„20 големи фирми проучват дали да инвестират стотици милиони евро у нас", пише в. „24 часа"
С представители на 20 големи фирми се е срещал в рамките на няколко месеца зам.-министърът на икономиката Красин Димитров. Имат интерес за инвестиции в милиони, че и милиарди евро у нас, каза той за "24 часа". И уточни, че не твърди, че ще дойдат, а че се интересуват. Въпросът бил да ги привлечем ние, защото разглеждали няколко европейски държави като алтернатива.
В момента се работи по 7 инвестиционни проекта, които са в напреднала фаза на реализация. Единият е в сферата на високите технологии, с възможности за разкриване на 170 работни места, стойността му е за 40 млн. лв. 600 работни места ще се открият в сферата на електротехниката.
Най-големи инвестиции се очаква да бъдат в химическата и преработващата индустрия за 1,4 млрд. лева.
Прочети още от в. „24 часа"

"Два пътя за пенсионна реформа", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Два нови варианта за промени в правилата за пенсиониране се обсъждат в социалното министерство. Единият от тях предвижда автоматичният механизъм за обвързване на възрастта за излизане от пазара на труда с продължителността на живота да се въведе от 2016 г., а другият - от началото на 2028 г. При него идеята е първо да бъдат изравнени възрастите за пенсиониране за мъжете и за жените, защото това е изискване на Европейската комисия (ЕК).

Според експертите от осигурителния институт обаче, ако механизмът влезе в сила от началото на 2016 г., има опасност пенсионната възраст да се повишава с много малки стъпки. Така България ще изостане значително от другите държави членки, което вероятно няма да е приемливо за ЕК, става ясно от разчетите на института. И в двата случая обаче стартът на реформата ще бъде отложен с една година заради идеята на БСП да замразят възрастта и стажа за пенсиониране през 2014 г.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Брюксел ни съди за перките на Калиакра" е заглавиe от в. "Труд"
Европейската комисия ще изправи България пред съда на ЕС в Люксембург заради изграждането на ветропаркове в региона на нос Калиакра. Очаква се наказателната процедура срещу страната, която се точи повече от 5 години, да влезе в последната си фаза през октомври. Ако съдът се произнесе в полза на ЕК, България може да плаща солидни глоби.
Това съобщи в понеделник министърът на околната среда Искра Михайлова при представянето на отчета на министерството за 100 дни работа.
Наказателната процедура е една от 14-те в сферата на околната среда. Тя беше открита, защото българските власти са допуснали реализирането на всички проекти, без да вземат предвид общия ефект от тях. Комисарят по околната среда Янез Поточник съобщил на Михайлова за предстоящото решение страната да бъде изправена пред съда.
Прочети още от в. "Труд"

"И шефовете на НАП и митниците нямат достъп до държавни тайни" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Шефовете на институциите, които са призвани да се борят срещу контрабандата, източването на ДДС, неплащането на данъци и икономическите престъпления, нямат достъп дори до най-ниското ниво на класифицирана информация - поверително. Това става ясно от отговор на Държавната комисия по сигурността на информация (ДКСИ) на поредица въпроси на "Сега". В комисията се поддържа регистър, в който трябва да са всички действащи разрешителни, както и случаите, в които издадени вече допуски са отнети. Това на практика означава, че тези ключови служители не могат да се запознават с информация, събрана от спецслужбите например, която е от съществено значение за ефективната им работа.

Така например в ДКСИ няма информация за издадени валидни разрешения на директорите на НАП Бойко Атанасов и на Агенция "Митници" Кирил Желев. От отговора не се разбира дали за въпросните лица тече проверка за надеждност и за издаване на разрешителни.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Двоен данък за 145 000 трошки в София" четем на първа страница във в. "Монитор"
По-високи данъци ще плащат собствениците на стари автомобили, ако бъдат приети промените в Закона за местните данъци и такси, предложени от правителството. Причината за повишението е промяната на методиката, по която се определят данъчните преференции за екологичност на колите.
Сега отстъпка от 50% от налога ползват и хората, които имат около 15-годишни автомобили с катализатор. Тази преференция, за автомобилите с такива устройства, е предвидено да отпадне.
„За София това означава, че над 145 000 собственици на автомобили ще плащат двойно по-висок налог", обясни зам.-кметът по финанси Дончо Барбалов. По думите му това означава, че по този начин ще се натовари по-бедното население.
Промените в закона предвиждат още намалението на налога за возила с Евро 3 и Евро 4 вече да е 30 на сто, а не както досега 50%. Така че 38 000 автомобила в София ще плащат с 20% по-висок данък. Колите, които имат Евро 3 и 4, са произведени между 2000-2009 г.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Кабинетът обеща 340 лв. заплата, бизнесът против", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Минималната работна заплата отново вдигна напрежението между властта и бизнеса. Въпреки новата поредица от срещи спорът за най-ниското възнаграждение продължава.
След разговори вчера по обед социалният министър Хасан Адемов заяви, че има съгласие от 1 януари 2014 година минималната работна заплата да се вдигне от 310 на 340 лева. Малко по-късно обаче от Българска стопанска камара заявиха, че все още е рано да се говори за съгласие и че дебатите тепърва предстоят. "Съотношението минимална работна заплата спрямо средната за страната не трябва да надхвърля 40%", заяви Димитър Бранков, зам.-председател на БСК. В момента при 310 лева най-ниско месечно възнаграждение и 800 лева средно този процент е малко под 40 (39%). "В региони, в които това съотношение е по-високо, наблюдаваме, че безработицата там е по-висока от средната за страната, посочи Бранков. Същото важи и за сектори като услугите, търговията и строителството. Затова работодателските организации настояват за оценка на въздействията от увеличаването на минималната работна заплата на 340 лева от началото на годината.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Проекти за 900 млн. лева в ОП "Околна среда" са пред провал", пише в. "Капитал Daily"
Остават точно три месеца, в които ще стане ясно дали Оперативна програма "Околна среда" ще бъде пълен провал или ще спаси част от парите там. 838 млн. лв за пречиствателни станции и за подобряване качеството на въздуха трябва да бъдат договорени или ще бъдат загубени. 59 млн. лв за системата за отпадъци на Велико Търново пък са под въпрос, тъй като все още няма сключен договор. Това съобщи екоминистърът Искра Михайлова при отчета за дейността си през първите сто дни на власт.

Въпреки позволеното наддоговаряне по програмата до 162% от ресурса й (1.8 млрд. евро), както и прехвърлянето на средства към проекти за закупуване на тролеи и автобуси за градския транспорт, влакчета за метрото и пожарни, изпълнението на програмата е отчайващо, стана ясно от отчета на министър Михайлова.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Основният проблем - ранното пенсиониране, ще се премахва с още по-ранно пенсиониране", пише в. "Сега"

Реформирането на пенсионната система в страната изглежда като абсолютно задължителна дейност за всяко ново правителство. Друг е въпросът, че промените се правят, без или изцяло да се пренебрегват експертни и актюерски анализи, и целят основно електорална подкрепа, а не стабилизиране на системата. И това правителство продължава в същия дух.

Една от предвижданите мерки в посока спечелване на избирателната любов е т.нар. от министъра на труда и социалната политика "предпенсионна ваканция". С това се има предвид замразяване на увеличението на възрастта за пенсиониране с 4 месеца в началото на всяка календарна година. Според министъра "България е единствената държава в ЕС, която с реформата от 2000 г. увеличи стажа за жените с 14 г., а за мъжете - с 12 г.", а заедно с това "беше увеличена рязко и възрастта с по шест месеца на година", а хората имат нужда от "глътка въздух". Въпреки всичко работещите се пенсионират средно на 56.2 г. през 2012 г. Това е сериозен ръст в сравнение с 2002 г., когато това се е случвало на 51.5 г., но възрастта е по-ниска в сравнение с 1990 г., когато е 57 г.
Прочети още от в. "Сега"

"Защитават със закон хората с лоши ипотеки", четем във в. "Монитор"
БСП поема отговорност да направи законодателни промени за хората, които не успяват да погасят ипотечните си кредити и рискуват да останат без единственото си жилище. Това обяви вчера министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. "Проблемът с банките и хората, които ще останат на улицата благодарение на лоши ипотечни кредити, е огромен, каза министърът на икономиката. За съжаление когато беше бумът на кредитите и на строителството, банките много лесно раздаваха заеми. Сега обаче положението е тежко, тъй като хората не могат да изплащат своите кредити и трябва да напуснат жилищата. Затова именно БСП поема отговорност да помогне на хората в тази отчаяна ситуация, да им даде надежда и ще има конкретни действия в тази насока. Но тук отговорността е и на банките", каза министър Стойнев при откриването на техническия панаир в Пловдив.
„Предишното управление не си свърши работата за „Южен поток". В момента ние
наваксваме това, което не бе направено за 3 години и половина каза още Драгомир Стойнев. Преди ден бившият премиер обвини правителството за липсата на първа копка и прогнозира провал на мащабния инвестиционен проект.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Защо е важно гражданите да издават локални пари", пише в. „24 часа"
Три са стълбовете, върху които се гради всеки социален ред - пазарът, държавата, гражданското общество.
Дълги години потискано, деформирано и обсебвано от останалите две институции, най-вече от държавата и партиите, в годините на кризата гражданското общество все повече търси равнопоставеност. Благодарение на революцията в интернет, информационните технологии и най-вече в дифузията на знания и умения гражданите разполагат със сравним и често изпреварващ публичните институции и пазара индивидуален и солидарен (чрез мрежите) капацитет да идентифицират и управляват рисковете и възможностите за развитие.
Подобни процеси на събуждане на гражданското общество наблюдаваме в последните месеци и в България, макар и в типичните форми за всяко закъсняло развитие.
Докато в рамките на пазара и на държавата връзките и отношенията между хората се осъществяват чрез посредници (за пазара това са цените, търсенето и предлагането, а за държавата - бюрократите и чиновниците), в полето на гражданското общество отношенията между гражданите са преки, без посредници. Тук основни са доверието и личният контакт, типични за пряката демокрация. Засилването на автономния капацитет на гражданското общество и на преките форми на социално общуване е тласнато от новите информационни и комуникационни системи.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Нова жп линия между София и Пловдив", пише в. "Стандарт"
Частично нова жп линия ще свързва София и Пловдив след няколко години. Сред основните цели на транспортното министерство е да осигури пари от еврофондовете за пълна модернизация на жп трасето от столицата до Септември. От него приоритетно ще се изгражда отсечката Елин Пелин-Белово, по която сега влаковете губят най-много време. Това обясни Христо Алексиев, зам. генерален директор на НК "Железопътна инфраструктура". След наводненията през 2005 г. там жп линията висеше във въздуха и дори след изграждането на подпорни стени скоростта е много ниска. Освен това кривите на линията са с малки радиуси, което не дава възможност линията да се модернизира за скорост 160 км/час. Затова между Немирово и Белово линията ще мине по ново трасе по билото на планината - ще се изградят много тунели и виадукти, което ще оскъпи проекта. Финансирането ще е по ОП "Транспорт", като бюджетът на целия проект София-Септември е около 1 млрд. евро, каза Алексиев.
Прочети още от в. "Стандарт"