При закупуване на ново жилище и при ремонт, всеки иска да си създаде повече удобства при оформянето на вътрешния интериор. Обаче случайно или не, се правят на пръв поглед малки грешки, които обаче могат сериозно да нарушат комфорта ви. Затова РБК, на основата на мнения на утвърдени експерти по вътрешен интериор със собствен бизнес в тази област, описа няколко грешки, които би трябвало да избягваме.
1.Неправилно осветление
Една от най-важните грешки при оформяне на вътрешния интериор на жилището са неправилните разчети с осветлението на стаи, кухни, коридори и други части на апартамента. Липсата на светлина разваля зрението, а излишъкът пък дразни очите и води до допълнителни разходи. Ето защо, преди да планирате разположението на полилеи и други източници на светлина, трябва да изчислите всичко правилно, за да не възникват подобни проблеми, казва Вера Петрова, основател на студиото за интериорен дизайн.
Необходимо е също така да се помисли за локално осветление в почти всички части на апартамента. В коридора е необходимо локално осветление за осветяване на огледалото. Задължително е локално осветление и в кухнята. За да направите това, може да прикрепите флуоресцентни лампи към висящи шкафове над работната повърхност. Индивидуалното осветление в спалнята е необходимо, за да се подчертае зоната за отдих.
Експертите съветват също да обърнете специално внимание на хола. За разлика от спалнята, където осветлението може да бъде спокойно и на "петна", голяма стая трябва да има достатъчно източници на светлина за всяко време на деня. В края на краищата, всекидневната е предназначена за различни дейности - от почивка до приемане на гости.
2.Малко електрически контакти
Друга често срещана грешка при ремонт и създаване на нов интериорен дизайн на апартамент, който след това сериозно усложнява живота, е недостатъчният брой електрически контакти. В този случай трябва да използвате разклонители и удължители към домакинските уреди, които се виждат и развалят цялостното впечатление от интериора на апартамента, предупреждава Елисавета Родионова, експерт по интериорен дизайн.
"Вземете кухнята като пример, където няма достатъчно изходи над работната повърхност. Пространството е изпълнено с ненужни кабели и това ще създаде неудобство", добавя Вера Петрова в тази връзка.
3.Твърде много плочки в банята
Някои собственици, в преследване на красив дизайн в банята, оформят всичко с плочки - от пода до тавана. Изглежда красиво, но когато извършват такава работа, те често забравят да осигурят достъп до кранове и тръби и не оставят дори малка "вратичка". А при спукана тръба или повреда на кран, плочката трябва да се демонтира, след което да се постави отново, обяснява Вера Петрова.
4.Тъмни повърхности в кухнята
Мнозина погрешно смятат, че тъмните повърхности по-малко се замърсяват и ги избират за оформяне на кухненски плотове. Но това носи само неудобства - всяка прашинка се вижда на тъмни и черни повърхности. А това означава, че ще трябва непрекъснато да се бършат, предупреждава Вера Петрова. Но ако изборът все пак падне върху тъмния цвят на повърхността, тогава трябва да изберете текстурата на камъка, модел с мраморни петна или "опръскан" гранит, добавя експертът.
5.Комбинация от различни подови настилки
Експертите не препоръчват комбинирането на различни подови настилки в една и съща стая. Най-често това се прави в кухнята-хол, за да се разграничи трапезарията от кухненската част, където се приготвя храната. Например, част от пода на такава стая е с плочки, а другата част е с ламинат или паркет. Изглежда добре, но ако например съседите наводнят кухнята, плочките няма да се повредят, но ламинатът или паркетът ще трябва да се поставят наново.
Освен това не трябва да забравяме, че комбинацията от различни подови покрития визуално намалява пространството.
Експертите също така не препоръчват да се правят подове с прагове (или 2-3 стълби) в апартамента, които станаха модерни през последните години. Те изглеждат добре, но може да се спънете и да паднете.