Акциите на производителите на чипове в Азия се понижиха в четвъртък, докато европейските им колеги започнаха колебливо заради опасения, че различни политически решения в САЩ могат да затруднят бизнеса или даже да го поставят в директна опасност, предаде "Ройтерс".

Първият удар дойде след новина, че Съединените щати обмислят по-строги ограничения върху износа на модерни полупроводникови технологии за Китай.

30 000 ще работят в новия мегацентър за чипове на Huawei

30 000 ще работят в новия мегацентър за чипове на Huawei

Компанията инвестира в него 1,4 млрд. долара

В доклад на Bloomberg News, публикуван по време на азиатската търговия в сряда, се казва, че администрацията на президента Джо Байдън обмисля мярка, наречена правило за прекия чуждестранен продукт, която позволява на правителството на САЩ да спре продажбата на даден продукт, ако той е произведен по американска технология.

Това потенциално би означавало ограничения за компании като Tokyo Electron и холандската ASML.

На Китай се падат около 49% от продажбите на литографски системи на ASML през второто тримесечие и около 20% от поръчките на компанията.

Сред най-засегнатите в Азия бяха акциите на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), най-големият в света производител на чипове, който за два дни загуби около 1,7 трилиона тайвански долара (52,13 млрд. щатски долара) от пазарната си стойност.

TSMC и NXP Semiconductors ще строят в Сингапур завод за чипове за $7,8 милиарда

Най-големият производител на чипове в света и нидерландска компания ще строят в Сингапур завод за $7,8 милиарда

Продуктите на завода ще се използват в автомобилната индустрия и мобилните устройства

Южнокорейският производител на чипове за памет SK Hynix се понижи с 3,6 %, а японският Tokyo Electron - с 8,75 %.

TSMC заяви в отчета си за приходите за първото тримесечие, че 69% от приходите ѝ са от клиенти, базирани в Северна Америка, и 9% от Китай. По подобен начин в корпоративното досие на SK Hynix от март се посочва, че 31% от продажбите на компанията са дошли от Китай през миналата година.

Коментарите на кандидата за президент на САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп, че Тайван трябва да плаща на Америка за отбраната си, се прибавиха към вълната от лоши новини и доведоха до спад на акциите на TSMC с 2,4%.

Тръмп обясни, че Тайван е отнел "около 100%" от американската полупроводникова индустрия - и коментарът му идва на фона на втвърдяване на тона към островна република от страна на Китай, който я смята за своя територия и не изключва да си я върне със сила.