През 2010 г. пазарът на недвижимите имоти ще се определя до голяма степен от третия играч - банките, а не само от купувачите и продавачите. Това заяви Цветелина Тасева, изпълнителен директор на "Адрес Недвижими имоти" на пресконференция днес.

По думите и пазарът може да бъде залят от продажби на жилища, които са собственост вече на банките, което може значително да понижи техните цени, прогнозира Тасева. Тя обясни, че в момента обаче кредитните институции се въздържат от това да изземват имотите на своите кредитоплучатели, но предупреди, че това едва ли ще се задържи дълго.

Тасева заяви, че в началото на тази година очаква по-малък обем на сделките, като цените ще се движат при нива от тези през последните месеци на 2009 г., или с понижение от 10%. Възможно е след това през годината, ако банките не предоставят на пазара придобитите обратно имоти, цените на жилищата да започнат да се възстановяват.

От агенция Адрес заявиха, че сред най-търсените имоти в столицата са двустайните апартаменти, които са монолитно или ново строителство, имат добра инфраструктура и са на подходящ етаж.

В последните месеци на 2009 г. купувачите са заявявали, че са склонни да отделят до около 40 хил. евро за жилище при 50 хил. обявени по-рано. Наблюдава се и тенденцията, че купувачите все по-малко са склонни да отделят малко повече средства за по-добро жилище, като се придържат към първоначално обявения бюджет.

Според Калоян Богданов, който е маркетинг мениджър на "Адрес Недвижими имоти" с тези пари - 40 хил. евро, може да се закупи около 70 кв. жилище ново строителство с акт 14, до 60 кв. м панелен апартамент или 45 кв. м ново строителство.

През изминалата година средният спад в цените на жилищата в София е бил около 28%, като най-силно е понижението в комплексите "Младост% (35%), следван от кв. "Гео Милев(34.75%). В центъра цените са се понижили с около 30% и сделки са се сключвали на нива от 1116 евро на кв. м.

Над 28% бе спадът и във Варна, където влияние оказа отливът на чуждестранни купувачи. Близо 40% по-ниски бяха цените в широкия център на морската ни столица през 2009 в сравнение с 2008 година. Много от нивата в града паднаха под тези през 2007 г. В Бургас средната цена на имотите доближи 500 евро за кв.м. , като в най-масово търгувания квартал - Меден рудник, се купуваха жилища за малко над 340 евро на кв.м. Около 580 евро на квадрат се задържаха цените в Пловдив, където и активността бе сравнително по-ниска.

Спадът на цените в по-малките градове не бе толкова осезаем, тъй като пазар почти липсваше. Кризата оказа своето влияние, като намали до минимум броя на желаещите да закупят ново жилище, а единичните сделки не позволяват да се направи точна статистика. В районите, в които въпреки всичко се реализираха продажби, цените паднаха средно с 20%. Най-силен традиционно бе спадът във Видин, най-стабилни се оказаха нивата в Сливен и Ямбол.

Статистиката на агенцията показва, че 42% от купувачите са били хора, които имат пари в брой, 37% от продавачите са били с финансови проблеми, а 57% от играчите са правели двойни сделки (продажба и покупка). За да се сдобият с имот 22% са използвали ипотечен кредит, като средният обем на финансиране е около 20 хил. евро.

Сделките с имоти ново строителство са били около 36% от пазара, а тези с „панелки" около 12%.

По отношение на наемите средните цени през 2009 г. са били в диапазона 200-270 евро, като най-търсени са били двустайните необзаведени жилища.

Като цяло бе регистриран 43% ръст в предлагането, породен предимно от невъзможността жилищата, закупени с инвестиционна цел, да бъдат продадени на добри цени. Това даде възможност на наемателите да търсят предоговаряне на цените на ползваните имоти или да предприемат преместване. В резултат на понижените цени се оказа възможно вместо в Люлин клиентът да живее в Борово, Лозенец или в центъра на града. Изгодни предложения имаше във всички райони на столицата. За кратко през септември се появи нагласа за ръст на цените, но след като търсенето на студентите намаля, пазарът се върна на старите нива.