„Българинът скъта 31,9 млрд. лева" пише на първата си страница „Труд"
Населението на България държи на депозити в банки рекордните 31,9 млрд. лв., като през декември миналата година те са се увеличили с нови 768 млн. лв. Това показват данни на БНБ.

Депозитите са се увеличавали през цялата 2011 г., но най-много през последното тримесечие. От октомври до декември 2011 г. средствата по влоговете са се увеличили с 1,4 млрд. лв., което е най-големият им ръст в сравнение с останалите тримесечия. Периодът съвпада със засилването на информациите за влошаването на икономическото положение в страните от еврозоната.

За цялата 2011 г. гражданите са спестили 3,9 млрд. лв., което е с 21% повече от спестените през 2010 г. През 2009 г. депозитите са били 2,67 млрд. лв.

Това нарастване на влоговете може да се тълкува по два начина - от една страна, то е много ярък показател за несигурността и песимизма, които са обхванали българина, както и населението на европейските държави. "Никой не би искал в този момент да тегли например 30-годишен кредит - нито знае дали няма да остане без работа, нито е сигурен, че цените на имотите няма да падат още", коментира пред "Труд" икономистът Георги Ангелов.

Според него обаче нарастването на депозитите в българските банки може да се разглежда и като потенциално средство за намаляване на лихвите по кредитите. Така финансовите институции нямат нужда от външен финансов ресурс, който българските банки обикновено взимат при по-неизгодни условия.
Още от статията на „Труд"

„Тръгват на лов за крадци на парно" е едно от водещите заглавия от първата страница на „24 часа"
"Топлофикация-София" ще предложи на асоциацията на домоуправителите да започне лов на крадци на парно, обяви вчера шефът на столичното дружество Стоян Цветанов.

Ако блокът поиска, топлофикацията може да окаже техническа помощ при ловенето на домакинства, които ползват парно, без да плащат. Това става с термокамера, която заснема горещите отоплителни тела и съпоставя с легалните потребители.

Крадем се, каза още Цветанов и се съгласи, че не е нормално да има сметки от по 200-300 лева при сравнително топъл зимен месец, какъвто бе декември. Как апартаментите в новите кооперации, които са с топломери, имат за цял отоплителен сезон сметки от по 600 лв., а в моя блок са по 1200, реагира той.

Шефът на топлофикацията каза, че още не се е запознал с анализа на "Техем", според който 105 000 домакинства в София имат до 50% по-високи сметки, без да са увеличили потреблението си, в сравнение със същия месец на предишната година. Ние нямаме достъп до разпределението на топлинна енергия, каза още Цветанов.

От топлофикация вчера се похвалиха, че са приключили 2011 г. с печалба от 23 млн. лв., при загуба от 135 млн. за периода 2007-2010 г. На "Булгаргаз" са платени 506 млн. лв. миналата година. До края на февруари щели да бъдат платени още 100 млн. лева.

Цветанов обяви и преструктуриране на дружеството - то ще работи без зам.- директори, ще бъде свит и броят и на останалите началници.

До края на март щяла да приключи подмяната на всички 1779 абонатни станции в София. Към момента са монтирани 1603 нови.
Още от статията на „24 часа"

„Руснаци навиват сърбите за "Белене" е водещото заглавие на страниците „Икономика" на „Стандарт"
Руската държавна корпорация "Росатом" се зае лично с преговорите за включването на Сърбия в проекта АЕЦ "Белене". Делегация на компанията майка на главния строител на Втора атомна "Атомстройекспорт" посети Белград и се срещна с министъра на инфраструктурата и енергетиката на Сърбия Милутин Мърконич и съветника на премиера и бивш министър на енергетиката Петар Шкундрич. Разговорите се водиха лично от зам. генералния директор на "Росатом" Кирил Комаров.

Официалната версия на руснаците е, че преговорите са относно сътрудничеството на двете държави в ядрената сфера, но се споменава и конкретно сътрудничеството около "Белене". Миналата година премиерът Бойко Борисов говори лично с президента на западната ни съседка Борис Тадич, като двамата обсъдиха включването на Сърбия като инвеститор в проекта с 5 до 10%.

След срещата си с Комаров Мърконич е заявил, че Сърбия има голям интерес да се включи активно в проекта "Белене", съобщи ИТАР-ТАСС. Въпреки забраната за изграждане на атомни централи в Сърбия до 2015 г., страната има достатъчно специалисти в тази сфера, които могат активно да подпомогнат изграждането на втората българска ядрена централа, допълва сръбският министър.
Още от статията на "Стандарт"

„Facebook търси приятели на борсата", четем от първата страница на „Капитал Daily"
След години на слухове, намеци и подвеждащи информации Силициевата долина има своя най-голям и очакван борсов хит от пазарния дебют на Goоgle през 2004 г. Само осем години след създаването си в общежитие в "Харвард", социалната мрежа Facebook ще подаде документи за първично публично предлагане, на което се очаква да набере 5 млрд. долара и да оцени цялата компания между 75 и 100 млрд. долара.

Листването ще е най-големия пазарен дебют в САЩ за последните четири години и ще е най-значимото в интернет сектора след Google (които набраха от борсата 1.9 млрд. долара през 2004 г.).

Точният размер на броя и цената на акциите не е обявен, затова оценката може и да се промени, но всички прогнози са за 75-100 млрд. долара. Подаването на документи в сряда е само първата стъпка от сложна процедура, като истинската търговия с акции би трябвало да е в края на май. Американската Комисия за ценни книжа ще разгледа доскоро потайните финансови отчети на социалната мрежа, като до тях най-накрая ще имат достъп и потенциалните инвеститори.

Балон или не

Мнозина експерти се питат дали листването на Facebook не е нов технологичен балон. На пръв поглед Facebook ще бъде три пъти по-скъпа компания от Google при листването преди осем години на търсачката и около 40 пъти по-скъпа от средния размер на всяко голямо първично публично предлагане през последните 40 години. Подобна оценка няма как да не напомни за пика на дотком балона в края на 90-те годони на ХХ в. "Връщаме се в онези луди години, когато пазарните оценки бяха много високи. Но Facebook е любима компания, всички я харесват, децата я ползват и именно по тези причини се оценява на толкова", заяви пред Market Watch Ричард Харис, изпълнителен директор на Port Shelter Investment Management.

Той е на мнение, че избраният момент за излизане на борсата е добър, като се има предвид състоянието на пазара.

А и Facebook несъмнено е печеливша. Според компанията eMarketer между 2009 и 2011 г. приходите на социалната мрежа са нараствали със 127% на година. За миналата година оборотът е 3.7 млрд. долара, а печалбата е 1 млрд. долара при 606 млрд. през предходната. Делът на гиганта от американския пазар на банерни реклами достигна 28% през 2011 г. спрямо 11% на Yahoo и по 5% на Google и Microsoft според ComScore. Тези данни не са изненада, като се имат предвид 800 млн. потребители на мрежата. От тях над 2 млн. са в България според Ивайло Христов, съосновател и съдружник в компанията за разработка на социални приложения "Комфо България" (виж инфографиката).

Очакванията за публичното предлагане е борсовият дебют на Facebook да достигне по показателя цена/продажби ниво от 19.7, което е с 497% по-високо от Apple (3.3) и с 294% над Google (5). Което говори, че инвеститорите очакват страхотен бум на компанията през следващите месеци. При съотношението цена/печалба показателят на Facebook е 80 спрямо 19 на Google и 12.7 на Apple според Forbes. Което пък означава, че акциите трудно ще задържат високите си нива след бума от първия ден. Това поне се случи с други технологични листвания през миналата година като Groupon.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Фискалната 2011 г. се оказа с 400 млн. лв. по-добра от прогнозите на Дянков", пише на първата си страница „Класа"
Финансите на страната през 2011 г. са в по-добро състояние, отколкото се очакваше. Дупката в хазната се е свила с 44% спрямо 2010 г. до 1,58 млрд. лв., или 2,1 на сто от прогнозирания БВП, показаха данни на Министерството на финансите. През предходната година бюджетният дефицит бе 2,82 млрд. лв., или 4% от БВП. Нещо повече - отчетените резултати, освен че са много по-ниски от нивото през 2010 г., са и с 381 млн. лв., или с 20% по-ниски от заложените в Закона за държавния бюджет.

Експертите от финансовото министерство отчитат, че недостигът се формира от дефицит по националния бюджет от 1,75 млрд. лв. и излишък по европейските средства от 167,9 млн. лв. По европроекти трябваше да отидат 2,99 млрд. лв, но в крайна сметка през 2011 г. сме усвоили 2,8 млрд. лв., или 6% от плана за годината.

На какво още се дължи по-ниският дефицит: на затягане на коланите в разходната част и събиране на възможно най-много приходи. През миналата година във фиска са постъпили общо 25,37 млрд. лв., което според планираното е изпълнение от 96,8 на сто. Според финансовото ведомство данъчните приходи през миналата година са били на нива много близки до заложените в бюджета, а именно 99,5 на сто. Неданъчните пък са повече от очакваните - 101 на сто.

Като цяло от налози в хазната са влезли 20,59 млрд. лв., или 27% от БВП, а от неданъчните - 4,78 млрд. лв. В частта на данъчните приходи неизпълнение на разчета има единствено при корпоративните данъци и при приходите от социалноосигурителни вноски, но те са компенсирани от повечето постъпления при косвените налози. Така от преки данъци държавата е събрала 3,7 млрд. лв., или 96,9% от планираните.
Още от статията на „Класа"

„Държавата е свила бюджетния дефицит, пестейки от инвестиции", обобщава „Капитал Daily"
Бюджетният дефицит за миналата година е 1.58 млрд. лв., или 20% по-малък от планирания, а спрямо 2010 г. дефицитът намалява с 44%. Това съобщиха от Министерството на финансите, а разбивката показва, че основна причина за по-добрите резултати са спестяванията от държавни инвестиции.

Тенденцията се повтаря втора поредна година, като с отказа си от реформи правителството съкращава онези плащания, които могат най-много да стимулират икономиката. За това и капиталовите разходи през миналата година са 3.07 млрд. лв. което е 15% под планираното равнище и 16% под инвестициите за 2010 г. Пестеливостта на държавата се изразява и в по-ниското усвояване на еврофондовете, като за миналата година беше планирано в европроекти да се вложат 2.99 млрд. лв, но усвояването на евросредства и съфинансирането от българска страна са за 2.8 млрд. лв. или 6% под плана за годината.

Събираемост

За разлика от 2010 г. обаче правителството е успяло да събере планираните приходи от централните данъци. Най-много постъпления традиционно се събират от ДДС. Този данък е осигурил на държавата 6.61 млрд. лв. Това е 2% повече от плана за годината и 5% над събраното през 2010 г.

Общо от акцизи върху горива, цигари, алкохол и енергийни продукти са събрани 3.86 млрд лв. от бюджетните приходи и така надхвърлят прогнозата с 1.6%.

Преизпълнение има и при плоския данък с който държавата изземва 10% от доходите на физическите лица. От него приходите са 2.16 млрд. лв, или 4% повече от плана, а спрямо предходната година увеличението е със 7%.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Управляващите ще се саморазследват за полицейското насилие", информира от първата си страница „Сега"
Управляващата партия ГЕРБ сама ще разследва случаите на полицейското насилие и други гафове на МВР от последните няколко седмици. До този парадокс се стигна, след като опозицията категорично отказа да участва във временната парламентарна анкетна комисия, която бе гласувана вчера. В новия орган влизат 6-има депутати от мнозинството и един независим. За първи път в парламентарната практика ще има анкетна комисия, която ще проверява скандални действия на управляващите и в която няма да има нито един опозиционен представител, гарантиращ поне някаква обективност.

Резултатът от работата на комисията е предизвестен, защото ГЕРБ вече публично обяви, че застава зад вътрешния министър Цветан Цветанов и МВР. "Смятаме, че опозицията се опитва да внуши на българското общество, че има постоянно насилие в МВР, което не е така", обяви от парламентарната трибуна зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова преди седмица.

Заради споровете кои случаи да станат обект на внимание на парламента се стигна до още един парадокс - новият орган ще разгледа и ще се произнесе по три съвършено различни случая. Опозицията настояваше да има отделни комисии. Първият случай е за самоубийството на Стойчо Стоев - единствения заподозрян за отвличането и умъртвяването на 18-годишната Мирослава Николова от Перник. И до момента няма смислено обяснение как се е случило това в присъствието на тренирани антимафиоти и защо човек с присъда и текущи разследвания има законно издадено разрешително от МВР за три оръжия. Вторият казус е с битото семейство в Мировяне. При него двамата съпрузи и дъщеря им се оплакаха, че са били обект на насилие, въпреки че не са оказали съпротива, когато МВР изпрати 25 тежковъоръжени полицаи да ги арестуват заради контрабанда на цигари без бандерол. В крайна сметка бяха открити само 5 кутии.
Още от статията на „Сега"

„Нова мода- крадат коли с джиесем", разкрива от първата си страница „Монитор"
Автокрадците в София вече задигат лъскави лимузини и японски джипове с помощта на джиесем. За целта апашите купуват модерни смартфони, тъй като в тях можело да се скрие апаратурата, с която се запалва автомобилът. Така при една полицейска проверка извършителят нямал проблеми с претърсването, защото рядко някой би се усъмнил, че може да бъде открадната кола с телефон в джоба. Информацията беше потвърдена вчера както от полицията, така и от хора, запознати с тънкостите при задигането на возила. Разследващите обясниха, че са наясно със схемата и вече са нащрек за крадци със смартфони.

Самият метод бил представен на т. нар. семинари, които се организират сред апашите. За по-силните автоджамбази работят компютърни специалисти, които били натоварени със задачата да измислят нови методи за подкарване на лимузините. В случая с телефоните предварително спецовете ги разглобявали и махали вътрешностите им, след което между двата панела вграждали  изключително важния за крадците програматор, който за 15 секунди след влизането в колата обучава новия ключ на крадеца и запалването става безпроблемно.

С този тип оборудване се задигали предимно три модела джипове на японски производител, един от които се произвеждал за американския пазар и е с размерите на огромен пикап с мощен двигател. Смарфонът се използвал и за моделите на един от немските производители.

Номерът става при моделите след 2007 година. Електрониката на по-старите коли не работи на този принцип", обясниха запознати. Първите кражби от този тип започнали още с излизането на първите по-модерни смартфони.
Още от статията на „Монитор"

„Пускат ТЕЦ на Ковачки", съобщава „Труд"
Димитровградската централа "Марица 3", която е свързана с бизнесмена Христо Ковачки, започна производство на ток във вторник. Това става ясно от съобщение на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).

Причината е повишената консумация на електроенергия заради необичайно ниските температури. От седмици в електроенергийната система на България е включен и студеният резерв на страната - ТЕЦ "Варна". В случай че продължи натоварването на системата, най-вероятно ще бъде задействан и другият ТЕЦ на Ковачки - "Бобов дол".

Според данните на ЕСО само за денонощие във вторник потреблението на ток в страната нарасна с 4% и ще продължи да се увеличава. Системата е успяла да отчете нов рекорд на потребление от 7270 мегавата в 20 часа.
Още от статията на „Труд"

„Чужди фондове сменят банките", прогнозира „Стандарт"
Чужди фондове са на път да изместят банките при кредитирането на строежи. През 2012 г. ще се засилят алтернативните методи за финансиране на имоти, каза Михаела Лашова от "Фортън Интернешънъл". Най-голяма роля се очаква да играе така нареченото мецанин финансиране. Това е вид заем, който не е обезпечен с активи, отпуска се за кратък срок от 2 до 5 години и е с висока лихва от 12-18%. От него обикновено се възползват собственици на сгради, които са почти напълно завършени, но нямат собствени средства за довършителните работи, обясни Лашова.

Най-честите ползватели на тези услуги са строители, чиито сгради са започнати малко преди или по време на кризата. Друг вариант за довършване на сградите е бартерът - фирмите взимат необходимите материали срещу част от апартаментите или магазините, които предстои да бъдат построени.

Алтернативи са и стоковото финансиране и факторингът, при който дадена фирма "продава" вземанията си по фактури от строител на трето лице в замяна на незабавно плащане. Банките в момента отказват финансиране на проекти, които тепърва ще стартират.
Още от статията на „Стандарт"

"В Топ 10 сме по ръст на инвестиционния пазар в имоти", обобщава „Класа"
България попадна в Топ 10 на държавите с най-голям ръст на инвестиционния пазар в недвижими имоти в Европа, коментира Сергей Койнов, изпълнителен директор на консултантската компания Forton International, която оперира в сферата на недвижимите имоти. Успехът на страната ни показва, че без да се радваме на изключителни обеми в абсолютни стойности, отново сме станали привлекателни за международните инвеститори след почти двугодишно затишие, допълни той. През миналата година общо 9 по-големи инвестиционни сделки са се случили у нас за 200 млн. евро, като най-голямата е била за „Мол София", купен за 105 млн. евро. Собственика си смени и „Ритейл парк Пловдив" за 20 млн. евро.

Инвестиционният пазар в Европа е нараснал със 7,8% и е бил с общ обем 126 млрд. В ЦИЕ покачването на инвестициите през 2011е било със 75%, докато в Западна Европа - едва с 2,8%

Най-активните пазари са били България, Естония, Словакия, Чехия, Унгария, Русия, Хърватия. Най-предпочитан е бил секторът на офисите, привлякъл 44% от постъпленията, в търговски площи са 32% от средствата, а в индустриални имоти - 24,5%, сочат още данните на Forton.

У нас през изтеклата година са се оформили две основни тенденции на пазара на бизнес имоти. Едното е прекратяването на „свободното падане на цените", а другото е ясното отличаване на успешните проекти на пазара. Не толкова добрите сред тях са срещали значителни трудности при привличането на нови наематели, което е останало основното им предизвикателство. Средният наем за нов модерен офис на топ локация се движи в границите между 10 и 12 евро за кв. м. Общият обем на този тип площи възлиза на 1,478 млн. кв. м, след като през 2011 г. на пазара са се появили нови 163 хил. кв. м. През 2012 г. пък се очакват още около 120 хил. кв. м. Оказва се, че отдадените офиси през годината са били 88 хил. кв. м, което е по-малко от новоизлезлите на пазара.
Още от статията на „Класа"

„Брюксел помага на 8 страни да създадат работни места", информира „Сега"
ЕК обяви, че ще подпомогне осемте държави - членки на ЕС, които са с най-високо ниво на безработица сред младежите. Това са Испания, Гърция, където без работа са 47.2% от младите хора, Словакия (35.6%), Латвия (35.6%), Литва (31%), Италия (31%), Португалия (30.8%) и Ирландия (29%), показват данните на Евростат. По идея на председателя на ЕК Жозе Барозу ще бъдат създадени специални екипи, в които ще участват представители на всяка от осемте държави и на ЕК, за да бъдат изготвени мерки за справяне с безработицата сред младите хора. Това трябва да стане до средата на април, обяви говорителката на ЕК Пия Хансен Аренкилде.

Над 300 000 млади безработни испанци са напуснали родината си от 2008 г. насам заради липсата на възможности да се реализират професионално, писа испанският в. "Ел Мундо", като цитира данни на Националната федерация на асоциациите за консултации и услуги. От началото на 2008 г. до края на 2011 г. с 25.6% се е увеличил броят на пълнолетните испанци, които са избрали да се преселят в чужбина. Това означава 307 900 души в активна трудоспособна възраст. В момента почти 1.5 милиона испанци на възраст над 18 години живеят извън Испания.

Младите избират да емигрират в търсене на възможности за работа, сочи изследването на Националната федерация на асоциациите за консултации и услуги. По-голямата част от тях са висококвалифицирани младежи - инженери, архитекти и специалисти по информационни технологии.
Още от статията на „Сега"