Последните данни на Българската народна банка (БНБ), за полугодието на 2022-а, потвърждават задълбочаването на появилата се преди година тенденция за намаляване на броя на банковите депозити на гражданите. Според информацията на БНБ:
"В края на второто тримесечие на 2022 г. броят на депозитите на сектор Домакинства и НТООД е 8.877 млн., като намалява на годишна база с 3.6%. Размерът на тези депозити в края на юни 2022 г. нараства на годишна база с 6% и достига 67.640 млрд. лева. В края на юни 2022 г. спрямо края на предходното тримесечие броят на тези депозити намалява с 0.7%, а размерът им нараства с 1.1%. Към края на юни 2022 г. в общата сума на депозитите преобладават тези с размер над 50 хил. до 100 хил. лв. с дял от 17.9%".
Само преди шест месеца
- в началото на 2022-а, свиването на броя на депозитите на населението на годишна база бе 3%, а ръстът на общата сума по тях бе 9 процента. С други думи все по голям брой депозити на гражданите се изтеглят от банките, а общата сума на спестяванията на населението расте все по-бавно.
Разбира се всичко това е резултат от инфлационните процеси в страната, които намаляват доходите на населението като цяло и принуждават хората с най-ниски възнаграждения да ползват част или всичките си спестявания, за да покриват текущите си разходи. Този извод се налага от движението по групите депозити и като брой и като суми по тях. От данните на БНБ се вижда, че целия спад в броя на депозитите на гражданите идва от групите на най-ниските като размер депозити. Лошото е че тази група с течение на времето продължава да се разширява, което показва, че все повече социални групи като доходи попадат в ситуация на недостиг на текущите им приходи и са принудени да харчат спестяванията си за покриване на насъщните си разходи. Докато преди година в групата на намаляващите и като брой и като суми са попадали депозитите до 2500 лева, то в началото на 2022-а към тях трайно се присъединява и групата на спестяванията до 5000 лева. А сега - към полугодието на 2022-а в състава на намаляващите спестявания на гражданите влизат и депозитите до 10 хил. лева. При това за групата от 5000 до 10 хил. лева спадовете на броя и на сумите по депозитите е над 3% годишно.
Няма да е изненада, ако данните за септември покажат, че към минусовия списък се присъединят и депозитите на населението със суми по тях между 10 хил. и 20 хил. лева. Вече няколко поредни тримесечия ръста на бройката и на сумите по тези спестявания бързо намалява, Докато в началото на 2022-а той е бил 4.5% - 4.9%, сега в средата на годината е 1% - 1.4 процента. А тази група депозити е един от трите стълба на спестяванията на населението в банките и сериозен източник за тяхната ликвидност. Според данните на БНБ за юни 2022-а в тази група депозити са съсредоточени 9.07 млрд. лева, което формира 13.4% от всички средства, които банките са привлекли от гражданите. С по-големи дялове - съответно 17.9% и 17%, са депозитите между 50 хил. и 100 хил. лева и между 100 хил. и 200 хил. лева. Техния годишен ръст и като бройка и като обща сума по тях все още е двуцифрен, но и при него се забелязва охлаждане в сравнение с началото на годината. Така например, ако 2022-а групата на депозитите от 50 хил. до 100 хил. е започнала с отчитане на годишен ръст от 14.1% - за бройката и 13.8% - за общата сума, сега тези ръстове са съответно - 11.1% и 11.5% годишно. Всъщност този спад на ръстовете се отнася за всички групи на големи депозити, но все пак там има ръстове, за разлика от малките.
При депозитите над 1 млн. лева има разбира се спад, но той едва ли обясним с обедняване на собствениците им. По скоро става дума за пренасочване на средства от носещите загуба спестявания към доходоносни инвестиции. Всъщност това поведение при милионерите в банкови депозити не е новост, то се появи също в началото на годината и се движи със сравнително устойчива скорост - средно от по 10% спад на тримесечие на годишна база. В края на юни 2022-а в банковата система има 1 042 броя депозита на граждани със суми по всеки един от тях над 1 млн. лева, като в тези депозити общия размер на спестените пари е 2.78 млрд. лева. Година по рано тези депозити са били 1 150 броя със над 3.05 млрд. лева по тях.