С 1.2% се очаква да се повиши издръжката на живота на хората само от влиянието на новите цени на топло и електроенергията.
Общата стойност за издръжка на живота на 4-членно домакинство ще достигне до 2 354 лв.
Такава прогноза направи директорът на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) на КНСБ Любен Томев на семинар във Варна.
Издръжката на живота за 1 лице от този тип домакинство ще достигне около 588 лв., или увеличение със 7 лв.
Томев отчете, че увеличението на цените на електро и топлоенергията ще окажат пряко влияние за нарастване на издръжката на живота.
Най-силно засегнати ще бъдат живеещите в София, където 61.2% от жилищата са с парно отопление от централен източник.
Той даде пример, че с новото увеличение на цените на парното през настоящите зимни месеци столичани ще плащат повече с около 11 лв., което означава, че общо разхода за целия отоплителен сезон ще нарасне с около 55-60 лв.
Шефът на ИССИ на КНСБ изрази съжаление, че с около 3.5-4% ще се увеличат необходимите разходи в подгрупата на горивата за отопление, топла вода, осветление, поддържане на електроуредите. Тази група формира около 2/3 от разходите за поддържане на жилището и 12% от общо необходимите средства за издръжка на живота.
Всички горепосочени данни говорят за увеличаване дела на енергийната бедност. Феноменът енергийна бедност е особено характерен за България. На фона на високите стойности на групите в риск от бедност и социално изключване, битовите потребители навсякъде са изправени пред сериозни проблеми по отношение на непосилните разходи за енергия, констатира Томев.
Според изследване на енергийната бедност в ЕС от 2010 г. България е страната с най-високи стойности и на сериозна дистанция от другите страни-членки по комбинираните показатели: невъзможност да се поддържа жилището топло, непропорционално високи разходи за жилищата, неадекватно изолирани жилища, неизплатени сметки за комунални услуги.
По отношение на разглеждания проблем са налице ясно очертани групи в много по-неблагоприятна ситуация.
Томев отчете, че ниската покупателна способност на българските домакинства поставя въпроса за несъразмерните цени на енергията. За периода 2000-2017 г. цената на електроенергията се увеличили със 135%, а на топлоенергията със 125%.
Според изследването на КНСБ прогнозите също не са оптимистични. Цените на горивата най-вероятно ще продължават да се качват и общите очаквания са, че броят на потребителите в неравностойно положение вероятно ще продължава да се увеличава, ако не се предприемат адекватни мерки.
В България има много сериозни затруднения при осигуряването на достъпни и устойчиви енергийни услуги, особено по отношение на домакинствата с ниски доходи. Поради това и острата диспропорция между доходите и цените на електроенергията, най-общите прогнози са, че ще последва продължаващо обедняване на населението.