Нетната печалба на Нюйоркската банка Mellon е намаляла с 51% през първото тримесечие на тази година, заради по-малки приходи от такси и инвестиционни загуби, като компанията намали дивидента си с близо две трети.

Акциите на банката поевтиняха с 9.1% по време на предборсовата търговия, до 25.48 долара, тъй като резултатите са по слаби и от очакваните от пазара.

Изпълнителният директор на компанията заяви, че понижението на дивидента цели да се изплати взетия от правителството заем от 3 милиарда долара. Bank of New York Mellon намали дивидента си до 9 цента на акция, спрямо 24 цената, с което ще спести около 660 милиона на компанията през тази година.

Bank of New York Mellon е банка посредник, която се занимава с консултантски услуги или държи акции и облигации от името на други инвеститори, но сега е изправена пред проблеми, идващи от периферните й дейности, като управлението на инвестиционни фондове.

Финансовата компания отчете нетна печалба от 370 милиона долара или по 28 цента на акция, спрямо 750 милиона долара или по 65 цента на акция преди година, като се изключат отписванията на активи и еднократните разходи, печалбата е паднала до 53 цента за първото тримесечие от 78 цента на акция за същия период преди година.

Очакванията на анализаторите на Thomson Reuters бяха за печалба от средно 63 цента на акция и облагаеми с данъци приходи в размер на 3.66 милиарда долара.

Управляваните от банката активи са намалели с 20%, до 881 милиарда долара през първата четвърт на годината, заради спада на пазарните им оценки. Има нетен отлив на паричния поток за тримесечието в размер на 12 милиарда долара, най-вече заради изтеглянето на средства от управляваните от компанията фондове за инвестиции в краткосрочни дългови инструменти, заради спада на лихвените проценти и съответно на възвращаемостта на този тип инвестиции.

Нереализираните загуби на баката, т.е. активите, чиято цена е паднала, но въпреки това не биват предлагани за продажба, са нараснали до 4.5 милиарда долара, спрямо едва 74 милиона долара година по-рано.

А коефициентът за обезпеченост на обикновените акции с дълготрайни активи е намалял до 4.2%, от 4.4% преди година, но се е покачил спрямо четвъртото тримесечие, когато е бил 3.8%.