Около 8% от жилищата са взети с ипотечен кредит. Това заяви Елена Константинова от агенцията за имоти ERA Европа. По думите и българите се приспособяват към тежките финансови условия в кризата.

В момента пазарът на жилищи имоти в София не е замръзнал и дори купувачи изпускат атрактивни предложения изпреварени от други кандидати. Като цяло европейските столици дават първи сигнали за тенденция към стабилизация на пазара на жилища. Почти във всички европейски страни  агенциите на ERA отчитат от началото на годината увеличаване на търсенето.

Забелязва се стабилизиране на цените в Люлин и западните райони. Независимо от летния сезон в момента купувачите се активизираха и осъществяват два пъти повече огледи спрямо същия период на 2009 г., като все още е налице нерешителност от тяхна страна.

Най-търсени остават малките жилища в нови тухлени кооперации с акт 16 и площ  до 70 кв. м. Особено привлекателни са райони по линията на метрото с добра инфраструктура. Търсенето на такъв тип жилища е до 45 000 евро. При панелните жилища водещото е дали сградата е санирана и с добре поддържани общи части. В този случай при квадратура до 50 кв. м. купувачите са склонни на сделка при цена от 25 000- 30 000 евро.

В Младост реализираните продажби в последните месеци са на по-стабилни нива спрямо предходната година. Поради непрекъснатите спекулации с това, какво  ще се случва на пазара, в момента се усеща липса на достатъчно качествени оферти. Повишава се интереса към по-големи жилища от страна на млади семейства, заради по-ниските крайни цени. Активиране при този тип клиенти наблюдаваме още от края на миналата година. Търсенето на купувачите е основно в границите на 40-50 хиляди евро за двустайни и 70-80 хиляди евро за тристайни за жилища ново строителство с разрешение за ползване. В момента такива оферти липсват на пазара.

 

В Лозенец и център от началото на годината се наблюдава относителна стабилност при продажбата на жилищни имоти на нива между 1000 и 1200 евро на кв. м. Собствениците на 80% от обявените на пазара имоти в момента, имат нужда да продадат днес. От голямо значение за тях е компанията за недвижими имоти, която ще представлява имота им. Като главна причина продавачите изтъкват факта, че някои посредници си позволяват  без знанието на собственика да намаляват цената на имота и да предлагат офертата на значително по-ниска  цена.
В последните няколко месеца е налице по-голяма решителност при купувачите в сравнение с миналата година като ставаме свидетели и на характерното за 2-рото полугодие на 2007 година "изпускане на имота". Тук разбира се говорим за качествени жилища с добра локация и характеристики, жилища, които в много чести случаи се продават в рамките на 1 месец.

За районите на Лозенец и център забелязваме стабилизиране на цените и запитвания от клиенти, които желаят да сменят дома си, тъй като периодът е благоприятен за това.Основните запитвания са за смяна от големи към по- малки жилища в Лозенец с цел, да се съкратят разходите за данъци, комунални услуги и поддръжка на дома. Наблюдава се и тенденция за смяна на старо жилище с ново строителство от гледна точка на изолации, енергийна ефективност, охрана и т.н.

Относно наемите Константинова заяви че у нас 94% от имотите се обитават от собствениците им, а 5% са отдадени под наем

Кризата е довела до отлив на наематели от централните квартали на София. Една част са останали без работа и са се прибрали по домовете си в провинцията, студентите са се преместили в квартири близо до университетите, в които учат, а трети са предоговорили размера на плащанията към хазяите, твърдят от „Ера". Най-търсените жилища - двустайните в „Младост", се отдават под наем средно за 200 - 280 EUR месечно, а в центъра в стари кооперации наемите са 200 - 250 EUR, а в нова с луксозно обзавеждане и поддръжка на общите части - 300 - 400 EUR.