Инвеститорите в туризма отбелязаха две години от създаването на браншовото обединение Национален борд по туризма (НБТ). Това е "първата голяма неправителствена организация, която изведе на преден план реалните инвеститори в туристическата индустрия в България" - заяви лицето на организацията, изпълнителен директор на НБТ, г-жа Поли Карастоянова.
Новината дойде от председателя, Красимир Гергов. НБТ подкрепя документа, наречен "Стратегия за Устойчиво развитие на българския туризъм", наистина с препоръки, които ще бъдат представени на в идните месеци.
От своя страна председателят на Държавната агенция по труризъм, г-жа Анелия Крушкова, даде да се разбере, че държавата в лицето на ДАТ е "склонила" и тръгва към сътрудничество със силното браншово сдружение.
Крушкова каза: "за този един час (заседанието с повод втората годишнина на НБТ) те ме запознаха със своите намерения". Автор на стратегията, Държавна агенция по туризъм ще се съобрази и при нужда ще поправи "далеч не перфектния документ". Отпосле се чу срок за внасяне на предложения 15 юни.
Програмата на борда е амбициозна и ДАТ обещава да бъде партньор в дейностите по нея, каза още Крушкова: държавата отчита, че 98% от туристическия бранш е частен. Експертите на борда в редица области изпреварват развитието в държавната структура, така че ще бъдат търсени за консултации за изработване на нужните законодателни решения.
Законодателни ревизии спомена и Радосвет Радев, който заяви: имам чувството, че след две години започваме всичко отначало. Може би от място малко по-напред - вероятно собственикът на "Дарик" говори за стабилизирана организационна структура и споразумението с държавния орган, отчитайки, че тепърва идва ред за истинската работа.
Залата на хотел "Кристъл палас" се оказа тясна за журналисти, София по майски мрачна, членовете на управителния съвет на борда стояха на крака - безупречен пиар - и в един момент в залата огря слънце. С годишнината да пожелаем успех на сътрудничеството, забравили за скептицизма. Многото парливи въпроси останаха незасегати по време на срещата.
Обаче миналия месец в проявата си Пари за туризъм членът на УС на борда Румен Драганов не спести критиката си към шефа на ДАТ. Сега конфликтните моменти бяха премълчани в името на установяване на сътрудничество, убедиха организаторите на конференцията. Дано им повярваме, защото на предстоящата (26 май, съвместно с МОСВ) конференция Пари за екология и туризъм трябва да бъдат дискутирани и решавани теми, които действително се нуждаят от подобрения в законовата база и от намесата на изпълнителната власт.
Охраната на паметниците на природата и културата, спиране на незаконните строежи на планински курорти, създаване на нови резерватни територии и подобряване режима (включително туристическия) в охраняемите територии, дизайн на града, разчистване на крайбрежната ивица от незаконни строежи, борба с иманярството и търговията с антики, финансиране на археологията, стопанисване на местата от националното българско наследство, създаване на публично - частни колежи по туризъм, възпитание на персонала, национална реклама - само някои от многото препоръки към инициативата за съдействие между инвеститори и държава.
Тъй като новината всъщност представлява обединение около стратегически документ за Устойчиво развитие на българския туризъм, запознатите с доктрината на устойчивостта вече виждат нуждата от трети участник, база или спойка.
Извън организациите на ДАТ и НБТ стои въпросът за осъзнаването - България е страна за туризъм, или обществено съзнание сред българите, че страната е туристическа дестинация.
Развитието на такова съзнание трябва да целим в стратегическия документ. Инвеститорите са само едната страна в процеса, в икономика на търсенето и предлагането те нямат определяща тежест и търсят съюз.
Каза се, въпреки оскъдната статистика (Крушкова ни посъветва да чакаме точни данни към 2010 г.), че около две трети от организирано пътувалите с цел ваканционен туризъм по празниците първи - шести май тази година 48 000 българи, около две трети са пътували в чужбина.
Имало ли е "наказание" от страна на родния турист за неадекватните български хотелиери? Определено да, въпреки че да се пътува и в чужбина е добре, казаха ни днес представителите на българския туизъм. "Но нека не го правим като наказание": например този път Черноморието ни е предлагало отлични условия "според очевидец".
Но според друг очевидец хотелите около Гоце Делчев по празниците се оказват претъпкани до неузнаваемост, включително и крайпътните керемидки. На хотелиерите от региона се наложи да връщат хора, тъй като например не съществува регионален информационен туристически център. Дали липсата на място за нощувка няма да отпъди почитател дори на известната от Античността река Места?
За разлика от "пръскащия се по шевовете" български туризъм, в съседна Гърция, наистина на цена по-висока от нужните за тази ваканция уж 400-500 лева в България, се предлагат много красиви свободни места и неща за всякакъв вкус, значително по-добри пътища, добронамерено население, в прибавка към възхитителна и неразрушавана природа.
Схемата изглежда ясна: плащане на данъци - национален бюджет от туризъм - национална реклама и мероприятия (НБТ иска заделяне на 1.5% за целта). След като голямата част от бизнеса с туризъм иска да бъде изваден на светло, той ще държи на активната регулираща ръка, формирана на държавно - браншови принцип. Обаче за да успеят и този път отначало, нашите туристически инвеститори следва да се замислят за културата на предлаганото удоволствие.