Талибаните екзекутираха 15 представители на правителствената съпротива, след превземането на един от отдалечените квартали на Газни, съобщава ТАСС. Екзекутираните представители на правителствените сили са се предали на талибаните преди това.
Талибаните са укрепени в жилищни райони, създадени са огневи точки и временни щабове там.
Хиляди цивилни бягат към относително безопасния на Кабул, столицата на Афганистан. Има съобщения за американски въздушни удари по позиции на талибаните в близка до Кабул провинция, съобщава БиБиСи.
Последната оценка на американското разузнаване предполага, че те биха могли да се опитат да настъпят в града в рамките на 30 дни.
Вчера талибаните превзеха Пул-е-Алам, столицата на провинция Логар, на 80 км от Кабул. Още по-близо - жестоки сблъсъци избухнаха в Майдан Шар, столица на провинцията, само на 40 км от Кабул.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш коментира, че ситуацията в Афганистан излиза извън контрол и цивилните ще платят най-високата цена, ако конфликтът продължи.
Талибанските фронтови командири и бойци коментират пред БиБиСи, че са решени да наложат отново своята версия на шариатския закон, който ще включва камъни за прелюбодеяние, рязане на крайници за кражба и забрана на момичетата да ходят на училище след 12-годишна възраст.
Талиобаните превзеха голяма част от Северен, Западен и Южен Афганистан в бърза офанзива по-малко от три седмици преди Съединените щати да бъдат изтеглени последните си войски, което поражда опасения от пълна победа или друга гражданска война в Афганистан, пише АП.
Талибаните превзеха целия Логар и задържаха провинциалните власти, заяви в събота депутатът от провинцията Хода Ахмади. Тя каза, че талибаните са достигнали Чар Асяб, само на 11 километра южно от столицата Кабул.
Талибаните нападнаха северния град Мазар-Шариф от няколко посоки, като започнаха тежки боеве в покрайнините му, според Мунир Ахмад Фархад, говорител на губернатора на провинцията. Нямаше непосредствена информация за жертви.
Афганистанският президент Ашраф Гани произнесе телевизионна реч в събота, първата публична изява след последните победи на талибаните, в която се зарече да не се отказва от "постиженията" на 20-те години, откакто САЩ свалиха талибаните след атентатите на 11 септември.
"Започнахме консултации в правителството със старейшини и политически лидери, представители на различни нива на общността, както и с нашите международни съюзници. Скоро резултатите ще бъдат споделени с вас", добави той, без да уточнява повече.
Президентът отлетя за Мазари-Шариф в сряда, за да обедини отбраната на града, като се срещна с няколко командири на милицията, включително Абдул Рашид Достум и Ата Мохамад Нур, които командват хиляди бойци.
Те остават съюзници с правителството, но по време на предишната война в Афганистан е известно, че военачалниците сменят съюза за собственото си оцеляване. Исмаил Хан, силен бивш военачалник, който се опита да защити Херат, бе заловен от талибаните, когато бунтовниците завзеха западния град след две седмици тежки боеве.
Оттеглянето на чуждестранни сили и бързото оттегляне на войски на Афганистан - въпреки стотиците милиарди долари на САЩ през годините - породиха опасения, че талибаните могат да се върнат на власт или страната да изпадне в боеве между фракции, както бе след оттеглянето на СССР през 1989 г.
Първите морски пехотинци на САЩ от контингент от 3000 пристигнаха, за да помогнат за частичната евакуация на посолството на САЩ. Останалите трябва да пристигнат до неделя и тяхното разполагане повдигна въпроси дали администрацията ще спази крайния срок за оттегляне на 31 август.
Междувременно талибаните пуснаха видео, обявяващо превземането на главната радиостанция в Кандахар, преименувайки я на "Гласът на шариата". Във видеото неназован бунтовник заяви, че ще излъчват новини, политически анализ и рецитации на Корана.
Талибаните са използвали мобилни станции през годините, но не са управлявали радиостанция в голям град, откакто управляваха страната между 1996 и 2001 г. По това време те също управляваха станция, наречена "Гласът на шариата", извън Кандахар, родното място на групата.
Афганистанският президент смята за възможно постигането на ранно прекратяване на огъня в страната, съобщава АФП.
"Трябва да се намери политическо решение, което да гарантира траен мир и стабилност". В речта си Гани посочи и необходимостта от "преструктуриране на силите за сигурност и отбрана, което е приоритет номер едно". Това изявление на президента дойде след масовото предаване на войници от афганистанската армия на талибаните, настъпващи към техните позиции.
Както "Ал Хадат" съобщава по-рано, специалният представител на САЩ за Афганистан Залмай Халилзад предаде на афганистанското правителство и талибаните "план за прекратяване на военната конфронтация". Този документ е разработен след разширените консултации относно мирното уреждане в Афганистан, които се проведоха тази седмица в Доха.
Тъй като талибаните продължават да постигат огромни териториални придобивки в Афганистан, посланието на техните бойци, служители и активисти в социалните медии е, че чувството за нормалност сега се връща в провинциите под техен контрол, пише БиБиСи.
Талибаните редовно обясняват, че бойците не нараняват служители по сигурността, ако се предадат доброволно и че работят за всички хора, независимо от етническата им принадлежност. Това повтарящо се съобщение има за цел да насърчи войниците да се предадат преди офанзивата на талибаните.
Опитват се да опровергаят инфрмацията, че екзекутират пленници и че момичета са отвеждани веднага за брак с талибански бойци.
"Чуждите държави трябва да разберат реалността", обяснява говорител на талибаните пред РТ.
Самолети на ВВС на САЩ удариха позиции на талибаните близо до летището в Кандахар. Това съобщи катарската телевизия "Ал Джазира", цитирана от ТАСС. Атаката е предприета в подкрепа на правителствените сили.
По-рано афганистанските ВВС нападнаха талибанските войски, атакуващи град Мазари-Шариф.
Афганистанският президент Гани обмисля оставката си и е вероятно скоро да напусне страната. Това съобщи в събота индийският телевизионен канал News18, позовавайки се на източници. "Президентът все още мисли за тази оставка и има възможност той да си тръгне".
Според тази информация президентът Гани обмисля възможността да напусне като част от план за прекратяване на огъня, който правителството се опитва да предложи на талибаните.
В петък редица световни медии съобщиха, че Гани скоро ще се обърне към нацията и ще напусне Афганистан. Гани, който се обърна към сънародниците си в събота, все още не е обявил оставката си. Въпреки това източници на News18 смятат, че афганистанският президент все още може да замине за "трета страна" с членовете на семейството си.
oktavian
на 15.08.2021 в 09:16:00 #3Американците не губят в Афганистан!Губи афганистанската армия, която масово преминава към талибаните по верски причини.Афганистан никога няма да бъде бяла държава въпреки усилията, които направиха американците за да предотвратят нов ислямски шериат.И тук е огромната разлика между агресията на руснаците и американците.Руснаците нахлуха в една обединена и демократична държава, за да променят насилствено общественото и устройство, като наложат на афганците насила комунистическо общество по руски модел.Точно това общество, което отхвърля, забранява, преследва и унищожава религията.Руснаците удариха директно по афганската душа и сърце.И затова бяха изгонени позорно от афганският народ, воден именно от религиозните ислямски учители и милионите им последователи.Които хора преди руската агресия кротко си учеха на ислямските догми и разбирания мирното население. Руската безпардонна агресия роди въоръжената ислямска съпротива на талибаните срещу СССР и всичко руско!След изгонването на руснаците вече никой не можеше насилствено да се справи с въоръжените, окуражени от победата си над СССР и уверени в моралното си превъзходство над всички чужденци талибани.Необходимо стана някой отвън да изпълнява полицейска функция, за да не се допусне радикалните ислямисти да превърнат държавата в шериат и извор на тероризъм .На американците и другите, които се ангажираха с това вече им писна да го правят и решиха да не наливат повече пари там.Отиват си, а самите афганистанци по всяка вероятност ще се върнат с векове назад в обществените си отношения.И ще се кротнат под знамето на ислямския фундаментализъм.Така, както бяха преди съветския експеримент за насилствено налагане на руския комунизъм в Афганистан, маркиран завинаги с десетки хиляди убити, или останали инвалиди за цял живот руснаци!Безсмислени жертви за едното НИЩО!
chafeto
на 14.08.2021 в 20:45:53 #2GolaVoda Да не забравяме и как подпомогнаха и продължават да подпомагат албанските престъпници и как на практика им подариха територия. Косово се ислямизира и до скоро беше един от серизоните "доднори" на бойци за ДАЕШ. Да не збравяме също така, че службите им се намесваха в Кавказ и Синдзян-Уйгурския регион. Какво да кажем пък за Либия, където в момента е развъдник и убежище за ислямистите от ДАЕШ? Да не забравяме също така, че с разрушавантео на Ирак, християнската общност там почти изчезна. А не ми се иска да си представям какво щеше дастане в Сирия, ако руснаците не се бяха намесили и Асад беше паднал.
GolaVoda
на 14.08.2021 в 17:20:22 #1Най-големия възход на исляма през последните 200 години съвпада с военно-политическото доминиранена САЩ след Втората Световна война.... и опитите на САЩ да изградят световна империя, като подкоповат, разграждат и атакуват по всички начини света, който ги е създал. САЩ военно подпомагаха всички опити на исляма да доминира в стария свят - Евразия, а самите те отбелязаха за себе си само поражения в конфликтите с исляма.. САЩ реално и активно ислямизираха Европа, като почнеш от споразумението за внос на турски гастербайтеури в окупирана Германия и завършиш с вонната подкрепа на САЩ за ал каида, исис и т.н. на Балканите в Сирия и къде ли не.. честито на САЩ.. казва се наздраве за успеха.. всичко което щатите направиха в тази посока беше грешно и е ужасявяща степента в коята те не разбират това.. не разбират .. уникално сляпо е това население там. ха сега да се върне Рамбо да накаже талибаните.. къде е Рамбо..??