Смяната на поколенията не се случва само в монархиите - някои бизнесмени успяват да натрупат състояние и влияние, сравними с тези на цели държави. Затова и оттеглянето им и последващото лансиране на заместник може да се превърнат в събития с глобално значение. Такъв е случаят с Джордж Сорос, който обяви пред WSJ, че прехвърля контрола над своите бизнеси и обществена дейност на 37-годшния си син Александър.
Контекст: Джордж Сорос е един от най-успешните мениджъри на хедж фондове. Заради собственото си минало, белязано от Холокоста, през годините той разви изключително мащабна филантропска и обществена дейност в подкрепа на либерални каузи чрез Фондация "Отворено общество".
Именно заради това той е любима мишена на консервативните и авторитарните кръгове по целия свят. Те го обвиняват в политически вмешателства и прокарване на неприемлив прогресивен дневен ред.
Това не отказва Сорос, но той има един основен проблем - на 92 години е. Затова и е повече от наложително да посочи наследник.
Детайли: В интервюто си пред WSJ Сорос-старши коментира, че синът му "си е заслужил" да поеме семейната империя. За да стигне до това заключение са минали години.
Преди малко повече от десетилетие Александър Сорос беше по-скоро герой от светските страници заради звездните партита, които организираше. С годините обаче той започна да има отношение към каузите на баща си. Дипломиран доктор по история от Университета в Бъркли, той през годините е подкрепял различни кампании на екологична и правозащитна тематика.
През 2012 г. той дари 200 000 долара в подкрепа на преизбирането на Барак Обама за американски президент.
Сега пред WSJ Сорос-младши заявява, че е "по-политизиран" от баща си и не мисли да спре с подкрепата си за политици от левия спектър в САЩ. "Колкото и да ми се иска парите да не бъдат в политиката, докато другата страна го прави, ще трябва да го правим и ние", отбелязва той. Business Insider отбелязва, че от април 2022 г. до момента наследникът е бил 17 пъти в Белия дом.
Александър Сорос вече е в инвестиционния комитет на Soros Fund Management, а от декември влиза и в ръководството на "Отворено общество".
От друга страна: За да бъдат приликите със сериала Succession на HBO съвсем очевидни, много наблюдатели очакваха на мястото на Александър да бъде 52-годишният му полубрат Джонатан Сорос. През годините той получи подходящите за целта позиции в йерархията, но според WSJ несходство в характерите между бащата и по-големия син и конкретни сблъсъци по различни теми са довели до изненадващото решение.
Сега Александър Сорос има много за доказване - все пак, освен в политическия активизъм, баща му е силен и в бизнеса.
reddevil1948
на 14.06.2023 в 16:18:06 #2Оня с мустака беше прав !
hlebar
на 14.06.2023 в 12:15:48 #1Паразити. Нямат нищо общо с благотворителност. Взимат пари от бюджетите на сума ти държави и си купуват политици.