която отрече, а Рияд се въздържа от коментар.