Фалшивите новини в интернет се разпространяват по-бързо от истинските. Това показва ново проучване на Масачузетския технологичен институт, публикувано в Science, предадоха световните информационни агенции.
Според заключенията, това се дължи на самите потребители на социалните мрежи, а не на т.нар. бот програми. Обяснението за феномена е, че търсим информация, която да ни изненадва, а тези "новини" се оказват подходящи за целта.
Оказва се, че на фалшивите новини е нужно 6 пъти по-малко време, за да достигнат до читателите, отколкото на истинските. Също така има 70% по-малка вероятно истинската информация да бъде споделена.
Екипът от Масачузетския технологичен институт е проучил около 126 хиляди новини, споделяни в "Туитър" в периода от 2006 до 2017 година. Сред тях има и истински, и лъжливи. Те са споделени от 3 милиона души над 4,5 милиона пъти.
Също така става ясно, че потребителите, публикуващи фалшиви новини, са по-малко активни, следят по-малко други страници и потребители.
galina-peshtenska-RsH0M1ud
на 09.03.2018 в 06:56:50 #2Що е то фалшива новина...Няма такава дефиниция...По-скоро има хора, които искат само да се забавляват, без да имат желание да се информират...
psp_11
на 09.03.2018 в 00:21:35 #1Нормално. Населението мутира и интернета му помага да е по-бързо.. Споделят се повечето тъпизми, изчанчени заглавия и винаги елементарни обяснения..