По-бързо, по-високо, по-ужасно - когато става дума за разработка на смъртоносни средства за унищожаване на хора и материални обекти, човешката изобретателност "почти" няма граници. Във всички големи армии по света има въведени оръжейни средства и системи, които имат за цел да превъзхождат притежаваното от врага, да не дават шансове на противника в някаква област.
В статия с исторически обзор върху развитието на военните технологии и оръжия през 20-ти век и след това, германското издание Bild дава примери с някои от най-ефективните и смъртоносни съвременни техни представители.
Източник: ВВС САЩ
Изтребител F-22 "Раптор"
Той, според неговите създатели, е най-добрият боен самолет в света. Служи за постигне на превъзходство във въздуха и пълен контрол над небето.
Става дума за изтребителя на компанията Lockheed Martin F-22 Raptor. Основание за тези претенции: трудно забелязван от вражеските радари поради използваните стелт технологии; необичайни способности за маневриране и бойни възможности.
Макар че е предназначен за въздушен бой може да нанася и удари върху наземни цели, без допълнително устройство за форсаж може да лети с два пъти по-голяма скорост то тази на звука.
Разработката на самолета отне почти 30 години. Той получи бойно кръщение във войната срещу "Ислямска държава".
Но проектът има и своите критици - някои го наричат провала на века, заради съмненията, че някога ще се стигне до пълноценното му използване в голяма война, което да оправдае проекта. Производствената цена на един Раптор е 189 млн. долара, ако към тях се прибавят и разходите за разработката, тя скача до 400 млн. долара. Проектът струва досега на американките данъкоплатци 77 млрд. долара.
Източник: flickr
B-2 Спирит
И сред бомбардировачите самолет на американските военновъздушни сили се смята в настоящия момент за ненадминат.
Става дума за B-2 Spirit на компанията Northrop Grumman Този бомбардировач, разработен със Стелт технология в края на Студената война има за цел да нанася ядрени удари зад фронтовата линия, далеч в тила на противника.
Той остава почти невидим за вражеските радари поради специалната му форма; B-2 наподобява летящо крило. Бомбардировачът се контролира от двама пилоти и може да покрива разстояние от 11 000 километра без междинно кацане.
Цена на едно такова военно въздухоплавателно средство (без оръжията и разходите за разработка) е 700 милиона долара.
Флотилията B-2 ще остане готова за употреба в армията на САЩ през следващите години и освен това тези самолети ще бъдат модернизирани. Реконструкцията на 20 такива бомбардировача ще струва почти 10 милиарда долара.
Източник: Israel Defense Forces
Железният купол
Израелската система Iron Dome е създадена за защита от ракетни нападения, например от страна на Хамас. Затова подобни мобилни противоракетни системи са разположени близо до много от израелските градове
Правоъгълният метален контейнер е с височина около три метра и съдържа 20 противоракети. Ето защо тези инсталации могат лесно да бъдат транспортирани като ремарке на военни камиони.
Цената на една такава батapeя е от 50 до 80 милиона долара. Към това трябва да добавим цената на една ракета - около 50 хиляди долара. Всяка батaрeя разполага със собствен радар.
Въпреки това, Iron Dome не може едновременно да реагира на голям брой ракети. Според пресата израелските военновъздушни сили имат строги правила - изстрелването на ракети може да започне, само ако населените места са наистина са заплашени по време на атака. От 85% до 90% от ракетите, насочени от ивицата Газа се унищожават от "Железния купол" във въздуха, твърдят израелските военни. Тази система е в състояние да унищожи ракети с малък обсег на действие и артилерийски снаряди, изстрелвани от разстояние от 4 до 70 километра.
Източник: YouTube
"Бащата на всички бомби"
През 2007 г. в Русия за първи път проведено изпитание на най-мощната конвенционална бомба в света, получила названието "Бащата на всички бомби". Нейната мощност се равнява на 44 тона тринитротолуол, което я прави съпоставима по разрушителна сила с атомните бомби.
При взрива на "Бащата на всички бомби" се образува гигантски огнен балон след което в неговият радиус възниква невероятно висока температура, която унищожава всичко за секунди. Седемтонната бомба се пуска от въздуха чрез самолет.
Американците в отговор, разработиха бомба наречена "Майката на всички бомби" (Mother of all Bombs). GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast стана най-голямата неядрена бомба използвана някога - на 13 април 2017 г. в Афганистан.
DF-21D
Китайската DF (Dongfeng), което означава "Източен вятър" е доказателство за стремежа на Пекин да бъде велика военна сила.
Нейните изключителни характеристики включват възможността ракетата да не бъде програмирана за целта преди нейното изстрелване. Според военните експерти дори и след навлизане високо в атмосферата могат да бъдат предадени данни за определена движеща се цел. Радиусът на действие е 1500 километра, а скоростта достига 12 000 километра в час.
Програмата за създаване на DF-21D започна да се изпълнява преди почти десетилетие. По време на кризата в Тайван (1995-1996 г.) възникна идеята да се разработи ракета, способна да унищожи американските ядрени самолетоносачи.
Според експертите, тя притежава качества, които я правят важен жалон в развитието на военната ракетна техника.
Източник: РИА Новости
Танк Т-14 "Армата"
Танковете, след тяхното изобретяване през миналия век, продължават да всяват страх и ужас на бойните полета. Техния размер и огнева мощ се уважават от всеки враг. Сега ролята им се е променила донякъде, но въпреки това танковите части продължават да формират основата на почти всички армии на света.
Един от най-модерните и ефикасни танкове, според експертите , е руският Т-14 "Армата". Неговата въртяща се кула е необитаема, а се управлява от дигитално от капсулата за екипажа. Гладкостволово 125-милиметрово оръдие може да произвежда до 12 изстрела в минута, като за целта могат да се използват различни видове боеприпаси, вкл. контролирани ракети с диапазон 8 000 метра.
Този руски танк е способен да се движи с по-висока скорост от американския "Abrams" и освен това, според американския военен седмичник Army Times, той има и по-мощно оръдие. Теглото на "Армата" е 48 тона, а максималната му скорост 80 км в докато на "Abrams" е 64 километра в час.
Въпреки качествата си руският танк Т-14 засега не е имал възможност да се докаже на бойното поле за разлика от американския "Abrams" и германския "Leopards 2". Именно немският танк е считан от експертите за най-ефективния в момента в света, побеждавайки на тестовете конкурентите си от САЩ, Франция и Великобритания.