Президентът Румен Радев е разтревожен след "хаотичните действия" на правителството. Това стана ясно от лаконичния коментар на държавния глава, който взе участие в церемонията по награждаването на отличените в конкурса на PWC за есе на тема Твоите 25 причини да избереш България.
Президентът изрази тревогата си и че до този момент службите не са работили по казуса с продажбата на ЧЕЗ България.
По думите на държавния глава е нормално в момента да витаят тревоги, а ситуацията не може да се оправдава в името на комфорта на управляващите.
"Тревожното е, че демократични механизми за контрол се оказват безсилни", посочи Румен Радев.
По темата за решението от тази сутрин, държавата да се намеси и да участва в контрола над електроразпределителното дружество, Румен Радев коментира, че очаква отговорно решение, което да е в интерес на държавата и гражданите.
Това обаче не отменя въпросите защо се стигна до тук.
Припомняме, премиерът Бойко Борисов и купувачът на ЧЕЗ Гинка Върбакова се срещнаха в Министерски съвет. На срещата Борисов заявил желанието да има пълен контрол над сделката. На брифинг след срещата Върбакова, обясни, че е склонна да допусне държавата в сделката за ЧЕЗ. Тя отказа да даде информация за банките, които финансират сделката, позовавайки се на конфиденциална информация.
Министърът на финансите Владислав Горнаов заяви готовността на държавата да участва в сделката за ЧЕЗ. България има и пари, и воля, за да се включи в купуването на ЕРП-то.
На 22 февруари 2018 г. стана ясно, че чешката ЧЕЗ е одобрила сделката за продажба на активите в България и купувача "Инерком Груп". Последва скандал, който предизвика министърът на енергетиката Теменужка Петкова да подаде оставка, защото познава собственикът на фирмата Гинка Върбакова. Делян Добрев, депутат от ГЕРБ и бивш енергиен министър, изказа съмнения по отношение на сделката и по-точно спрямо това дали купувачът има опит и може да осигури поддръжката на ЕРП на една трета от България.
От интервю на Гинка Върбакова стана ясно, че сделката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това беше потвърдено от шефа на Комисията Иван Иванов.
Едновременно с това скандалът достигна и в Чехия, като изданието Lidové noviny започна собствено разследване. То излезе с информацията, че две банки са обещали финансиране на сделката, въпреки че според предишна публикация половината от сделката се финансира от офшорки.
Лично премиерът на Чехия Бабиш се е ангажирал пред Борисов да предаде документите от проверката на ЧЕЗ. Самият чешки премиер обаче коментира пред родното издание, че е шокиран от случващото се. Впоследствое от правителствения пресцентър суобщиха, че чешкият премиер е обещал съдействие, ако България прояви желанив да участва в сделката.
dakl
на 02.03.2018 в 13:47:53 #5Безсилието го наблюдаваме вече почти три десетилетия откогато реално ни управляват мафиоти и престъпници!
niko-6
на 01.03.2018 в 16:49:00 #4Вярното куче на БСП забравя кой е! Все повече пада и пада.
halo
на 01.03.2018 в 14:10:51 #3Трупа точки за импийчмънт. :
dddddd
на 01.03.2018 в 14:05:36 #2Какви други механизми предалага другарят Радев? Може би съветски, мафиотски или мешере? Пак ли Иво Христов е виновен или това наистина е мнение на Радев?
doco_
на 01.03.2018 в 12:53:03 #1Много ми е интересно, интересите на коя държава има предвид, комунистическия слуга!