Али ал-Наими беше най-могъщият човек в петролния бизнес през последните две десетилетия, но до този уикенд. През почивните дни той подаде оставка като министър петролната индустрия в Саудитска Арабия.

Дотогава ал-Наими контролираше едни от най-големите залежи на черно злато в света и де факто беше лидерът на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), пише CNN Money.

Освен това той съвместяваше три поста – освен този на министър, Али ал-Наими беше председател на държавната петролна компания Aramco и председател на Върховния петролен съвет.

Обяви ли Саудитска Арабия края на ОПЕК?

Обяви ли Саудитска Арабия края на ОПЕК?

Контролирането на петролните цени станало безсмислено  

Решенията на саудитския министър бяха особено важни през последната година и половина, след като цените на основната суровина се сринаха и държавите износителки се обърнаха към Рияд да предприеме мерки за стабилизирането им.

Позицията на ал-Наими по отношение на тази криза обаче беше различна. По време на среща на страните производителки през декември 2014 г. той заяви, че Саудитска Арабия няма намерение да ограничава добива си, за да стимулира цената.

Неговата стратегия беше да запази пазарния дял на страната дори в случай, че ниската стойност на черното злато удари икономиката на кралството.

Саудитска Арабия загърбва петрола. Реформи ще ѝ донесат $100 милиарда приходи

Саудитска Арабия загърбва петрола. Реформи ще ѝ донесат $100 милиарда приходи

Рияд въвежда редица мерки, за да неутрализира дефицита в бюджета си

Малко повече от година по-късно по време на срещата на ОПЕК и останалите износителки на петрол в Доха се видя, че той беше смекчил позицията си. Тогава вече бившият министър заяви, че добивът няма да бъде намален, но може да бъде замразен.

Успоредно с неговото изказване, престолонаследникът Мохамед бин Салман излезе с твърда позиция, че Саудитска Арабия няма да отстъпи и да намали производството си, ако Иран не предприеме същите действия. По време на срещата властите в Техеран отказаха това предложение и сделката пропадна.  

Дали това разминаване в позициите е причина за оставката на ал-Наими или то просто е било последната капка, преляла чашата, надали ще стане ясно.