От днес започва пълна данъчна проверка на фирмата купувач на металургичния комбинат „Кремиковци". Инспекцията, възложена от изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов ще изследва произхода на средствата за закупуването на предприятието, транзакциите на дружеството с други фирми и физически лица от момента на създаването си и всички данъчни последици, които са възникнали от движението на паричните потоци преди и след сделката за „Кремиковци".
На 12 април регистрираното преди около месец едноличното дружество с ограничена отговорност "Елтрейд къмпани" закупи металургичния комбинат за сумата от 316 млн. лв. Дружеството е собственост на доскоро безивестният 26-годишен проектант Лъчезар Варнаджиев, което породи много въпроси за произхода на средствата.
Днес стана ясно, че Първа инвестиционна банка е осигурила финансирането на покупката, като финансовата институция се аргументира, че направената сделка е изгодна.
Стратегически партньори на "Елтрейд къмпани" са "Надин металс трейд" и "Велпет консулт" .
Проверката на данъчните ще бъде основно насочена към данъка върху добавената стойност, добавят още от Националната агенция за приходите, но ще обхване още корпоративните данъци и дължимите осигурителни вноски
Според Закона за ДДС всяко лице, чийто оборот за последните 12 последователни месеца надхвърля 50 000 лв. е задължено да се регистрира за целите на данъка върху добавената стойност.
Дружеството - купувач на металургичния комбинат няма ДДС регистрация към момента, въпреки че очевидно е привлякло инвестиции в значителни размери. Ревизорите ще проверят още числеността на персонала на фирмата, възнагражденията и осигурителните вноски, които компанията начислява и внася в бюджета, допълват от приходното ведомство.
Очаква се проверката да приключи в рамките на няколко седмици, тъй като дружеството е регистрирано скоро и броят на сделките му е малък. Ако бъдат засечени нередности, инспекцията може да се разпростре и срещу други физически или юридически лица.
„Възложих проверката защото тук става дума за много големи парични потоци към едно дружество, което няма никаква търговска или данъчна история. Интересът на държавата е да проучи напълно произхода на парите, за да сме сигурни, че всички данъци и осигуровки са внесени.", коментира изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.
Фантомас
на 17.04.2011 в 15:16:25 #4Някой може ли да ми каже кое е по добре? Парите в БГ или другаде? Идва да кажем Коч банк /Турция/ дава кредит на турска фирма с голям опит в производството на стомана. Плащат на общината 4 млн данък, на държавата 316 млн - всичко останало - лихви и печалба - отива обратно в Турция. Така добре ли? Нямаше да има плюене нали? Ейййййййй големи ду--давци сме!
Чоко
на 16.04.2011 в 18:18:09 #3До кога властите ще се преструват, че всичко е наред с тази сделка. Дали е тази фирма или Юсуф от Факултето е купувача - разлика няма.
ivorad
на 16.04.2011 в 17:43:18 #2Във всяка нормална държава, в която се разчуе, че една банка е дала 316 млн. на фирма-бебе, със собственик - очевидно некомпетентен човек, следва едно твърде болезнено за банката упражнение - масово теглене на авоари на нейни вложители, които не искат с парите им да се играе по този рисков начин в полза на новоизлюпени мераклии. Да видим дали и у нас ще се случи това!
tashunko_sapa
на 16.04.2011 в 09:38:45 #1Това е някакъе невероятен СМЯХ, за който всички медии си мълчат - за истинската ситуация! Кой "дава" 316млн.лв. на някой пикльо с току що рег.фирма ??? Къде са държ.институции, НАП, ДАНС и т.н. ?! Банката да се обоснове...как кредитополучателят е обосновал искането на кредита, как го е обезпечил и т.н....бахти - такова чудо още не беше се случвало. ГлеЙте мача сега, как искат тихичко да мине тази "сделка", без много шум! Работата си мирише отвсякъде!