Неочаквано за мнозина, и за неприятна изненада на членовете на Организацията на страните износителки на петрол, лидерът на картела постави под съмнение фундаменталнотo му основание за съществуване.

Саудитска Арабия смята, че залагането на целеви равнища за петролните цени вече е станало безсмислено, тъй като сегашната слабост на петролните пазари отразява структурни изменения, а не е някакъв временен епизод.

„ОПЕК е длъжна признае факта, че пазарът претърпя структурни промени – очевидно стана по-скоро конкурентен, отколкото монополен”, цитират източници на Reuters изказване на представителя на Рияд на среща на организацията във Виена.

Десетилетия наред Саудитска Арабия бе ориентир и основен фактор за определянето на петролните цени в света. Ако пазарните равнища не устройваха най-големия  износител на суровината в света, страната организираше и налагаше съкращаване или увеличаване на добива в ОПЕК. Но в последно време Саудитска Арабия практически престана да излъчва сигнали в това отношение.

Всичко това показва, че арабското кралство не възнамерява да се върне в близко време към практиката да съкращава добива си, за да поддържа цените на петрола.

Рияд: "И без петрол ще сме богати"

Рияд: "И без петрол ще сме богати"

Дали?

Саудитска Арабия в момента е обърнала гръб на проблемите в ОПЕК. Тя е загрижена от перспективите за производство на шистов петрол в САЩ и Канада, както и от добива на суровината в Русия. Това мнение се споделя от представители на картела от държави извън региона на Персийския залив.

"ОПЕК е мъртъв”, емоционално се е изразил друг разочарован участник в заседанието, твърди източник на Reuters.

Най-губещите страни от ниските цени на петрола

Най-губещите страни от ниските цени на петрола

Deutshe Bank изчислява кои са най-засегнатите държави производителки