Пазарът на имоти у нас е полупрозрачен, според индекса на консултантската компания JLL. България е на 42-ро място сред 99 страни, разглеждани в доклада, измерващ прозрачността на пазара на имоти и попада в една група с държави като Индия, Кения, Перу, Турция, Гърция, Чили, Ботсвана, Виетнам и други.
Според анализа на компанията групата на страните с полупрозрачните пазари е доминирана от нововъзникващи пазари. "Тези държави постигнаха стабилни подобрения през последните години, но трябва да се обърнат внимание на проблеми като корпоративното управление, за да преминат в групата на прозрачните пазари", се казва в доклада на консултантската компания.
България е с оценка от 2,87 точки. Колкото е по-ниска е тя, толкова по-прозрачен е пазарът на имоти, и обратното. Факторите, по които се определя оценката, са 210, което е увеличение спрямо броя им през 2018 г. Сред групите от фактори са инвестиционна ефективност, пазарни фундаменти.
Освен че попада в не особено престижната група на полупрозрачни пазари, България е и сред десетте най-непрозрачни имотни пазари в Европа. На първо място в негативната статистика е Беларус. Украйна, Сърбия, Словения, Хърватия, Турция, Гърция също са в групата, заедно с България.
Най-прозрачния пазар, според индекса е този в Обединеното Кралство, следван от САЩ.
Ето и топ десет:
- Обединено Кралство
- САЩ
- Австралия
- Франция
- Канада
- Нова Зеландия
- Холандия
- Ирландия
- Швеция
- Германия
Тези 10 пазара постигат високи оценки за прозрачност чрез технология, фокус относно устойчивостта, регламенти и подобрено проследяване на секторите.
Редица европейски пазари продължават да отбелязват напредък, като например Ирландия, която е сред страните с най-много подобрения, както и Франция. Швеция и Германия също отбелязват напредък, пише в анализа на консултантската компания.
Топ десет на най-непрозрачните пазари:
1.Либия
2.Етиопия
3.Ирак
4.Доминиканска република
5.Танзания
6.Сенегал
7.Гватемала
8.Кот д'Ивоар
9.Алжир
10.Уганда
Според анализа на JLL Африка, Близкия Изток и Латинска Америка са пазари, често затруднени от геополитически и икономически предизвикателства. С ограничена регулация съществуващи рамки, тези пазари са уязвими за регресия.
Все пак добрата новина е,че 70% от изследваните държави отчитат напредък и вървят по пътя на прозрачността. Но въпреки това някои държави, които са отчитали голям напредък и са били сред лидерите по прозрачност, влошават положението си тази година.Това са Бразилия, Мексико, Турция, ЮАР, както и някои от развитите икономики. И Финландия, и Швейцария също са сред тях, макар че те остават в групата на прозрачните пазари все още.