Предстоят засилени проверки в столицата на вредните емисии от автомобилите. За това се договориха заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ангел Попов, заместник-министърът на вътрешните работи Стефан Балабанов, изпълнителният директор на ИА "Автомобилна администрация" Красимир Калайджиев и началникът на отдел "Пътна полиция" към Столична дирекция на вътрешните работи комисар Тенчо Тенев.
По време на срещата бяха набелязани мерки за подобряване на контрола на автомобилите в София за наличие на завишени норми на вредни емисии и шум.
Комисар Тенчо Тенев заяви, че всеки месец в столицата се регистрират около 14 000 автомобила. Първоначалният контрол за техническа изправност на автомобилите се извършва в пункта за регистрация в София, където е необходимо да бъде подменена съществуващата техника, която вече е морално остаряла и неефективна, допълни още той.
Съвместните проверки ще се извършват и на пътя от екипи на Автомобилна администрация и Пътна полиция. В момента двете институции разполагат с малък брой димомери, газанализатори и шумомери, поради което е необходимо да бъде търсено финансиране за закупуването на допълнителни устройства, каза заместник-министър Ангел Попов.
По думите му ще бъде затегнат контролът и над пунктовете за технически прегледи. Работи се усилено по въвеждането на централизирана система за контрол, обработка и съхранение на данните от техническите прегледи, което ще намали влиянието на субективния фактор при измерванията в пунктовете, допълни той.
Припомняме, в началото на месец април Съдът на Европейския съюз в Люксембург осъди България за неспазване на задълженията си по директивата за качеството на въздуха. Тогава се оказа, че страната ни не е изпълнила задълженията си, произтичащи от правото на ЕС. Според решението на Съда България не е спазвала системно както на годишните, така и на дневните пределно допустими стойности за концентрациите на прахови частици в няколко града.
Стана ясно и че в някои градове на територията на България започват работа по програма за подобряване на качеството на въздуха. Това ще стане със средства по Оперативна програма "Околна среда". Това са градовете Пловдив, Асеновград и Враца.