От "Пристанище Варна" ЕАД в нито един момент не са заплащали сметката за тока на никой от своите наематели, съобщиха от ръководството му в писмен отговор до БНР-Варна. Според Пенка Илиева, синдикален лидер към КНСБ в Пристанище "Варна-Запад", до 2020-та пристанището е плащало тока на заведенията в района на Морска гара до изграждането на трафопоста на Трето кейово място.
От пристанището уверяват, че във всички договори за наем са предвидени клаузи, съгласно които консумативните разходи /ток, вода и др./ са за сметка на наемателя. При сключването на договора се подписва приложение към него за осигуряване на елeктрозахранване на обекта, захранване с вода и използване на телефонни връзки, в което се описва заявената мощност на електропотребление.
Отчетът на потребения ток става с индивидуален електромер или с измервателни трансформатори. Ежемесечно се извършва засичане на съответните електромери и се издава фактура за потребената електроенергия, обясняват от пристанището.
Ако обектът няма електромер, какъвто е случаят с малки обекти, които не са самостоятелно обособени, токът се заплаща на база декларирана инсталирана мощност и брой работни часове. Заплащането на електроенергията, съгласно договорните клаузи, се извършва в срок от 7 дни от датата на фактурата, поясняват от предприятието.
От пристанището уточниха, че: "Електрическата енергия за външно осветление в района на Морска гара действително се заплаща от "Пристанище Варна" ЕАД, както се заплаща електроенергията за осветление на целия пристанищен терминал.
Така наречената "Зона за отдих и развлечение" не е отделна зона, а е част от пристанищният терминал Варна Изток, който се оперира от "Пристанище Варна" ЕАД", пишат в отговора си от пристанището.
Те изтъкват, че по този начин е уреден въпросът с уличното осветление, което е за сметка на всяка съответна община, а не се поема от сградите и обектите на територията на тази община", посочват още от пристанището.