„18 ранени, трима в неизвестност след взривове на снаряди край Сливен", обобщава от първата си страница „Сега"
Мощен взрив в склад с боеприпаси рани 18 работници и доведе до евакуиране на две села. Няма безспорни данни колко души са били в складовете по време на взрива. Първоначалната информация по думите на областния управител на Сливен Марин Кавръков бе - 12 души се намират в периметъра на складовете и не е ясно тяхното състояние. Специалисти могат да направят оглед на складовете 24 часа след последния взрив. По-късно министър Цветан Цветанов съобщи, че ранените са 18, а в неизвестност се водят трима работници. Те са били в цех 1, където са избухнали снарядите.
Инцидентът стана в близост до ямболското с. Лозенец около 14.30 ч. Първият сигнал е подаден на телефон 112 в 14.36 ч., обясни пред "Сега" говорителят на ямболската полиция Татяна Павлова. На мястото веднага са изпратени екипи на полицията и пожарната. Два часа и половина след първия взрив обаче от МВР все още не знаеха дали в склада не са останали хора. "Отцепен е районът на взривовете, за да няма опасност за местното население и за служителите на пожарната и полицията, които са на място. Издирваме дали евентуално не е останал някой вътре или, не дай боже, да е загинал", каза шефът на пожарната главен комисар Николай Николов. Кметът на Стралджа Митко Андонов обяви първоначално, че от склада са изведени общо 14 души. В последствие се разбра, че са 18. Един от пострадалите работници е с тежка черепно-мозъчна травма в сливенската болница. Има настанени и в ямболската болница.
Още от статията на „Сега"
„Пощите в премеждие", обобщава на първата си страница „Капитал Daily"
Падащият пазарен дял на "Български пощи" вече затруднява възможностите на държавната компания да обслужва задълженията си. Заради трупането на загуби тя не изпълнява изискванията по облигационната си емисия. Засега проблеми с плащането на лихвата няма, но от догодина на дружеството ще се наложи да плаща и съществената част по дълга. Което ще е трудно заради постоянно топящия се бизнес на пощите.
Облигационни тревоги
Проблемът с облигациите е, че определени финансови показатели на компанията са по-лоши от минимално заложените при емитирането на дълга. Затова ще последва преструктуриране на някои от основните параметри. Това става ясно от последното общо събрание на облигационерите, провело се на 22 май, информацията за което е налична на Българската фондова борса. На него облигационерите на "Български пощи", местни банки и пенсионни фондове, са решили да променят част от изискванията към нея, за да не се стигне до предсрочна изискуемост на книжата.
Става въпрос за задължение от 15 млн. евро, което компанията издаде в началото на 2011. г. с падеж през февруари 2016 г. Облигациите представляваха преобразувани банкови кредити и лизингови задължения. Емисията включва гратисен период от две години за плащането на главницата, т.е. за момента компанията плаща само дължимите по нея лихви от около 200 хил. евро. Догодина по същото време обаче гратисният период ще е изтекъл и дружеството ще трябва да започне да плаща и главницата на 12 равни вноски от по 1.25 млн. лв. на тримесечие.
"Проблем при изплащането на лихвите няма. Плащат се редовно съгласно сроковете на погасителния план. Последното лихвено плащане е извършено на 2 май тази година, което е пета вноска. Следващото плащане е с падеж 8 август, което също ще бъде платено в срок", заявиха за "Капитал" от "Български пощи".
Засега компанията се издължава. Влошаването на показателите на пощенския оператор обаче не дава гаранции, че плащането ще бъде безпроблемно, когато започне да се смята и главницата и вноската се увеличи шест пъти. Преди половин година министърът на транспорта Ивайло Московски направи паралел между "Български пощи" и БДЖ. "Български пощи" в момента са компанията с най-ниска производителност, най-голяма мрежа и най-много губещи клонове", заяви той. Това важи и за БДЖ, но там проблемите не се изчисляват в клонове, а във влакове. Характерно за превозвача е трудното разплащане с кредиторите и чакането на помощи от държавата. Ако сега "Български пощи" не спрат обратното финансово броене навреме, може приликите между двете компании да се увеличат.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Вдигаме заплатите от 1 януари", казва в интервю за „Стандарт" министърът на финансите Симеон Дянков
Г-н Дянков, последният доклад на Еврокомисията за финансова и икономическа политика на България беше прочетен по различен начин от медиите и властта. Според първите той е много критичен, а според премиера Бойко Борисов страната ни е влязла в една група с Германия, излизайки от процедурата на свръхдефицит. Кое е правилното четене?
- Във финансовата част докладът беше много положителен за България. Първо, защото излязохме от процедурата за свръхдефицит заедно с Германия. Това е постижение за нас. От ЕК смятат, че вече сме напреднали много в пенсионната реформа. Това е нещо, с което Министерството на финансите се занимаваше много активно през последните две години. Третата тема, на която почти никой не обърна внимание, е, че има голям напредък във външната ни конкурентоспособност. България е похвалена за това, че от голям дефицит в текущия ни баланс сме минали на малък плюс през 2011 г. За тази година също очакваме да сме на излишък от 2-3%. За мен тази тема е по-важна дори от излизането от свръхдефицита.
Отново се обръща внимание на реформата в здравеопазването...
- Да, трябва да има голяма реформа в здравеопазването. И неслучайно това е секторът, където сме правили най-много промени.
До края на мандата ни голяма реформа в здравеопазването трудно ще се направи. Могат да се направят първите стъпки. И ние ще ги подготвим, така че някои от по-малките стъпки могат и сега да станат, но това няма да е голямата реформа. Тя може да стане в самото начало на втория мандат.
Каква ще е опорната точка на голямата реформа? Закриването на губещите болници?
- Не, ако има реформа в няколко направления, то това ще стане от само себе си - част от губещите болници ще се стегнат. Защото една от причините те да са губещи е, че са свикнали да получават много пари, дори и да не заслужават. За мен най-важната реформа е да има правилно ценообразуване на труда на лекарите. Той би трябвало с времето да става по-скъп, отколкото е сега. Да излезе всичко наяве. А не да работят за малки заплати, но под една или под друга форма някои от тях да получават доста други пари - от избор на екип и други неща. Ценообразуването в лекарствата е другата важна тема. Досега хората, които са управлявали здравната каса, винаги са идвали от здравеопазването и не са били финансисти. А тя си е каса и там хората трябва да мислят като финансисти, а не като лекари. Може би за първи път сегашният шеф на касата Пламен Цеков мисли много повече като финансист. Виждате, че внезапно се оказа, че цената на лекарствата за онкоболни може драстично да намалее. Ако се поставят правилно цените първо на клиничните пътеки и след това на лекарствата, то оттам нататък доста други неща ще се урегулират, включително и заплащането на медицинските работници.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Всеки втори българин кръшка", четем от първата страница на „Монитор"
Всеки втори българин кръшка на половинката си, като се отдава на тайно флиртуване с представител на другия пол. Това показва проучване на здравен сайт, проведено сред 400 мъже и жени от цялата страна. Анкетираните са на възраст между 16 и 79 години. Флирт с непознат е най-голямото прегрешение на нашенеца. Близо 45% си позволяват да изпият чаша кафе или да потанцуват с представител на другия пол, без половинката им да знае за това. Едва 8% обаче открито споделят, че лятото ги предразполага към изневяра.
С наближаването на лятото сексуалното желание се засилва, твърдят сексолозите. Колкото по-топло става времето, толкова по-силно се разпалват страстите на българите. 65% от запитаните признават, че през горещите месеци се чувстват по-привлекателни, имат по-голямо желание за секс и дори за забранени авантюри.
Близо 54% от запитаните мъже и жени споделят, че се отдават на страстни удоволствия средно 10,6 пъти месечно. Много малко са щастливците (около 3%), които се търкалят между чаршафите всеки ден по няколко пъти. Едва 1% изобщо не правят секс и предпочитат други приятни забавления като готвене, спорт или пазаруване.
За да се измъкнат от секс, жените използват оправданието: „Боли ме глава", а мъжете: „Имам проблеми в работата". Без притеснение 43% от анкетираните признават, че могат да издържат няколко месеца без секс и това няма да повлияе на физическото и психичното им здраве. Всеки десети пък споделя, че години наред не се е отдавал на страстни ласки.
Още от статията на „Монитор"
„Индустрията поиска да плаща по-малко за зелена енергия", пише „Капитал Daily"
Големите индустриални потребители да плащат по-ниска надбавка за зелена и кафява енергия (високоефективното комбинирано производство) от тази, която беше предложена от ДКЕВР и трябва да влезе в сила от началото на юли. Това са поискали от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), стана ясно на конференцията "Ден на българската енергетика", организиран от Института за енергиен мениджмънт с подкрепата на "Капитал". Идеята на федерацията вече е обсъдена с министерството на икономиката и енергетиката, а в момента енергийният регулатор пресмята дали това е допустимо, коментира председателят на БФИЕК Константин Стаменов.
Причината за това искане е значителното увеличение на надбавката за зелена и кафява енергия. Според разчетите на ДКЕВР надбавката за зелена енергия, която се плаща заедно с цената на пренос и рефлектира върху всички потребители, ще струва 8.65 лв. за мегаватчас от юли при 3.72 лв. в момента, което прави увеличение от над 100%.
Значително увеличение се предвижда и в цената за кафява енергия, която в момента е 1.46 лв. за мегаватчас, а от 1 юли ще бъде увеличена до 3.93 лв. За пръв път към цената за пренос се включва и така наречената надбавка за невъзстановяеми разходи от 2.94 лв. за мегаватчас, която ще покрие по-високата цена на електроенергията на новата централа "АЕS Марица-изток 1". Индустрията обаче няма да иска нейното отпадане, тъй като това може да бъде счетено за държавна помощ, обясниха от БФИЕК. Въпреки това оттам не са съгласни тази надбавка да натежава в цената за пренос. Според изчисленията на индустрията от 2008 г. до сега обаче размерът на всички добавки се е увеличил с 228%.
Милиони срещу стотинки
Това увеличение на надбавките ще струва на индустрията милиони, тъй като нашето потребление е много по-високо от това на бита, коментира Георги Николов, главен секретар на "Аурубис България", която е най-голямото металургично предприятие в страната. По думите му размерът на тези добавки започва да расте в пропорции, които правят българските предприятия напълно неконкурентоспособни на външните пазари. "Ние не можем да калкулираме по-високите разходи за зелена и кафява енергия в крайната си цена, тъй като тя се определя на борсов принцип", допълни Николов.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Токът за бизнеса поскъпва до 17%" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Със 17,01% ще поскъпне токът за бизнеса от юли, показват изчисленията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Това е най-голямото увеличение и ще важи за нощната електроенергия на клиентите на ЧЕЗ, които са присъединени на ниско напрежение (малки търговски обекти, фризьорски салони и др.).
Най-малко е увеличението на цената за бизнес потребителите на Е.ОН на ниско напрежение в часовете на върхово натоварване на мрежата - 8,76%. От тази година започва и излизането на свободния пазар на фирмите, присъединени на средно напрежение до 20 киловолта, но това ще отнеме до една година и затова и за тях се определят нови, по-високи цени.
Увеличение на цената на тока ще има и при бита, където ще е до 10,59%. Най-голям ръст на цената има при нощната електроенергия.
Още от статията на „Труд"
"С 11% скача токът от ТЕЦ през 2013 г." е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
През 2013 година цената на тока ще скочи с 11% при топлоцентралите, обяви вчера зам.-министърът на енергетиката Евгения Харитонова. Увеличението идва, след като и през тази година цените скачат с 10% от 1 юли.
Причината е новата схема за търговия с вредни емисии в ЕС, обясни Харитонова. Според думите скокът през 2013 г. може да бъде и по-голям, ако Брюксел не даде на българските тецове дерогация за безплатни квоти. Засега по искането на България са договорени само частични отстъпки за някои топлоцентрали.
През следващите години до 2020 г. цената на тока ще се увеличава доста по-плавно, допълни Харитонова.
Още от статията на „24 часа"
„България предложи участие на Русия в строежа на VII блок в АЕЦ "Козлодуй", съобщава от първата си страница „Класа"
България предлага на "Росатом" да вземе участие в изграждането на VII реактор на атомната електроцентрала на страната в Козлодуй. Това съобщи заместник генералният директор и директор по развитието на международния бизнес в корпорация "Росатом" Кирил Комаров по време на изложението "Атомекспо 2012" в Москва, предаде РИА „Новости".
"Българите ни направиха предложение да разгледаме възможността за наше участие в изграждането на VII блок на АЕЦ "Козлодуй". Аз смятам, че независимо от отказа на България да строи АЕЦ "Белене" нашето сътрудничество ще продължи и за него има перспективи, подчерта той.
Вчера по време на форума, посветен на Деня на енергетика в България, зам.-министърът на енергетиката Евгения Харитонова отказа коментар по изявлението на Комаров. По-късно обаче енергийният министър Делян Добрев потвърди новината. Единствено руските „Атомстройекспорт" и Росатом могат да построят седми блок на АЕЦ „Козлодуй". Това каза икономическият министър Делян Добрев. Така той потвърди информацията на заместник генералния директор на Росатом Кирил Комаров, че страната ни е предложила на компанията да изгради 7 блок на централата. Новият блок ще работи с реактора, произведен за АЕЦ „Белене". Това предопределя строителството на новите мощности да се извърши от двете руски компании, добави министърът.
В края на март България реши да се откаже от проекта за строителството на АЕЦ "Белене", за чието изграждане София и Москва подписаха договор през 2006 година. На площадката, където трябваше да е разположена централат, се планира строителството на електроцентрала на газово гориво. Почти готовият реактор за строящата се "Белене" беше решено да се пренесе на действащата в момента АЕЦ "Козлодуй", довеждайки по този начин общото количество реактори до три.
Още от статията на „Класа"
„Колите и АТВ-та ще се конфискуват при влизане в националните паркове", предупреждава „Класа"
Всички автомобили, АТВ-та и други превозни средства, които нарушават забраната за влизане в националните паркове, ще се конфискуват, заяви вчера министърът на екологията Нона Караджова. Според нея тази мярка ще бъде по-ефективна, отколкото налагането на глоби. Достъпът на АТВ-та и МПС-та ще се разрешава само в случаи на пожари за стигане до хижи и др. Тази промяна в Закона за защитените територии вече е внесена в Министерски съвет.
От октомври за всяка найлонова торбичка ще се плаща по 35 ст., без значение от размера и плътността й. Целта на екотаксата е българите да започнат да пазаруват екологично. Ако предложението бъде одобрено от Министерски съвет, таксата за торбичките ще се повишава на етапи - от 2013 г. ще стане 45 ст., а от 2014 г. ще достигне 55 ст. Оказа се, че тази идея е одобрена от почти 90% от българите, участвали в проучването на МБМД за екологичната култура на българина. Иначе състоянието на околната среда е последна грижа на българина - едва 0.1% смятат това за значим проблем. Гражданите оценяват по-скоро негативно състоянието на природата, както в страната (65%), така и в общините си (54%). Хората са склонни да правят повече за природата - около 40% биха плащали по-високи сметки за вода, ако съоръженията за пречистване се модернизират, а 90% биха се включили в разделното събиране,
С новия закон за управление на отпадъците, който предстои да се гледа в НС, общините, които са организирали системите си за разделно събиране, ще бъдат освободени от всички екологични такси. А всички търговски обекти с определена площ ще трябва да сключат задължителни договори за предаване на рециклируемите отпадъци.
Още от статията на „Сега"
"Гергов заложи панаира", пише „Стандарт"
Георги Гергов е заложил всички активи на Пловдивския панаир в своя полза. Така държавата може да се раздели с претенциите си към изложението. Това съобщи Mediapool, като се позовава на решение, вписано в Търговския регистър на 16 май. Повод за залагането на активите на панаира става кредит за 14,7 млн. евро, изтеглен от Гергов на името на Пловдивския панаир от "Уникредит Булбанк" през юни 2010 година. В тази сделка фирмата на Гергов "Пълдин туринвест", която владее панаира като мажоритарен собственик, се явява поръчител по кредита. А самата сума на заема отговаря на дела на "Пълдин" в панаира, или малко над 50% от капитала му. Очаква се в близките дни ВКС да обяви дали допуска жалбата на държавата срещу решението на Пловдивския апелативен съд, което оставя панаира в ръцете на бизнесмена.
На 7 май Гергов сключва, на практика със себе си, сделка, с която поставя цялата собственост на панаира под своя контрол, без да се съобразява с държавния дял. Сключеният на тази дата договор за особен залог гласи, че ако Пловдивският панаир (т.е. Гергов плюс държавата) не успее да погаси вноска към банката, то това трябва да стори "Пълдин туринвест", което значи отново Гергов.
Още от статията на „Стандарт"
„Разпродават на пожар барове и ресторанти", разкрива „Монитор"
Баровете и ресторантите са най-масовият бизнес, който фирмите продават в условията на криза. С продажбата собствениците обикновено искат да си осигурят свеж ресурс за нова инвестиция. Друга често срещана причина за разпродаването на бизнеса е желанието на притежателите им да напуснат страната и там да развиват фирмите си, показа проверка на „Монитор".
В сайтовете, специализирани в посредничество при сделка с различен бизнес, могат да бъдат намерени стотици такива оферти. Над 120 предложения за продажба на заведения могат да бъдат намерени само в сайта Kdp.bg. Близо 60 барове, ресторанти и дискотеки пък се предлагат в Businessforsale.bg.
Офертните цени варират в широки граници в зависимост от това какъв е бизнесът. Най-изгодните оферти обикновено са между 30 и 40 хил. евро. Например напълно обзаведен бар във Варна се продава за 35 хил. евро
Тази цена се иска за заведение, което е снабдено с пълно барово оборудване, светлинни ефекти и непрофесионална кухня. Крайпътен ресторант край Пловдив пък се продава за 43 хил. евро. В обявата пише, че общата площ на заведението е 783 квадрата, от които закритата част заема 157 кв. м. Самият ресторант е с капацитет от около 100 места.
Продават се и доста по-скъпи заведения. Например бизнес имот с дискотека, казино, открит бар и леглова база се продава за 2,4 млн. лв. Имотът се намира в Китен и е с обща площ от 1125 кв. м. Разработен ресторант на столичния булевард „Самоковско шосе" в близост до Панчаревското езеро пък се продава за 1,7 млн. евро. Заведението е с пълно оборудване, има зимна градина, детски кът, барбекю и паркинг.
Още от статията на „Монитор"
„Информационно обслужване" иска да координира е-управлението", пише „Класа"
„Информационно обслужване" има желание и готовност да поеме координацията на е-управлението, съобщи Александър Колев, изпълнителен директор на дружеството. Държавната компанията предлага и защитава концепцията за единен системен интегратор на електронното правителство. Избраният за България модел е по австрийски образец, който е доказал преимуществата си. Въпреки че до момента не е посочено кой ще изгради, управлява и поддържа националната инфраструктура на електронното управление, предварителните коментари сочат, че управляващите ще изберат именно „Информационно обслужване". Дружеството ще бъде играчът, който ще поеме ролята на единен системен интегратор.
Освен новия мениджърски екип, който ще ръководи фирмата, се очакват и още промени в Борда на директорите. Според информация от миналата седмица най-вероятно Валери Борисов, заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, ще влезе в ръководството на „Информационно обслужване" до края на юни. Така със своя опит той ще допринесе за превръщането на фирмата във водеща при изграждането на електронното управление в България, предполагат експерти. Това не означава, че единият системен интегратор ще поеме целия бизнес в държавата, а че през него ще се възлага работа към частния сектор, поясни Колев. Директорът допълни, че „Информационно обслужване" е компания, която ще работи за държавата и интересите й.
Припомняме, че сегашният изпълнителен директор пое управлението над фирмата преди около 3 месеца. Преди встъпването му в длъжност компанията беше в криза. За периода 2009-2011 г. приходите на дружеството бяха спаднали почти наполовина - съответно от над 34,5 млн. лв., до под 20 млн. лв. Рентабилността през 2009 г. е била в рамките на 14 на сто, докато през миналата година е достигнала до едва 1%. След действията на новия шеф приходите в дружеството са се увеличили с 3% за първите 4 месеца спрямо данните за същия период на миналата година. Финансовият резултат се е оказал с около 0,5 млн. лв. по-добър, а служителите са получили правилната мотивация.
Още от статията на „Класа"