От Католическата църква в България не подкрепят Истанбулската конвенция, съобщиха от Католическата църква.
Становището на Епископската конференция на Католическата църква в България излиза ден след становището на Светия синод на Българската православна църква, която също се обяви срещу ратификацията на Истанбулската конвенция от българския парламент.
Позицията на Католическата църква в страната ни бе публикувана докато в аулата на Софийския университет представители на неправителствени организации се изказваха за конвенцията. На обсъждането митрополитите от БПЦ, които бяха поканени си тръгнаха след като митрополит Киприан прочете словото си, в което се изразява притеснение от този документ, който е заплаха за християнството.
От Епископската конференция на Католическата църква в България не подкрепят предложението за ратифициране от Народното събрание на Република България на подписаната в Истанбул на 11 май 2011 г. Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, се казва в становището.
"Така наречената Истанбулска конвенция заявява претенции за решаване на проблеми от жизнена значимост, но поражда същевременно множество противоречия и спорове в страните от Съвета на Европа и очевидно предизвиква повече притеснения и разделения отколкото да дава решения", се казва в документа.
В позицията на Католическата църква у нас се призовава депутатите съвестно да анализират не буквата, а духа на Конвенцията, предложена от Съвета на Европа видимо подвластна на идеологически похвати, към които нашето общество проявява завидна критичност.
Насилието срещу жените, децата, възрастните и хората в неравностойно положение, е обществено явление, което изисква противодействие на много нива - възпитание, образование, институционална намеса и помощ за жертвите.
Католическата църква проповядва и работи посредством свои организации върху тези въпроси, като основна цел остава изграждането на пълноценни личности, се казва в позицията.
Според авторите, предложената Конвенция не акцентира на обществените проблеми, формиращи поведението на личността, а измества фокуса върху ново идеологическо предефиниране на понятието за жена и мъж. Подменя се представата за пола като променливо социално, а не биологично явление и се прехвърля отговорността за насилието върху брака, семейството, традицията, се казва в документа на Католическата църква в България.
"Следването на основните конституционни права като религиозните свободи и свободата на съвестта (съгласно чл. 37 от Конституцията на РБ), заедно с възпитанието и образованието на цялостно формирани личности биха допринесли много повече за избягване на насилие над по-слабите в обществото, отколкото допускането на експерименти във формирането на ново поколение индивиди, които растат неутрални и се самоопределят спрямо динамично променящите се социални явления", се казва в позицията.
От Католическата църква призовават за активна позиция на Българското правителство пред европейските институции за цялостно преразглеждане на Конвенцията в духа на изконните човешки и християнски ценности.
Документът е подписан от Христо Пройков, Апостолически екзарх и Председател на ЕК на КЦ в България , Софийско/Пловдивски епископ Георги Йовчев и Никополски епископ Петко Христов.