Президентът на САЩ Доналд Тръмп е решил да се оттегли от ядрената сделка с Иран. Това съобщи Ройтерс.
Агенцията се позовава на информирани източници. Според тях Тръмп ще обяви новината на 12 май. Според американския президент постигната през 2015 г. сделка между Иран и Запада не работи.
Има шанс Тръмп да избере да остави Съединените щати в международния пакт, по който Иран се съгласи да ограничи ядрената си програма в замяна на облекчаване на санкциите, отчасти поради "запазването на съюза" с Франция и да спаси лицето на френския президент Емануел Макрон , който се срещна с Тръмп миналата седмица.
Решението на Тръмп да прекрати облекчаването на санкциите от САЩ за Техеран, може да предизвика реакция от страна на Иран, която може да възобнови програмата си за ядрено оръжие или да "накаже" американските съюзници в Сирия, Ирак, Йемен и Ливан.
Изнесените в понеделник данни от израелския премиер Бенямин Натаняху за нови ядрени дейности на режима на аятоласите могат да дадат аргументи на Тръмп да развали ядрената сделка от 2015 г.
Иран отрече, че някога е търсил ядрено оръжие, и обвини своя израелски враг, че разпалва подозрения срещу него.
Пактът от 2015 г. между Иран и шест големи - Великобритания, Китай, Франция, Германия, Русия и Съединените щати - е сред външно - политическите успехи на бившия американски президент Барак Обама, но е описан от Тръмп като "една от най-лошите сделки".
dude
на 03.05.2018 в 10:12:34 #2Иран не се притеснява да заявява пред цял цвят че иска да унищожи Израел, а Израел отговарял с подозрения. Ама как може? Как може да се подозира, като се знае със сигурност?
dude
на 03.05.2018 в 10:09:47 #1Виж какви оръжия продава Израел и къде. -------------------------------------------------------------- По данным СИБАТ, в 2017 году израильские компании продавали за границу системы противоракетной обороны (31%), радиолокационные системы (17%), бортовую электронику для авиации (14%), боеприпасы (9%), системы связи (9%), оптические средства (8 %), беспилотники (2%), системы морской навигации (1%) и спутники (1%). При этом больше всего израильских вооружений купили страны Азиатско-Тихоокеанского региона (58%). За ним следуют Европа (21%), Северная Америка (14%), Африка (5%) и Латинская Америка (2%). Главная причина спроса на израильское военные разработки в Азиатско-Тихоокеанском регионе – рост опасений терактов.