Има една група хора, които се определят като "невидими богаташи". Това са хора, които срещате всеки ден и за които не подозирате, че разполагат с големи финансови възможности. А причината за това е, че те не афишират своето състояние. Те не карат най-лъскавите коли и нямат яхта или частен самолет. Обличат се скромно и не носят скъпи бижута.
Определено можете да се поучите от техния начин на живот. Скритите милионери, следват някои основни правила, според експертите от изданието Kiplinger.
Правило номер едно: Не харчете отвъд възможностите си
Това правило, макар и посочвано хиляди пъти от нас, продължава да е широко игнорирано от всички. Замислете се върху следното - купихте ли си последния модел iPhone? Сменяте ли телевизора си всяка година с по-нов модел? Ходихте ли на скъпа почивка през лятото, за която трябваше да пестите шест месеца или пък да теглите кредит? Ще ползвате ли кредитните си карти да купувате скъпи подаръци тази Коледа? Изобщо, много е вероятно да сте в групата на хората харчещи повече, отколкото могат да си позволят, дори и да не искате да си го признаете.
Вместо да си купуват "лъскави вещи" или пък "технологични играчки", скритите милионери имат склонност да пестят.
Медиите обичат да обрисуват определени "клишета" свързани с богатството - големи къщи, скъпи коли, яхти, частни самолети и др. Богатите пък обикновено се приема, че са хора от сферата на високите технологии, или работят като инвестиционни банкери на Уолстрийт. Тоест на пръв поглед все недостижими за масовите хора професии. Така се поддържа митът, че не всеки може да е богат.
Това обаче, е далеч от истината. Разбира се ако не сте в посочените изключения (да сте мързелив, неамбициозен, егоцентричен, недисциплиниран, неуверен в успеха и лесно да се отказвате).
Повечето от богатите и успелите хора са до голяма степен като нормалните хора, или поне са били такива. Каква е тайната им, за да достигнат до забележителния успех? Освен наличието на талант и мисионерска визия, а често и доза късмет - те са живели под възможностите си.
Ще дам отново един пример, с любимия ми Уорън Бъфет, превърнал се в третия най-богат човек в света до голяма степен благодарение на финансовия си гений и прост модел на поведение да живее под възможностите си.
Напълно противоположно на това което повечето хора правят - теглят кредит, за да си купят голямо жилище, което изплащат в продължение на 30 години, Бъфет прави точно обратното. Уорън Бъфет, живее в същата къща, която купува през далечната вече 1958-ма година за 31 500 долара.
Площта на имота към днешна дата е малко над 600 кв. м., като той се оценява на 652 619 долара, въз основа на пазарните цени. Това макар и добра на пръв поглед стойност е далеч под стойността на имотите на други милиардери, както и това което Бъфет може да си позволи.
Дали Бъфет прави това от "показност"? Категорично не!
Имотът отговаря на възприятията му, че няма нужда от по-голямо жилище, като напълно отговаря на нуждите му. Или казано по друг начин, на философията му, че човек трябва да живее под възможностите си.
Да кажем, че Бъфет си бе купил навремето имот на стойност 100 000 долара, като дори и тогава той е можел да си позволи такъв. Тази сума към днешна дата би се равнявала на 793 000 долара с отчитане на инфлацията, или на над 2 милиона долара, на база на ръста в цените на имотите.
Не е зле нали? Дори и от инвестиционна гледна точка... Какво обаче, щеше да загуби Бъфет, от това, че нямаше да управлява допълнителните средства от 68 500 долара, които би дал през далечната 1958-ма година до днес?
Отговорът е - 797.3 милиона долара към днешна дата. Това е резултатът който се получава ако Бъфет бе инвестирал и управлявал тези 68 500 долара във фонда си (а той най-вероятно го е направил), въз основа на средната доходност от 19.7% в годините от основаването на Birkshire Hathaway, от 1964-та година до днес.
А голямото си състояние инвеститорът е натрупал благодарение на това, че е спестявал ненужни разходи, а спестените от това пари са се "умножили" хиляди пъти през годините. А колко ли по-беден щеше да е Бъфет, ако си беше купил частен самолет през далечната 1960-та година, когато си купува имота? Отговорът е най-вероятно с няколко милиарда долара, по-беден.
"Жена ми не може да е по-щастлива. На практика щях да съм по-нещастен, ако имах шест или осем къщи. Така че имам всичко от което имам нужда и нямам нужда от нищо повече, защото няма разлика след един момент, който съм достигнал", коментира Бъфет в едно от многобройните си интервюта.
Правило номер две: Инвестирайте в прости неща, търсете дивидента
Скритите милионери не само пестят, но също така инвестират. Те са наясно, че парите им трябва да се увеличават, най-малкото, за да ги запазят от инфлацията. Те обаче избират да инвестират в прости неща. Не инвестират в хеджфондове или схеми, които не разбират. И това не е само заради риска от загуба на част от капитала. Скритите милионери избягват големите такси и комисиони на сложните инвестиционни алтернативи.
Сега ще посоча инвестиционната стратегия на един успешен инвеститори - Марк Форд, основател на The Palm Beach Research Group.
Форд е един от малкото инвеститори на пазара, които могат да се похвалят с успешен бизнес по управление на активи и нито една година на загуба, през последните 30 години. Сега ще надникнем в неговите тайни.
"Влизам на пазара, когато трендовете са доказани... Излизам веднага, щом като нещата вече нямат разумни обяснения... Обръщам гръб на девет от десет възможности, които ми пресекат пътя" коментира специалистът.
"През 80-те години на миналия век на мода бяха пени акциите. Финансовите издания бяха пълни с истории за инвеститори, които са забогатели, купувайки малко известни компании, чийто акции са се търгували по 50 цента. Тогава шефът ми инвестира в една такава компания и се опитваше да ме убеди и аз да направят същото. Бях изкушен... но нещо вътре в мен ме накара да пропусна тази възможност. Радвам се, че направих това, защото моя шеф, който по принцип бе доста пестелив, загуби 100% от парите си в тази сделка. Оказа се пирамида.", разказва Форд.
"Спомням си, че тогава си мислех, след като един много обигран инвеститор може да бъде заблуден да инвестира в евтини акции, то аз нямам никакъв шанс", коментира Форд.
"Още един пример. Имотният балон. До момента на надуването му инвестирах в имоти повече от 10 години. Познавах много добре играта и бях направил много пари. През 2006-та година обаче, къщите, които купувах се продаваха при цени 20 пъти годишните им наеми. Знаех, че е време да изляза от този бизнес. Спрях да купувам и посъветвах същото и моите приятели. Те ме смятаха за луд тогава, но сега съм сигурен, че им се е искало да ме послушат."
Защо да инвестирате в дивидентни компании?
Основната причина е, че те са източник на постоянен доход, отвъд очакванията за реализиране на капиталовата печалба.
Има много количествени методи за оценка на това дали една акция е подценена, или не, които се базират до голяма степен на изплащания дивидент и неговото повишение с времето. В същото време дивидентите дават по-добра възможност да си планирате капиталовите потоци идващи от вашите инвестиции.
Дали инвестициите в дивиденти компании бият по представяне останалите?
Един прост въпрос, който всеки акционер ще попита веднага е, по-добро ли е представянето на дивидентните компании, в сравнение с тези неизплащащи дивидент.
Краткият отговор е "ДА".
Инвестирането в дивидентни компании е един от най-добрите начини да се инвестира на фондовите пазари, според редица специалисти.
Според изследване на Standard & Poor"s, изплащащите дивидент компании са генерирали доход за инвеститорите 22 пъти по-висок от този, генериран от компаниите неизплащащи дивидент за периода между 1972 и 2014-та година (с отчитане на изплатения дивидент).
Има много митове за дивидентните компании, които след по-задълбочени проучвания се вижда, че не са истина. Един много натрапчив такъв е, че компаниите започват да изплащат дивидент, едва когато спрат да растат. Това не винаги е вярно.
Един прост пример - тютюневата компания Altria е най-добре представящата се дивидентна компания на всички времена, както и на-добрата инвестиция за последните петдесет години.
Един долар инвестиран в широкия индекс през 1968 година би се превърнал в 87 долара към днешна дата. Един долар инвестиран в акциите на Altria обаче, би се превърнал в 6 638 долара към днешна дата, или средна годишна възвръщаемост за периода от 20.6%.
Правило номер три: Винаги бъдете застраховани
Скритите милионери винаги са застраховани. Те обикновено имат няколко източника на доход и не разчитат на един-единствен. Те имат и застраховки. И докато това не им е помогнало да забогатеят, е нещо, което ги предпазва в трудни моменти.