От КНСБ настояват за гарантирано равно заплащане за равен труд не само в България, но и в другите държави на ЕС. Това стана ясно от думите на президента на КНСБ Пламен Димитров по време на семинар във Варна.
От Конфедерацията настояват да се обърне внимание на социалното осигуряване на самонаетите лица, социалната защита и закрила на работниците. Европейският орган по труда трябва да се бори с трансгранични нарушения с трудовите, осигурителните и синдикални права. Чрез него работникът трябва да има възможност да поиска гаранция за своите права.
От Конфедерацията настояват от Европейската комисия и за колективни трудови договори, с които заплатите да са по-високи. На един отработен час (заплата плюс осигуровки) в България за 2017 г. се е заплащало 5.1 евро, докато за другите страни в ЕС е 23.1 евро. Високите нива на минимална работна заплата (МРЗ) са в Люксембург, Ирландия, Холандия, Белгия, Франция, Германия и Великобритания. Средните равнища на МРЗ са в Испания, Словения, Малта, Гърция, Португалия, докато ниските нива на МРЗ са в България и Полша.
Средната месечна работна брутна заплата в България за изминалата 2017 г. е 542, докато нетната е 423 лв.
За Дания средната месечна брутна работна заплата за 2017 г. е 5191 евро, докато нетната - 3270 евро. В Люксембург брутната заплата е 4412 евро, нетната - 3159 евро. В Холандия брутна заплата - 2855, нетна - 2155. За Естония, брутна заплата - 1221, нетна заплата - 957. В Словакия брутната заплата - 980, нетна - 748. В Унгария брутна заплата - 955, нетна - 635 евро.
От КНСБ настояват и за общ подход и съгласие в Европейския съвет за две нови директиви - Директива за изравняване на семейния и трудов живот и Директива за предвидимите и прозрачни условия за труд. Най-важното и за двете директиви e да се даде точно определение за дефиницията работник, кой е работникът и какви са неговите права.
Димитров обясни, че в социалната сфера също има какво да се направи с поне четири ключови аспекта, които са важни не само за българските, но и европейски граждани.
Става въпрос за Директивата за командировани работници, която има противоречиви измерения с българските, полските и румънски работници, които получават закрила по отношение само на минималните стандарти на колективното договаряне.
От КНСБ настояват за гарантирано равно заплащане за равен труд не само в България, но и в другите страни.
От КНСБ настояват и за общ подход и съгласие в Европейския съвет за други две нови директиви - Директива за изравняване на семейния и трудов живот и Директива за предвидимите и прозрачни условия за труд. Най-важното и за двете директиви e да се даде точно определение за дефиницията работник, кой е работникът и какви са неговите права.
От Конфедерацията настояват да се обърне внимание на социалното осигуряване на самонаетите лица, социалната защита и закрила на работниците. Европейският орган по труда трябва да се бори с трансгранични нарушения с трудовите, осигурителните и синдикални права. Чрез него работникът трябва да има възможност да поиска гаранция за своите права.
От КНСБ настояват да договорят началната минимална заплата за четири категории персонал: нива на неквалифицрани производители, нива на квалифицирани производители, техници и специалисти и високо квалифицирани специалисти.
България се справи изключително успешно с Българското европредседателство на Съвета на ЕС, но това, за което страната ни трябва да настоява в Европейския съвет, е да се работи повече за равно заплащане и равен труд във всички държави. Такава оценка постави президентът на КНСБ Пламен Димитров на отминалото председателство.
Арахангел Михаил
на 02.08.2018 в 14:40:24 #10До Алията отдолу. Не, не е възможно Асанчо да се издигне като работник в Германия по няколко прости причини: първо, липсва му всякакво техническо образование за съответната работа (т.е. той е напълно неук), няма германски технически умения, не проявява желание за качество на работата и интелигентност за изпълнителска работа, която се създава още от ранно детство с игри, конструктори, лего, кръжоци по електроника и така нататък. През всичкото това време Асанчо най-много да е брал съседската черница и сливи... Колкото до България - ама ти откъде си бе, чиче? Не знаеш ли че тук има Хелзинкски комитет, Евророма, европски цигански организации и др., които зорко бдят да не се нарушават правата на циганите за мързелуване и безнаказани кражби, ако случайно някой ги накара да работят или учат?
aliqn-karavana
на 09.07.2018 в 09:11:44 #9здравейте господа "умници" виждам че доста си разбирате от работата сега си представете че хасанчо е отишъл в германия и за 1 година става отговорен пълноценен гражданин и работник издигасе в ерархията и става отговорник а е само със 8 клас сега си задайте въпроса и отговорете на гатанката как ли простият мързелив циганин ще постигне това ажаба възможноли е и ако е защо той него прави в БЪЛГАРИЯ?
halo
на 08.07.2018 в 23:52:06 #8psp_11 на 08.07.2018 в 18:34:49 #10 ============================= "А кое е по-добре - производителността на 10 циганина или една фадрома е философски български бизнес въпрос.." ------------------------------------------------------------------ Това не е философски въпрос, даже не е "екзактен", а просто социален... Намалява се безработицата, усвояват се първични умения и трудови навици, разтоварва се социалната система и т.н. Защото шибаната циганска махала не ще образование, а разчита на разплод и доене на останалите. : https://www.vbox7.com/play:488b4e4a https://www.vbox7.com/play:aa66f4bb87 https://www.youtube.com/watch?v=PAVIv6mlMWc Честно казано нямам данни за напредъка, а ти?
el viejo
на 08.07.2018 в 21:57:20 #7Българите са глупави и от там - човеконенавистни към сънародниците си! Още по турско народа нарича българските чорбаджии - "чорбаджии изедници"! Българските работодатели в момента са най-човконенавистните работодатели в света!
psp_11
на 08.07.2018 в 18:34:49 #6karamazov на 08.07.2018 в 12:10:04 #2 Нивото на работната заплата основно зависи от количеството и качеството на произведения продукт на едно лице от производствения персонал.. ====== Това бяха част от тезисите на XI Конгрес на БКП. 1. Качество не е необходимо - всичко произведено трябва да се развали малко след изтичане на гаранционния срок. 2. Производството е 27% от заетите работници преко сили.. 3. Един консултант продавач как трябва да ти продаде долнокачествената стока в Люксембург и в България та първият да взема 19 пъти повече? А кое е по-добре - производителността на 10 циганина или една фадрома е философски български бизнес въпрос..
halo
на 08.07.2018 в 15:34:37 #5"КНСБ иска цената на труда в България да се сближи с тази в ЕС" ====================================== Плановият цоциализъм в действие и неговите последователи отдолу....
elka-veleva
на 08.07.2018 в 13:17:35 #4Г-н Карамазов, производителността зависи от технологиите, а не от работниците. Обаче нашите новоизлюпени работодатели предпочитат да си купуват скъпи коли, яхти и палати вместо да инвестират пари в технологии. Сега, като настъпи глад за работна ръка ще им гледаме сеира.
petar-petrov-h6O7Hf8m
на 08.07.2018 в 13:15:35 #3До 2 и 3-повечето фирми са чуждестранни,така,че всичко е за износ и печелбата им е реализарана.Така че ,няма абсолютно никакъв проблем да се вдигнат заплатите,но няма как да стане поради простата причина,че за ЕС ,чисто и просто сме бели роби и място за пране на пари!
Кастело Белведере
на 08.07.2018 в 12:53:09 #2И това ще стане, но е още рано. Българският бизнес още не е достатъчно конкурентен, че да си позволи да изравни заплатите с европейските. Все пак всеки знае, че идеята на ЕС е всички да са равнопоставени, но не може да стане за година две. Поради тази причина ЕС е стабилен. А не като соц.лагера, където москва бе центъра на света, а другите бяхме само слуги... ама то затова и така се сгромоляса.
karamazov
на 08.07.2018 в 12:10:04 #1Нивото на работната заплата основно зависи от количеството и качеството на произведения продукт на едно лице от производствения персонал.Когато това е 4 пъти по-ниско от този показател в развитите страни, то няма как да се подсигури равна на тяхната заплата.Парите за заплати не падат от небето.Те трябва да се заработят.Това може да стане с технологично преоборудване на предприятията, висококвалифициран работен персонал и ориентация към производство на продукти с висока принадена стойност.Другото са мечти и мокри сънища.Да ме прощават КНСБ.Нищо лично, както се казва.