Украинската държавна компания "Укроборонпром" от холдинг "Украинмаш" обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията решението на министерството на отбраната да преговаря с РСК МиГ.
Обжалването бе в деня, за който бяха насрочени преговорите с РСК МиГ за удължаване на ресурса на 15 наши изтребителя МиГ-29. Жалбата е срещу решение №129 на Министерството на отбраната от 6 декември 2017 г. за поддръжка на бойните самолети МиГ-29, съобщиха от Министерството на отбраната.
Решението на МО осигуряваше поддръжката на 15 изтребителя МиГ-29 за срок от 4 г. срещу 82 млн. лева. В заданието изрично бе посочено, че министерството на отбраната избира процедура на пряко договаряне с РСК "МиГ", защото руското дружество единствено притежава лиценз, произвежда оригинални резервни части и разполага със способности да ремонтира и удължава експлоатацията на изтребителите МиГ-29.
Благодарение на жалбата от украинската държавна компания и блокираната процедура се прекъсва поддръжката на бойната ни авиация. Определените за ремонта пари се връщат в държавния бюджет. Ще бъдат необходими минимум 3 - 4 месеца за осигуряване на нови средства за ремонт и поддръжка на българските бойни самолети, заяви военният министър.
Украинската фирма "Украйноборон пром" няма лиценз, няма способност да извърши подобни ремонти, заяви пред медиите военният министър Красимир Каракачанов.
На практика това, което е извършила, е опит за саботаж срещу решението на МО да ремонтира самолетите си. Тя е направила договор за пряко договаряне с РСК МиГ за ремонта, уточни Каракачанов.
Фирмата, която обжалва решението на МО, не е внесла такса за разглеждане. Няма и преведена регистрация на български език. Няма никакви данни дали подписалите жалбата лица са с тази представителна власт, обясни Каракачанов.
По процедура, от КЗК трябва в 3-дневен срок да изискат от украинската фирма да коригира неточностите. "Комисията може да се събере най-рано на 28 декември. Дори да постанови, че отхвърля жалбата, следва обжалване във Върховния административен съд. Това на практика прави невъзможно използването на средствата от бюджета, които трябваше да бъдат изразходвани в края на годината", обясни Каракачанов.
"Тепърва ще изясним какви са причините - дали зад това действие се крият политически мотиви или икономически на онези, които се почувстваха неприятно изненадани от решението на МО да не търси посредници за разлика от всички досегашни сделки по отношение на МиГ", обясни Каракачанов. Надявам се компетентните органи да си свършат работа, но това ни връща с 3 месеца, поясни военният министър.
По предварителна информация тази жалба се очакваше, заяви военният министър Красимир Каракачанов. На миналото заседание на МС бяха гласувани 19 млн. лева, а на днешното трябваше да бъдат гласувани още 22 млн. лева. Искахме да сключим договор с фирмата-производител за поддръжка и ремонт на произведените от нея самолети.
Същата фирма обжалва преди 3 месеца договора на МО с ТЕРЕМ за ремонта на хеликоптера Ми-17 и по същия начин спря процедурата. За мен това е саботаж, защото от компанията много ясно осъзнават, че няма как на тях да им възложат договора, тъй като нямат лиценз и способности да го извършат, допълни Каракачанов.
Докато ръководството на МО успее да реагира на жалбата от украинската компания, в 09.00 часа днес, 20 декември, е депозирано писмо от българската фирма, избрана да строи двата ни патрулни кораба.
От МТГ "Делфин" съобщават, че се оттеглят от преговорите и подписването на договора за реализация на инвестиционен проект "Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб".
Мотивът им е намалената с 20% стойност на проекта. Причината е, че от 1 януари 2017 г. бе въведено ДДС върху всички военни сделки. Още тогава беше известно, че определената от парламента сума от 820 млн. лв., реално се намалява със 164 млн. лв. и чуждестранните компании се оттеглиха. Остана само българската, която бе определена за отговаряща на изискванията.
krasimir-modev
на 20.12.2017 в 21:20:06 #4До кога измислени герой като Каракачанов ще ни заблуждават? 1. Рак миг не може да ремонтира, защото само миноботон Русия има право. 2. Има мораториум от руска страна за експорт на въоръжение и части с двойна употреба за трети страни т.е. БГ. 3. Стига е прикривал кражбата на парите със старите двигатели. 4. Има санкции от страна на ЕС в които влиза и мик, мил, су и всичко руско! Пич , стига Лъга гражданите! Русенски македонец.
halo
на 20.12.2017 в 19:56:28 #3Ами министъра да ги продаде на Сърбия бре, ще ги купят бързо и с кеф.
dakl
на 20.12.2017 в 18:51:09 #2А нима министърът на отбраната не знае кой командува в Украйна?
Kopp
на 20.12.2017 в 17:37:32 #1Каква украинска страна, какви фантасмагории?! Отсвирете хунтата от Киев веднага, никакво КЗК, никакви преговори, хунтата е нелигитимна!