
В изказването си пред акционерите на годишното общо събрание председателят заяви, че управителния съвет се ангажира да създаде условия, за да позволи възстановяване на цените на акциите на банката и да възобнови плащанията на дивиденти през втората половина на 2009 г.
В светлината на сегашната икономическа и финансова среда акционерите трябва да очакват дивидентът за 2009 г. да бъде консервативен и да се вземат предвид преобладаващите пазарни условия в момента.
Банката очаква делът на нетната печалба даван чрез дивиденти на акционерите, да бъде значително по-нисък от нивото от 50%, което се запазва през последните години.
Според председателя на събранието, Barclays е силна и печеливша банка. "Ние сме по-отговорни за съдбата си и сме в добра позиция да се възползваме от възможностите, които несъмнено ще се появят в резултат на настъпилото преструктурирането на отрасъла", допълни той.
Съществуват възможности на пазара за ръст на свързаните с риска печалби и бордът трябва да преведе бизнеса през текущите проблеми, като същевременно се възползва от тях.
Изпълнителен директор, Джон Варли, заяви, че банката провежда стратегия за засилване на качеството на приходите и разнообразяване на бизнеса.
"2009-а ще бъде друга трудна година за индустрията. Нашият фокус ще бъде същият, както и през 2008 г.: да бъдем близо до потребителите и клиентите, да управляваме риска и да поддържаме стратегическия инерция", каза той.
Според Варли рецесията във Великобритания ще бъде „дълбока и продължителна", като ситуацията изглежда ще остане трудна поне още година,
В областта на капитала той заяви, че банката вече работи за управлението на баланс с по-високи капиталови съотношения по Стълб 1.
"Ние също така трябва да се съсредоточим върху общия размер на нашия баланс. Нашето намерение е да се намалим ливъриджа. Ефектът от тези инициативи ще ни помогне да постигнем капиталови съотношения доста над регулаторните минимуми, поставяйки буфер срещу загубите, който е важна съставка на разумното банкиране в непредсказуемия свят ", каза Варли.