Американският долар покачи рекордно бързо към еврото през тази седмица, след като силните инфлационни данни в САЩ, накараха много инвеститори да съкратят очакванията си за предстоящи смъквания на лихвеното ниво в САЩ, пише днес Bloomberg.

Доларът поскъпна към 14 от всички 16 най-търгувани световни валути вчера, а фючърсите за понижаване на федералната фондова лиха през януари, се понижиха от 100%-вото ниво. Доларът успя да увеличи стойността си спрямо еврото с 1.6% за седмицата, което е най-силния му седмичен възход от юни 2006 г. насам.

„Фундаменталната картина започва да се измества в полза на долара", коментира американски анализатор от MF Global Ltd., най-голямата световна компания за търговия с валутни фючърси и опционни контракти. „Инфлацията започна да се покачва, което няма да позволи на Федералния резерв да продължи агресивното сваляне на лихвите", продължава той.

Еврото падна до 163.57 йени от предишно достигнатото ниво на Y164.21. Паундът също олекна спрямо долара до ниво $2.0169, след като само ден по-рано беше ударил връх на $2.0414. Швейцарският франк също отстъпи на долара до ниво 1.1526 франка.

Фючърсите на федералната фондова лихва, показват вече само 38% вероятност за спад на лихвата до 3.75% през следващите три месеца. Миналата седмица, фючърсите оценяваха тази възможност на 61%.

Възходящото рали на долара започна още по време на азиатската и европейската търговия в петък, когато първо достигна до ключовото техническо ниво от $1.4650. Пробивът под тази силна подкрепа, накара много спекуланти да ускорят разпродажбите на европейската валута.

„Прекалено бързо доларът се обезцени до $1.50 нивото", коментира японски анализатор. „Това бе следствие от опасенията на инвеститорите за силата на американската икономика, но според мен това беше неоснователно. В момента положителната нагласа към долара започна да се възстановява", продължава той. Неговите прогнози към края на годината са еврото да се разменя за $1.40.  

Покачването на долара през тази седмица, ограничи общият му годишен спад към еврото до 8.5%. Припомняме, че на 23 ноември, доларът удари дъно спрямо единната валута при $1.4967. В края на вчерашната търговия, едно евро се разменяше за $1.4428 или малко повече от 5 цента по-ниско от вечния му рекорд.

До сега, американската валута се обезценяваше на годишна база спрямо еврото, през всяка година от 2002 г. насам, с изключение на 2005 г. Интересното е, че сега големите световни имена в бизнеса, са на различно мнение за бъдещето на долара през 2008 г. Когато велики американски инвеститори като Уорън Бъфет и Бил Грос бягат от долара, то все повече са онези институционални инвеститори като Deutsche Bank AG, които предвиждат силно завръщане на „зелените пари" през 2008 г.

Според повечето анализатори интервюирани от Bloomberg, еврото ще се търгува за $1.45 през март, а до края на 2008 г. котировките ще сочат $1.40 за евро.

Натискът на международната финансова общественост към въпроса с валутните реформи на Китай, като че ли почва да дава резултат. Китайската валута започна да поскъпва доста по-силно от преди, а само за миналата седмица отбеляза ръст с 0.43% към долара до ниво 7.3715 юана за долар. Финансовият министър на САЩ Хенри Полсън, сподели миналата седмица, че е доволен от водената по-либерална валутна политика на Китай.