Катар желае Европейският съюз да ограничи препродажбата на катарски природен газа извън блока, ако ЕС желае да получи синьо гориво от страната най-голям производител на втечнен газ в света и от други големи доставчици при евентуални спешни доставки в случай на конфликт между Русия и Украйна. Това съобщава Ройтерс, цитирайки източник, запознат с водените преговори.
Катар също така е поискал решение от страна на ЕС относно разследване от 2018 г. на неговите дългосрочни договори, които според Европейската комисия могат да възпрепятстват свободните газови потоци в Европа и нейния единен газов пазар, допълва източникът.
Исканията, отправени от Катар, са в основата на либерализацията на газовия пазар на ЕС. Евросъюзът смята, че напълно свободната търговия с газ е от съществено значение за енергийната сигурност, но големите производители и някои потребители на синьото гориво смятат, че реформите от последните две десетилетия често са причинявали хаос и са довели до по-високи цени.
САЩ са загрижени, че Русия се готви да нахлуе в Украйна и през последните седмици поискаха от Катар и други големи производители на втечнен газ да проучат дали могат да доставят допълнително количество синьо гориво за Европа, ако бъдат прекъснати руските доставки.
Русия доставя около една трета от газа в Европа и всяко прекъсване би влошило съществуващата и без това енергийна криза, причинена от глобалния недостиг на петрол и на природен газ.
Въпреки че в Катар липсва достатъчно резервен производствен капацитет, близкоизточната държава даде знак, че би била готова да отклони някои от газовите обеми за Азия в посока Европа, с посредничество от страна на САЩ.
Доха все още не е отправила такова искане за пренасочване на газови доставки, посочва още източникът на Ройтерс.
Възможните спешни доставки за Европа ще бъдат обсъдени на разговорите във Вашингтон тази седмица между емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ал-Тани и президента на САЩ Джо Байдън.
През изминалата седмица Доха също така отправи своите искания до ЕС и емирът на Катар разговаря с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. ЕК заяви, че няма да коментира подробностите от дискусиите с международни партньори относно доставките на газ.
bajbor
на 01.02.2022 в 23:22:59 #2Гаврят се със "старата госпожа" като със долнопробна к..ва... А уж опълчвайки се на руснаците защитивахме достойнството си...май май ще има бой с е..не и подфъргание...
TheSaint
на 01.02.2022 в 13:40:23 #1Няма никаква либерализация на пазара. Всички руски условия за доставка на газ, срещу които скочи ЕК и прие сума и директиви се поставят като политически условия от алтернативните доставчици.. препродаването на газа, дългосрочните договори, привързаността на цената към тази на нефта.. всичко това отива подяволите, когато политически не е изгодно. Оказва се, че ЕК работи не в полза на европейците, а строго конюнктурно срещу конкретен доставчик