Докато руските военни влизат в Източна Украйна, пораждайки опасения от тотална война, медиите в Сърбия съобщиха, че руският президент Владимир Путин ще изпрати върховен пратеник в Белград тази седмица за разговори със сръбския президент Александър Вучич.
Подобно посещение ще бъде използвано от Русия, за да окаже натиск върху своя съюзник Сърбия, каза политическият анализатор Агон Маличи. "Това може да бъде само знак за натиск върху Белград и опит за разширяване на руския фронт срещу западните интереси на Балканите", каза той пред Prishtina Insight.
Съобщава се, че разговорите им вероятно ще се съсредоточат върху неотдавнашните твърдения на Москва, че "наемници" от Албания, Косово и Босна и Херцеговина са изпратени да се бият от украинска страна срещу проруските бунтовници.
Маличи казва, че въпросът за "наемниците" от Балканите е фалшив флаг - измислен претекст за насочване към страни, които Русия възнамерява да дестабилизира.
Според него най-големият риск от този дестабилизиращ дневен ред е за Босна и Херцеговина, където автономното управлявано от сърби образувание на страната, Република Сръбска, има конкретно намерение да се отцепи.
"Въпреки това, Косово и други страни в региона също могат да бъдат мишени на различни форми на хибридна война", отбеляза Маличи.
Изследователят на международните отношения Мирлинд Бехлули казва, че посещението подчертава тенденцията на Русия да ескалира конфликта в Западните Балкани, "тъй като Русия вече спомена за участието на албански, косовски и босненски наемници в украинската война".
"Чрез вече установените герасимовски практики Русия ще се опита да дестабилизира тази част от Европа, чийто мир, за съжаление, е крехък", каза Бехлули.
Западни официални лица обвиниха Кремъл, че подклажда националистически конфликти на Балканите, които застрашават мира в Босна и Косово и подхранват политическо напрежение в балканските държави от НАТО, Северна Македония и Черна гора.
Медийният съветник на президента Вйоса Османи, Беким Купина, каза, че кризата в Украйна несъмнено може да дестабилизира мира и на Западните Балкани и че политическото и военно сътрудничество на Русия със Сърбия се използва за хегемонистични цели на двете страни.
"Това посещение на руския служите] и изявленията на Вучич доказват, че бъдещата цел на Русия и Сърбия е дестабилизирането на Западните Балкани", добави Купина.
Премиерът на Косово Албин Курти каза във вторник пред парламента, че Косово подкрепя суверенитета на Украйна и ще координира отговорите с Европейския съюз, САЩ и НАТО.
Министерството на външните работи заяви, че Путин "се бори и продължава да се бори срещу демокрацията в Европа". "Путин отново се бори срещу мирната демокрация. Той води хибридни войни срещу демокрации в цяла Европа от години. Свободният свят трябва да отговори решително на Путин и неговите представители", написа министерството.
Косовските депутати във вторник в Асамблеята поискаха властите да следят отблизо събитията в Украйна, като я нарекоха "първият фронт" на по-широк конфликт.
"Украйна е първият фронт, Балканите са вторият фронт и ние сме първата линия на този втори фронт на Балканите и правителството трябва да свика Съвета за национална сигурност", коментира по-рано Енвер Ходжай, депутат от Демократическата партия на Косово.
halo
на 25.02.2022 в 17:20:52 #4Аман от лъжите на болните русофилистици.
Xa-x@v
на 23.02.2022 в 23:00:56 #3beyonder-realm Ще пердашите на приказки.България такава и онакава,а все погледите ви вперени в нея,защо? Стойте си кротко по добре.Сметката ще ви излезе крива.Ердоган много скачаше и накрая отиде да лиже топките в Москва
james-hendrix
на 23.02.2022 в 22:18:54 #2Проблема на Русия е, че не е реформирана империя. Просто не иска и да чуе за това. Всички западни такива са доста различни вече. Руснаците никога не са били свободни и искат феодализъм и империя. Защото явно без това не могат да намерят себе си и чувството си за смисъл … като другите по-реформирани империи.
friend
на 23.02.2022 в 21:06:13 #1х 101 А какво предлагаш???