Raiffeisen Bank International отлага излизането си от руския пазар на фона на опит високопоставени австрийски представители да защитят оставането на банката в страната, предаде "Ройтерс".
Контекст: Raiffeisen е най-голямата западна банка, останала в Русия. Там тя има около 2600 корпоративни клиенти, 4 млн. вложители и 10 000 служители.
Финансовата институция е важна за Москва, защото прави възможни международните плащания.
Детайли: От месеци Европейската централна банка оказва натиск върху Raiffeisen да продаде руския си бизнес, като освен това САЩ разследват непозволени транзакции на санкционирани лица.
Така официално септември 2023 г. беше обявен като срок за излизане от Русия, но според източници на "Ройтерс" процедурата се бави нарочно - първо ще се съгласува с ЕЦБ и после с акционерите, което се очаква да отнеме месеци.
След това ще трябва да се търси съгласието на Централната банка на Русия, а, поради мащабите на банката, е много вероятно да се наложи лично Владимир Путин да разреши сделката - ако въобще се намери местен купувач. Зад всичко това според агенцията стои преценката на мениджмънта на Raiffeisen, че войната в Украйна ще приключи скоро и не си струва бизнесът им да поема щети.
Още нещо: Банката има силен "гръб" в лицето на държавата - според източници на "Ройтерс" гуверньорът на Австрийската централна банка Роберт Холцман е повдигнат въпроса за натиска върху Raiffeisen пред президента на ЕЦБ Кристин Лагард. Неназовани официални представители на Виена признават, че не искат да прекратяват установените през последните десетилетия отношения с Москва, защото виждат шанс те да бъдат възстановени.
"Една банка не може да си тръгне от дадена държава от днес за утре", заяви пред журналисти говорителят на финансовото министерство на Австрия, като не пропусна да отбележи, че в Русия работят и други (по-малки - б.р.) европейски банки.
От друга страна: Австрия традиционно е в близки отношения с Русия и преди това - със страните от Източния блок. Не е случайно и че много външнотърговски фирми от социалистически държави реализираха своя доларов бизнес с помощта на дружества, регистрирани във Виена. Установените отдавна връзки и амбицията на Австрия да бъде медиатор между Изтока и Запада, обаче, в момента могат да се окажат недостатъчни - конфликтът в Украйна наближава етап, в който ще е много трудно особено за европейска държава да претендира за неутралитет.