Новият регулаторен орган на японската атомна енергетика се готви да въведе по-строги норми за безопасност за електроцентралите. Това може да принуди дружествата да извършат големи инфраструктурни дейности, за да могат отново да пуснат спрените реактори, информира БГНЕС.

Уроците от бедствието във Фукушима изглежда са научени. Земетресението и вълните цунами от 11 март 2011 г. причиниха радиационно замърсяване и незаличими следи в природата и обществото.

Надзорният орган сега е независим от Министерството на промишлеността и ще изисква значителни промени в ядрените централи на страната. В Япония от 50 реактора сега не работят 48.

Според медиите регулаторът ще поиска инсталирането на ново резервно охлаждащо оборудване, отдалечено от реакторите, стени на реакторите с висока степен на защита срещу цунами, както и други подобрения.

Всички те имат за цел да се избегне повтаряне на бедствието от Фукушима, когато разрушената АЕЦ зарази огромна площ за десетилетия напред и принуди 160 000 души да напуснат домовете около централата завинаги.

Новите критерии трябва да бъдат обсъдени след петък и след това, в края на месеца, ще бъдат оповестени публично. Окончателно решение ще се вземе през лятото, пише изданието Никей /Nikkei/.

Електроенергийните компании очакват изискванията на регулаторния орган, без чиято зелена светлина, никой от реакторите няма да тръгне отново.
Само два реактора в Япония работят сега. Те са в АЕЦ "Ои".

Органът може да разреши пускане на реактори преди новата строителните работи да са действително направени, защото завършването им може да отнеме години и да погълне десетки милиарди йени, пише Никей, цитиран от АФП.

Новото дясно правителство, водено от края на декември от Шиндзо Абе, заяви, че възраждането на ядрените реактори, за които се приеме, че са безопасни, е задължително условие за икономическото здраве на Япония. Предишния премиер виждаше една голяма "ядрена нула" в страната до 2040 г.

Освен регулаторният орган, разрешение за рестартирането на централите трябва да дадат и съответните местни власти. Неотдавнашно проучване показа, че повече от половината кметове са склонни да го дадат. Натоварените до краен предел ТЕЦ-ове и студената зима наклониха везните в полза на АЕЦ.