„10 бона за талант в клас", четем от първата страница на „Стандарт"
Всеки ученик с медал от международна олимпиада ще докара на училището си 10 000 лева. Бонусите се дават от държавата, за да се стимулират школата, които вадят повече таланти. От юни миналата година досега 11 училища могат да се похвалят с възпитаници, които са станали призьори от международни надпревари. Те трябва да получат днес премиите си от просветното министерство. Най-много отличия са спечелили математическите гимназии, но имаме медалисти и по физика, химия, астрономия и други предмети.
Много от родните таланти вече имат покани от елитни университети зад граница, които им предлагат солидни стипендии. През последните две години 62-ма наши ученици са спечелили 88 медала на международни олимпиади и състезания.
Още от статията на „Стандарт"
„Парното може и да поевтинее" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Ако "Булгаргаз" предложи намаление на газа от 1 октомври, ние ще го приемем с удоволствие, заяви вчера шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Според него и запазване на цената за последното тримесечие на годината ще бъде успех на фона на покачващите се други горива.
Ако се стигне до намаление на газа, то това ще означава и поевтиняване на парното за отоплителния сезон.
Газовата компания трябва да внесе предложение за цена на синьото гориво до 10 септември, след като стана ясно, че "Газпром" ни дава 11% отстъпка със задна дата от 1 април до края на годината.
От това ще бъдат спестени 115 млн. долара, които щели да отидат за за покриване на загубите за газовата компания от задържането на цената на едро от предишни периоди. Тя е 150 млн. лв., а печалбата от руската отстъпка е 179 млн., което означава, че има възможност за поевтиняване на синьото гориво.
В интервю за "24 часа" преди седмица шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов не изключи вероятността дружеството да поиска намаление на цената на газа, но с малко. И вчера от компанията заявиха, че ще смятат и разчетите ще са ясни в понеделник.
Още от статията на „24 часа"
„Фалирала ваканция", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Неразплатени сметки, фалити, натрупани дългове - проблеми, които не са рядкост за бизнеса, особено в условия на криза. Това се случва през последните две години и в туристическия бранш. За разлика от други сектори обаче изпадането в затруднения на туроператорите често е шумно заради туристите, които стават заложници на проблемните отношения.
Само преди година огромна група туристи от Русия и Финландия дълго време не можеха да отлетят за родината си заради финансови проблеми на туроператора "Алма тур", който имаше дългове към превозвача "България ер". През последните седмици имаше още няколко подобни казуса - "Бългериан ВИП турс" прекрати дейността си заради финансови затруднения, породени от стар банкрут на руски партньор, а в най-пресния случай директно фалира руският оператор "ЧериТур", който беше довел почиващи в страната. Пряка последица от тези казуси е накърненият имидж на България като дестинация, в която една тежка, но все пак обичайна бизнес ситуация на финансови затруднения, води до хаос и дезинформация.
Затова и туристическият бранш вече обсъжда варианти за законови промени, които да създадат защитен механизъм за чужденците, дошли на почивка в България. Докато рисковете пред българските туристи в чужбина се покриват от задължителната за всеки български туроператор застраховка, защитен механизъм за чужди туристи на наша територия засега няма, защото по принцип отговорност за тях трябва да носи техният местен туроператор.
Още от статията на „Капитал Daily"
„С 2000 - 3000 евро ромите ще стават бизнесмени", разкрива от първата си страница „Сега"
Ромите могат да бъдат приобщени, ако получат микрокредитиране по 2000 - 3000 евро за развитие на собствен бизнес. Това смятат експерти от Европейската комисия и Световната банка, които вчера участваха в конференция в Брюксел. Целта на срещата бе да направи изводи от приключилата в средата на годината в Унгария европейска програма за социално микрокредитиране "Кютпрограм" и да препоръча нейния опит в други държави от Източна Европа, където има големи ромски общности. Сред тях е и България. Световната банка предлага разгръщане на схемите за микрокредитиране на ромското малцинство, тъй като съществена част от работещите представители на това малцинство се определят като "самонаети", т.е. развиват икономическа дейност, без да търсят работодател.
Унгарците са изпълнявали пилотния си проект две години - от юни 2010 до юни 2012 г., като финансовият дял на Еврокомисията е бил близо 1.5 млн. евро, или 90% от цялата сума. Той е бил управляван от Фондация "Полгар", която е издирила инициативни роми, дала им е гаранция пред банки, следила е как изпълняват бизнес плановете си. Отчетено бе, че 150 роми са се справили със задачата, като не е била усвоена цялата сума. Еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор коментира, че не е достатъчно да се отпуснат пари на ромите, а трябва да им се даде и нефинансова подкрепа. "Как ще давате пари, без да се уверите, че получателите имат финансова грамотност?", запита той на конференцията. Затова е необходимо и обучение, като ромите трябва да знаят, че в края му ги чака фондът за микрокредитиране. Ласло Андор съобщи, че 11 страни, сред които и България, участват в такива програми на ЕС. У нас от 2008 г. работи програмата "Микрофонд" за финансиране на уязвими малцинства, която се подкрепя от Брюксел, но не е известно нито колко пари са усвоени по нея, нито какъв е ефектът.
Още от статията на „Сега"
„Компютър сменя регулировчика", информира от първата си страница „Монитор"
Компютър ще топи задръстванията в София. Чрез софтуерна програма служители от отдел „Пътна полиция" ще могат да включват и изключват дистанционно светофарите при струпването на повече автомобили. Това ще стане възможно с изграждането на т.нар Ръководство на пътното движение (РПД). В момента системата работи експериментално и дава възможност за отпушване на 5 кръстовища в центъра на София, видя екип на „Монитор".
За целта един от кабинетите в „Пътна полиция" е оборудван с голям монитор и два компютъра. На екрана полицаите получават информация от камерите на столичното видеонаблюдение и от тях се ориентират на кои места в центъра се образуват тапи. При струпването на автомобили вместо да бъде изпращан регулировчик в кръстовището, самият служител на КАТ чрез софтуерна програма може да задава командите на светофара.
В момента по този начин се улеснява движението на Орлов мост и кръстовищата с улиците „Георги С. Раковски" и „Цар Освободител", „Васил Левски" и „Цар Освободител", „Граф Игнатиев" и „Васил Левски", „Георги С. Раковски" и „Васил Левски".
„Това беше една от мечтите ни, но до този момент нямаше как да се реализира. В момента това вече е възможно и служителите ни са обучени", коментираха от ръководството на столичния КАТ. Предстои през следващата година системата да се доразвива. Според полицаите Ръководството на пътното движение може да покрие 30 кръстовища и тогава ще се усети значителното облекчаване на трафика.
Шофьорите също възприемат добре идеята, тъй като няма да виждат полицаи на всяко кръстовище и да се дразнят от постоянното присъствие на униформени. В момента анализите на „Пътна полиция" показват, че един регулировчик е поне 3-4 пъти по-ефективен от светофарната уредба.
Още от статията на „Монитор"
„Moody's предупреди Европейския съюз за дълговата криза", пише на първата си страница „Класа"
Международната рейтингова агенция Moody's промени в нощта срещу вторник перспективата по рейтинга на дълга на Европейския съюз от "стабилна" на "отрицателна", съобщи DPA. Промяната означава, че агенцията обмисля обявяването на по-нисък рейтинг за дълговете на ЕС от сегашната максимална оценка "Ааа".
Малко по-късно федералното финансово министерство реагира спокойно на съобщението на рейтинговата агенция. „Споменатите рискове в еврозоната не са нови, като преценката взема предвид преди всичко краткосрочните рискове, докато дългосрочните изгледи за стабилност не се споменават".
Moody's обоснова прогнозата си с отрицателните очаквания за рейтинга на дълговете на някои от основните източници на средства за общоевропейския бюджет - Германия, Франция, Великобритания и Холандия, които заедно внасят около 45 на сто от средствата в бюджета на ЕС.
Заради поведението си по време на финансовата криза рейтинговите агенции са критикувани, защото от една страна насърчават кризата чрез пониженията, а от друга страна критериите за присъждане на кредитни рейтинги не са прозрачни. Така например Съединените щати продължат въпреки натрупания огромен дълг да са с топ рейтинга "ААА".
Наистина Moody's запази настоящия топ рейтинг "ААА" за ЕС. Въпреки това този предупредителен изстрел може да увеличи натиска върху Европейската централна банка (ЕЦБ) за това, на заседанието си в четвъртък да представи подробен план за борба с европейската дългова криза.
Още от статията на „Класа"
"Болгарка" - хит в Русия" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Между 20 и 25% е ръстът на експорта на български стоки към Русия през последните 3-4 години, съобщи вчера във Варна Илиян Цонев, търговски аташе в Москва. Сред най-изнасяните родни стоки са главно лекарства, консерви, вино, електрически инструменти. "В истински хит се превърнаха ъглошлайфите, произвеждани в Троян. Руснаците разговорно ги наричат "болгарка", разказа Цонев.
Как се живее в България, ще проучва група руски журналисти, пристигнала във Варна по покана на Цонев. Те ще се запознаят с туризма, екологията и с пазара за недвижими имоти. След Варна групата ще посети Бяла, Несебър, Ямбол, Пловдив и София.
Над 20% е увеличението на туристите от Русия у нас от 2010 г. насам - повече от 350 000 души вече са собственици на имоти в България. Очакваме почиващите у нас т.г. да надхвърлят 500 хил. души, добави Цонев.
Клиентите на фалиралия руски туроператор "Чери тур", които още не са тръгнали от Русия, ще си платят втори път почивките, за да дойдат в България, заяви вчера зам.-министърът на икономиката Иво Маринов. Около стотина руснаци у нас бяха засегнати от фалита на "Чери тур" и две български фирми поеха грижата за тях.
Още от статията на „Труд"
„Милиард кубика газ под Свиленград", четем в „Стандарт"
България ще може да осигурява 1/3 от нуждите си от природен газ от собствени находища в района на Свиленград. Според първоначалните прогнози от нашата част на т.нар. нефтогазен басейн, разпростиращ се на територията на България, Турция и Гърция, се очаква да бъдат намерени находища с капацитет за добив на до 1 млрд. куб. метра синьо гориво годишно. "Прогнозите са смели по аналог на това, което се случи с турската част на басейна", коментира ръководителят на проучванията на блок "Тракия", който включва землищата на Свиленград, Маджарово, Любимец и Харманли, инж. Димитър Мерачев. Друга индиксация за очакваните находища са изследвания, правени в миналото и докладите, с които се разполага в националния геофонд за 4-те сондажа, прокарани през 70-те години в този район. "Прогнозните количества са под 1 млрд. куб. м, което в глобален мащаб не е много, за нашата страна е напълно достатъчно", посочи инж. Мерачев. В момента България потребява около 3-3,2 млрд. кубика газ годишно, от които само около 10% се осигуряват чрез местен добив. Ако от блок "Тракия" бликне синьо гориво в такива количества, страната ни ще си осигури около 1/3 роден газ, който е с 40% по-евтин от руския.
Още от статията на „Стандарт"
„Предизборното увеличение на доходите може да има странични ефекти", предупреждава „Капитал Daily"
След три години замразени доходи управляващите активно заговориха за вдигане на заплати и пенсии от началото на изборната 2013 г. Освен индексиране на натрупаната инфлация така правителството цели и да стимулира вътрешното потребление, но може като страничен ефект да затрудни частния сектор, върху който също ще се пренесе натиск да повиши разходите за труд.
В публичните си изказвания от последните дни министрите сочат като сигурно повишаването на пенсиите и учителските заплати, а спорове предизвиква повишаването на заплатите на военни и полицаи. Правителството е решило да увеличи и минималната работна заплата от сегашните 290 на 310 лева. Подхвърлените обещания засега не са подплатени с ясни разчети, но по всичко личи, че ако всички те се материализират, това ще постави под натиск бюджета, който по закон трябва да бъде готов до 31 октомври.
За увеличаването на учителските заплати финансовият министър Симеон Дянков посочи, че ще бъдат допълнително отпуснати 70-80 млн. лв. Той обаче е поискал от образователното министерство да посочи система, по която доходите в сектора да бъдат увеличени, а не всички заети да получат с по 30 лв. по-големи заплати.
Силов сблъсък
Най-трудно текат преговорите с военното и вътрешното министерство. Mediapool съобщи, че министърът на отбраната Аню Ангелов е отхвърлил предложение на Симеон Дянков да увеличи заплатите на военните с 12% срещу премахване на привилегиите, които им дават право на 20 заплати при пенсиониране, 30 дни платен годишен отпуск и социално осигуряване за сметка на държавата. Според военния министър разговори за повишаване на заплатите в сектора на отбраната се водят вече два месеца, но без успех.
Повишаване на доходите вече поискаха и от синдиката на служителите в МВР, но засега вътрешният министър Цветан Цветанов запазва мълчание, а Симеон Дянков отхвърли техните искания при едно гостуване по "Нова телевизия" през август.
Още от статията на „Капитал Daily"
„ГЕРБ обеща за 10 месеца да свърши колкото за цял мандат", съобщава „Сега"
ГЕРБ обеща в оставащите 10 месеца до края на мандата да свърши това, което не успя да направи за 3-те години от началото му. Чудесата, които трябва да се случат до предстоящия парламентарен вот през лятото догодина, са увеличение на доходите, реформа в образованието, здравеопазването и съдебната система, поевтиняване на лекарствата и построяването на магистрали. Това се разбра от обещанията, които мнозинството даде при старта на новия парламентарния сезон.
"Основна задача за нас остава подобряването на живота на българските граждани, защото те помнят каква беше България по време на управлението на тройната коалиция и виждат всекидневно как се променя страната ни при правителството на премиера Бойко Борисов", обяви шефът на управляващото мнозинство в НС Красимир Велчев. Приоритет е също приемането на държавния бюджет за 2013 г. "Благодарение на балансираното управление на финансите на страната успяваме все по-активно да се грижим за подобряването на стандарта на живот на хората", похвали той партията си. И посочи, че от началото на новата година правителството ще увеличи пенсиите на възрастните. Мнозинството има сили още със законодателни промени да намали цените на лекарствата, да пресече незаконното строителство и да реши проблема с презастрояването на Черноморското крайбрежие.
Красимир Велчев не пропусна да спомене и успеха с предстоящия избор на членове на ВСС от парламентарната квота, тъй като мнозинството е започнало "най-прозрачната и публична процедура от началото на прехода". И поиска консенсус от всички политически сили по съдебната реформа.
Още от статията на „Сега"
"Ставаш за митничар, ако търпиш арогантни и миришещи лошо", информира „24 часа"
Родните митници спешно търсят поне 150 "рамбовци", но с висше образование, които да проверяват пътници и багажи, да спират автомобили на пътя и да следят контрабандистите на Женския пазар. След като до 1 август близо 200 служители на митниците загубиха работата си, защото нямали висше, част от местата спешно ще се запълват.
Преди да застане на входа на митниците обаче, всеки кандидат-митничар минава през предварителен тест. Запознати дори твърдят, че въпросите в него поразително напомняли на тест за италианските ВВС Дори се носела неофициална информация, че попълнени в България, въпросници се носели в Италия за проверка и се връщали с готови оценки.
Част от въпросите са доста любопитни, прочете в оригинал "24 часа". Изпитанието за бъдещите митничари стартира с призоваване на кандидата да "отговаря дълбоко откровено", за да се преценяла неговата готовност да се заеме с отговорната работа. Първото препятствие, което трябва да се прескочи, е дали може да понесе 7-месечна интензивна програма на сложно и трудно обучение. Цялата тънкост в случая е кандидатът да познае кои са контролните въпроси в теста, с които ще се провери въпросната готовност.
Бъдещите митничари трябва да уверят изпитващите ги, че са готови и подходящи да "работят с хора, които злоупотребяват с търпението им или са разстроени, арогантни, невъзпитани, понякога миришат неприятно".
Серия въпроси пък "опипват" вероятността доколко и дали кандидатът може да запази самообладание, ако при проверки на карго и багаж намерят "смущаващи предмети и вещества".
Още от статията на „24 часа"
„Дават субсидии за квартално парно", информира „Монитор"
Съседите, които искат да направят локално парно на биомаса за няколко апартамента или жилищни блока, ще получават субсидии за покупка за необходимото оборудване. Освен това желаещите ще могат да теглят и нисколихвени кредити. Мерките за подпомагане на локалното парно ще влезнат в сила от 2013 г. Това става ясно от проект на Национален план за действие за енергията от възобновяеми източници, публикуван на сайта на правителството.
Субсидии ще се дават обаче, ако локалното парно работи с модерни съоръжения за изгаряне на дървесни трески или пелети. Целта е преминаването към такова отопление да е по-ефективно от традиционното. „Отоплителните уреди, печки и камини са преобладаващо стари и неефективни и не по-малко от 60-70% от топлината се губи.
Все още не е развито отоплението с високоефективни котли за локални системи", пише в документа.
Според експертите добивът на биомаса от горите, селското стопанство и отглеждането на енергийни растения у нас тепърва ще се увеличава. Така използването й в инсталации за комбинирано производство на топлина и ток ще става все по-изгодно.
Предвижда се още новите сгради задължително да използват енергия, произведена от възобновяеми източници. Собствениците на такива домове ще трябва да избират от няколко възможности за отопление. Сред тях са слънчеви панели, съоръжения за изгаряне на биомаса, термопомпи, локално парно и др.
„Решенията за избор на уреди за отопление и нагреватели за вода се влияят най-много от инвестиционните разходи и това често води до пренебрегване на ефективността", мотивират се авторите на плана за енергия от ВЕИ. Те посочват още, че тепърва ще се разработват условията, при които ще се прилагат тези задължения от собственици на нови сгради.
Още от статията на „Монитор"
"България е сред първенците по надценка на горивата", предупреждава „Труд"
Търговската надценка на горивата в България е по-висока от тази в половината страни членки на ЕС. Това показват данните от пазара на горива в Европа, които изнесе в парламента в първия ден от новия политически сезон съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров.
В 16 от 27-те страни в ЕС надценката върху бензина е по-ниска от тази в България. В неделя, 2 септември, у нас тя е била 0,25 евро, или около 50 ст. на литър. С по-ниска надценка са Великобритания, Франция, Ирландия, Финландия, Австрия, Малта, Люксембург, Кипър и всички източноевропейски страни без Унгария. Според Димитров фактът, че във Франция надценката на бензина е по-ниска от тази в България, е прецедент от години насам.
С дизела положението според Димитров е същото - в 14 страни от ЕС надценката е по-ниска от тази в България, която е 0,265 евро на литър. В списъка на по-скромните производители и търговци са същите страни с изключение на Кипър и Литва.
Според Димитров данните ясно говорят, че в България няма конкурентен пазар на горивата, кабинетът е толерантен към монопола в сектора, а КЗК дори отрича да има монопол.
Още от статията на „Труд"
"Засили се интересът към магазините около втория метродиаметър", пише „Класа"
Засили се търсенето към магазините в района на втория метродиаметър, съобщи по БНТ управителят на брокерската къща „Явлена" Страхил Иванов.
"Магазините станаха по-търсени, защото метростанциите представляват един фокус на интерес. Там има голям човекопоток и наистина има много по-високи възможности за оборот". Иванов коментира ситуацията с пазара на имоти след пускането на втория метродиаметър. Оттсечката, свързваща кварталите "Надежда" и "Лозенец". Тя беше открита миналия петък.
Управителят на „Явлена" очаква между 5 и 15% увеличаване на наемите за магазините, които попадат в обхвата на новата част на подземната железница. В същото време ръстът при апартаментите може да достигне до 10%. Увеличението ще засегне онези жилища, които са на разстояние до 1000 метра от метростанциите.
До три месеца ще има яснота дали сега заявения интерес към имоти близо до новия лъч на столичното метро ще премине в реални сделки.
Цените на апартаментите в близост до метрото спряха да падат заради новия лъч, който беше официално открит преди дни. В кварталите около новите и старите метростанции имотите не само не поевтиняват, а някои отбелязват и лек ръст. Общият спад в цените на апартаментите в столицата за изминалата година е около 6 на сто.
Главната причина за спада е, че предлагането многократно превишава търсенето. Основните фактори, които влияят върху цената на даден апартамент, също така са видът на сградата, местоположението й, и доколко е комуникативен районът.
Още от статията на „Класа"