Днес, 30.10.2006 г., на свое заседание Съветът на директорите на НЕК ЕАД, на база на представения от Комисията за оценка на предложенията доклад, взе решение по процедурата за избор на изпълнител за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на блокове 1 и 2 на АЕЦ „Белене".

Съветът на директорите избра за изпълнител ЗАО Атомстройекспорт с вариант А92 за изграждане на два 1000 мегаватови блока с леководни реактори на площадката в Белене.

Офертата на кандидатa Шкода Алианс е класирана на второ място, съобщиха от НЕК.

Работата на комисията за оценка на заявленията и офертите, която продължи 17 месеца, бе подпомагана от международните екипи на Архитект-инженер на проекта - Парсънс ИендСи България и Финансовия консултант на Проекта - Делойт Сентръл Юръп Лимитед, включващи над 110 експерти от осем различни страни и допълнително привлечените 118 експерти в специално създадената Експертна съветническа група, включваща представители на министерства, търговски дружества, научни институти и неправителствени организации, държавни агенции и органи за самоуправление.

При анализа на представените над 62 000 страници офертна документация бяха формулирани общо 1580 писмени въпроси към кандидатите, на които своевременно бяха представени отговори и от двамата Кандидати.

Бяха съгласувани 1840 преговорни позиции, регистрирани на 403 страници протоколи от преговорите, като докладът на комисията за оценка в съответствие с разпоредбите на ЗОП е девет тома, общо над 3 500 страници.

За оценка на офертите са използвани критериите, определени в документацията за участие в процедурата, съвременните методики за техническа и икономическа оценка на оферти, разработени от Международната агенция за атомна енергия, както и специализиран софтуер за оценка на възможните рискове.

Основните преимущества на избрания вариант А92 (два блока с реактори от тип В466) са:

  • Най-висока степен на безопасност, осигурена чрез наличието на четири независими канала на активните системи за безопасност, използване на конструкция с двоен контейнмънт, разширен капацитет на пасивните системи за безопасност
  • Най-дълъг (60 години) проектен ресурс на блоковете
  • По-малък риск от непредвидено удължаване на графика за строителството, усложнения с лицензирането и ранна необходимост от модернизации, свързани с безопасността
  • Най-добре приет в Европейския съюз ВВЕР модел на реактор от трето поколение.

Припомняме, че руснаците представиха няколкото варианта за изграждане на АЕЦ "Белене" в рамките, на които изграждането на първи блок се планира да стане за 6 години след началото на работите, а втори - след 7 години. 

"Атомстройекспорт" ЗАД предложиха активно сътрудничество с водещи европейски компании, които ще монтират в централата значително по обем съвременно оборудване, в това число и изключително важни за работата на АЕЦ системи - автоматизирана система за управление (СКУ), електротехническо оборудване, системи за вентилация и климатизация, както и усъвършенствани системи за безопасност.

Според предварителните уговорки участието на български организации в проекта ще бъде повече от 30%.

Пълна информация за избора на изпълнител по проекта НЕК ще представи на пресконференция утре, която ще се проведе в Министерството на икономиката и енергетиката от 11:00 ч.