Въпреки че повечето разкопки продължават с изключителни находки, използвайки изпитаните във времето техники и инструменти на археологията, ясно е, че по-новите технологии променят това, което знаем за миналото. Древна ДНК, технология за наблюдение на земята и дори изкуствен интелект бяха сред откритията, направени през 2024 г. Ето някои от най-големите археологически находки през годината.

1. Изгубените градове на Амазонка

През 2024 г. археолозите откриха най-старите градски селища в Амазонка. Със технологията за наблюдение на земята, наречена LIDAR, бяха разкрити над 6000 взаимосвързани земни платформи в Еквадор, които датират от преди 2 000 години. Тези системи са като тези, построени от маите в Гватемала и Мексико.

2. Още стотици знаци в Наска

Снимка 501330

Източник: iStock

Извънземните не са направили геоглифите на Наска. Но изкуственият интелект със сигурност ги прави по-лесни за намиране. Рисунките на Наска са колекция от стотици геометрични изображения в южно Перу. Някои приличат на писти за кацане, други са с формата на животни или хора. Парчета от керамика в близост до тези места предполагат, че са направени от предколумбови хора между 100 г. пр.н.е. и A.C. 1400. Хората са знаели за съществуването на около 400 геоглифи на Наска, благодарение на проучвания, започнали през 40-те години на миналия век. Археолозите добавиха още стотици към микса през 2024 г. благодарение на сканиращата мощ на AI, който идентифицира още 303 форми в региона само за шест месеца.

3. ДНК от Помпей

Снимка 383924

Източник: iStock

Изригването на Везувий през 79 г. погреба Помпей и неговите жители в дебел слой пепел. Археолозите правят проучвания там от 1800 г., но първата секвенция на ДНК в Помпей стана факт едва миналата година.

4. Пещерните рисунки продължават да остаряват

Най-старата пещерна рисунка в света е в Индонезия. Поне засега е така. Продължавайки тенденцията за откриване на все по-стари и по-стари пещерни рисунки, учените обявиха през 2024 г., че нарисувана сцена на хора, ловуващи животни, подобни на прасета, открита в пещера на остров Сулавеси, е най-малко на 51 200 години. Това изпреварва последния претендент за най-старо пещерно изкуство - пак рисунка на прасета, също открита в пещера в Индонезия, с около 5000 години.

5. Най-старото сирене в света

Преди две десетилетия археолозите откриха мумии в гробници в северозападен Китай. Около вратовете на мумиите имаше странно вещество: сирене на 3 500 години. ДНК анализът разкрива, че това е кефир, който хората правели от козе мляко. Кефирът вероятно е помогнал на древните хора да се справят с проблема с лактозната непоносимост и да използват по най-добрия начин млякото от множеството си стада от кози.

6. Моряци от бронзовата епоха

Роботи, използвани от нефтена и газова компания по-рано тази година, направиха изненадващо откритие край бреговете на Израел. Близо 2 километра под морската повърхност се намира почти идеално запазен остатък от ханаански кораб, който е потънал преди 3300 години. Всички лодки от бронзовата епоха досега бяха открити близо до брега, което накара археолозите да мислят, че древните средиземноморски мореплаватели са останали близо до сушата по време на своите пътувания. Това откритие предполага, че те може да са били по-авантюристични: използвайки звездите за навигация в дълбоки води далеч от брега.

7. Потънали останки от Втората световна война

Снимка 700789

Намирането на останки от корабокрушения не е само за учените. Компаниите за изследване на океана помагат за откриването на няколко кораба от Втората световна война. Край бреговете на Калифорния подводни дронове заснеха останките на Stewart. Той е заловен от японците в Индонезия през 1942 г. и по-късно е върнат в края на войната. Беше потопен от американския флот край бреговете на Калифорния през 1946 г. Междувременно последното местонахождение на USS Harder - подводница, потънала през 1944 г. в Южнокитайско море със 79 моряци на борда - беше намерено от проекта Lost 52, който има за цел да открие всичките 52 подводници, изгубени по време на войната.

8. Най-старите човешки геноми

Почти всеки на Земята има малко количество "неандерталска" ДНК.

ДНК, секвенирана от останките на хора, живели в Европа преди около 45 000 години, разкрива, че те са се смесили с неандерталците само преди няколко хиляди години, което означава, че нашата среща се е случила някъде между 49 000 и 45 000 години.