Веднага, след като британците решиха, че вече не искат да са част от Европейския съюз (ЕС), заваляха различни коментари коя ще е следващата държава членка, излязла от блока. Според редица експерти на ред сега е Италия. Има обаче една причина, която показва, че това е много малко или почти невероятно.
За това говори член от конституцията на страната. Експертите от Morgan Stanley Даниеле Антонучи и Фаникиран Нарапараджи посочват, че според член 75 от върховния закон на Италия страната не може да провежда референдум на каквато и да е тема, свързана с международни споразумения.
"Като цяло референдум може да се проведе с цел да се отмени закон или акт, като това е поискано от петстотин хиляди избиратели или от пет областни съвета. Плебисцит обаче не може да има по отношение на данъчни регулации, на бюджета, на теми, свързани с амнистия или помилване, както и с международни договори", посочват експертите, цитирани от Business Insider.
Членството в ЕС, както и в Еврозоната, са уредени чрез международни споразумения. В резултат на това, ако Италия реши да даде възможност на гражданите си да гласуват за напускането на съюза, то конституцията трябва да бъде променена.
Ясно е, че подобна стъпка ще изисква сложна процедура, както и много силни евроскептични настроения в правителството.
"Така веригата от събитията, през които ще трябва да мине Италия, трябва да бъде много по-дълга от изминатата от Великобритания. Първо изборите трябва да бъдат спечелени с абсолютно мнозинство от евроскептична партия, която след това да пристъпи към промяна в конституцията с мнозинство от две трети в двете камари на парламента или с абсолютно мнозинство, последвано от референдум", посочват специалистите от Morgan Stanley.