"Без млади шофьори на магистралата", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Младите шофьори да не карат по магистралите. Такава идея имат депутати от БСП, които работят по нов закон за движение по пътищата. Ако промяната стане факт, новаците с до 3 г. стаж зад волана няма да летят със 140 км/ч по "Тракия", а ще карат с 90 км/ч по обиколния маршрут. Над новия закон работят червените депутати Татяна Буруджиева и Георги Свиленски, а реформите ще се обсъждат на 20 октомври. Тогава ще се дискутира и предложението тийнейджърите, току-що изкарали книжки, да не излизат с колата на тати след 22 ч в първите 3 или 6 месеца. Причината за готвените мерки са зачестилите катастрофи, предизвикани от неопитни шофьори. "Предложението младите водачи да не карат по магистралите ми звучи прекалено дискриминационно", коментира идеята Георги Янакиев, шеф на Съюза на автомобилистите в България.
Драконовски мерки срещу разхайтените шофьори на пътя подготвят депутатите от БСП. Глобата за преминаване на червено да стане от 100 лв. на хилядарка. Почерпените водачи пък ще остават без книжка за половин или за една година. Това са част от предложенията на червените. Те предвиждат сгафилите водачи да остават автоматично и без возило за съответния период. Така всеки, който е пил 2 водки например и седне зад волана, ще трябва след това да ходи пеша или да разчита на половинката си да го вози. На солената санкция ще подлежи и собственикът на колата, ако е дал возилото си на почерпен приятел.
Прочети още от в. "Стандарт"
"Делбата на ниви ще стане задължителна" е заглавиe от в. "Труд"
Делбата на ниви ще стане задължителна за наследниците на починал собственик на земеделска земя. БСП готви поправки в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, с която ще се фиксира срок от 3 или 5 години след кончината, в който наследниците задължително трябва да са поделили нивите помежду си. В противен случай ще следва глоба, чийто размер тепърва ще се уточнява, поясни пред "Труд" шефката на аграрната комисия в парламента Светла Бъчварова.
"Крайно време е да се въведе ред в поземлените отношения в България. Трябва да се знае чия собственост са отделните ниви. Ако остане сегашната практика да са разпокъсани между няколко наследници, тази земя нито може да се отдаде под наем, нито да се продаде, защото хората не могат да се разберат кой колко да получи за нея.
Прочети още от в. "Труд"
"Меркел повика чужденци на работа в Германия" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че страната й остро се нуждае от квалифицирана работна ръка от чужбина, съобщиха местните медии. В седмичното си обръщение към нацията скоро след победата в парламентарните избори Меркел даде да се разбере, че ще разчита на имигрантите през третия си мандат. Тя поясни, че така ще се покрие недостигът от квалифицирани кадри, който е заплаха за конкурентоспособността на германската икономика. "Чуждестранните работници ще играят все по-голяма роля за икономиката ни. Европа трябва да се развива не само като вътрешен пазар, но също като пространство за общ трудов пазар. Изграждането на този пазар може да се проточи с години, но Германия може да бъде пионер в тази област", каза канцлерът. Същевременно тя подчерта, че имигрантите трябва да бъдат от държави - членки на Европейския съюз.
Германия е обвинявана, че се възползва от високите нива на безработица в други страни от ЕС, за да привлича квалифицирани кадри. Наскоро Берлин въведе системата "синя карта" за привличането на специалисти извън ЕС, но тя имаше ограничен успех. През м.г. от системата "синя карта" са се възползвали под 2600 души. Експерти твърдят, че германската икономика се нуждае от квалифицирани инженери, лекари и болногледачи поради това, че нейното население застарява и намалява.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Студът наду сметките за ток" четем на първа страница във в. "Монитор"
Сметките за ток за октомври ще бъдат по-солени в сравнение със същия период на миналата година, предупредиха вчера от енергийния доставчик ЧЕЗ. Причината е мразовитото време, което се настани в страната ни за една седмица. Компанията е регистрирала през първите четири дни на месеца по-високи нива на консумация на електроенергия. Високите сметки ще са заради обявения оранжев код в няколко области в страната в първите дни на месеца, пише в съобщението.
"По-ниските температури водят автоматично до по-високо потребление и по-голяма консумация на електричество. Това съответно ще се отрази и във фактурите на клиентите за потребения ток през септември, които те ще платят през октомври. Даваме възможност за разсрочено плащане на сметките при индивидуални условия за всеки клиент", заяви и говорителят на EVN Крум Косев.
Шефът на „Обслужване на клиенти" в ЧЕЗ България Димчо Станев посъветва клиентите да се замислят за енергийната ефективност на своите домове и да предприемат мерки. От дружеството дори любезно напомниха, че уплътнението на дограмата в жилището, подмяната на стари и неефективни уреди
както и други спешни мерки биха намали консумацията, респективно сметките за електроенергия.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Фермери на опашка за държавни помощи", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Дни след като управляващите проявиха небивала щедрост към зърнения бизнес, на опашката за още помощи и преференции се наредиха още представители на аграрния сектор. Животновъдите поискаха от държавата по-ранни субсидии, данъчни преференции, опрощаване на кредити и още, и още... За трикратно по-големи субсидии вече настояват и производителите на картофи. Формулата е ясна - иска се среща с премиера Орешарски, а оръжието е известно, макар засега да не е извадено - заплаха с потенциален протест. Цената на желанията засега е неизвестна, но е сигурно, че тя ще се плати от данъкоплатците.
Какво искат животновъдите
Първи бяха тютюнопроизводителите, които при актуализацията на бюджета им предвидиха допълнителни 11.5 млн. лв. После бяха зърнопроизводителите, които след среща с премиера Пламен Орешарски и земеделския министър Димитър Греков получиха два бонуса - допълнителни 60 млн. лв. национални доплащания (над европейските за 1.1 млрд. лв.), както и повече отстъпен акциз за горивата. Логично, сега и други сектори искат допълнителна подкрепа от държавата. Животновъдни организации изпратиха своите искания до премиера в петък. От националното браншово сдружение на месо- и млекопроизводителите съобщават в писмо до премиера, че настояващ за спешна среща с него "по възможност до 10 октомври".
Прочети още от в " Капитал Daily"
„В България коли се регистрират и прехвърлят сякаш са космически кораби", пише в. "Сега"
Още в секундата, в която кабинета "Орешарски" обяви 100-те мерки за намаляване на административната тежест за гражданите, беше ясно, че една от тях ще запали големи спорове, че и скандали. Ако някой бъде питан за някоя друга от 99-те мерки, едва ли изобщо ще се сети. Но за Мярка №81 няма как да не е чувал.
И как иначе, след като медиите извадиха на преден план именно идеята на правителството да отпадне задължителната нотариална заверка на подписите при прехвърлителните сделки с автомобили. Въпросът засяга автокъщите, вносителите на автомобили, както и КАТ, нотариусите, общините, МВР.
Като предложител на въпросната мярка е отбелязана Асоциацията на вносители на автомобили. Мотивът е, че "практиката в европейските страни е да не се изисква нотариална заверка на подписите въобще при прехвърляне собствеността на превозните средства". За изпълнител е посочено МВР.
Най-изненадани и недоволни са над 600-те нотариуси, които изразиха позицията си чрез ръководството на Нотариалната камара.
Прочети още от в. "Сега"
"Манчев: Не може двама да са с гаранция по десет хиляди, един - 50 000, а аз 1 000 000 лева" пише в. „Труд"
"Държавата може да поиска да направи каквото си иска с мен, коментира гаранцията си пред БНР шефът на "Риск инженеринг" Богомил Манчев, - защото тя е държава, а аз съм един, но аз пък съм длъжен да се защитавам срещу тях. Имам право по конституция, на хартия го пише. Какво ще се случи, това е друга тема, но документи имам достатъчно. Само ви обръщам внимание, че не може двама човека да имат по десет хиляди, мярка за неотклонение по 10 000, един - 50 000, аз имам 1 000 000. Това означава, че някой има конкретна цел и то конкретно срещу мен и компанията ми.
Според Манчев става дума за политически интерес.
Тази седмица на бизнесмена бяха повдигнати обвинения във връзка с разследването за длъжностно присвояване по консултантски договор за АЕЦ "Белене". Гаранцията му е 1 млн. лева. заради обвинение, че е подпомогнал и подбудил шефа на НЕК да присвои над 8 млн. лева държавни пари.
Прочети още от в. „Труд"
„Остри критики на идеята за данък "слънце"", пише в. "Капитал Daily"
Предложението за нов данък върху приходите на фотоволтаичните централи, което дойде от Българския енергиен холдинг (БЕХ), беше разкритикувано от депутатите като твърде рискована мярка за покриване на финансовия дефицит в държавната енергетика. Инвеститори пък видяха груба държавна намеса, опит за фалиране на бизнеса им и прехвърляне на проблеми от държавни към частни компании.
Данък НЕК
На 26 септември изпълнителният директор на БЕХ Боян Боев е изпратил писмо до парламента и Министерството на икономиката и енергетиката, в което предлага държавата да обложи с 30-процентен данък приходите от производство на електричество от слънце (фотоволтаици), за да се да се подпомогне Националната електрическа компания (НЕК) и да се даде възможност за по-ниски цени на енергията за домакинствата. В предложението има противоречие - в мотивите се говори за възобновяема енергия, а в разписания законов текст се споменават само слънчевите централи.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Полски ябълки по 40 стотинки заливат пазара", четем във в. "Монитор"
Пазарът ни се залива от евтини вносни ябълки, а полската продукция пристига на 40 ст. /кг на едро, алармираха производители на плодове пред „Монитор". В същото време себестойността на родните ябълки започва от 60 ст., а при някой овощари е минала и левче в зависимост от състоянието на градините и направените разходи. „Нашата себестойност е реална, докато полската е субсидирана", коментира Цветан Цеков, член на Управителния съвет на Асоциацията на земеделските производители в България, производител на ябълки и круши. Според него все още има работещи схеми за нелегалния внос, а на много малки тържища в страната не се показват изобщо документи за произход на стоката. Български ябълки от новата реколта вървят между 1,20 и 1,80 лева за килограм, видя репортер на „Монитор" по време на Празника на плодородието в Кюстендил вчера. На голяма столична борса библейските плодове се предлагат между 50 ст. и 1,50 лв. на едро, доставките са от нашата страна и още три съседни, като най-евтини са плодовете от Гърция и Турция.
„През тази година реколтата е добра, стопаните очакват около 1000-1200 кг от декар, някой насаждения може да дадат и по 2-3 тона добив от декар, съобщи за „Монитор" проф. Аргир Живондов от института по овощарство в Пловдив.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Схема за измами с книжки, махат всички в областните управления", пише в. „24 часа"
Заради разкрити схеми за измами и установени множество нарушения и корупция при издаване на шофьорски книжки от ИА "Автомобилна администрация" ще бъдат сменени "абсолютно всички хора, които работят в момента в областните управления". Това съобщи пред БНР министърът на транспорта Данаил Папазов.
Той обеща идната седмица новият шеф на автомобилната администрация Димитър Ганев да даде подробна информация за разкритите нарушения на специална пресконференция.
"Сериозни нарушения има при проверката на изпитите, главно са попълвани предварително листовки, раздавани са по специален начин", обясни Папазов.
Министърът повтори намерението си да се закрият регионалните звена на автомобилната администрация, за да станело ясно, че трябва да спрат нарушенията. В момента регионалните поделения са 8 на брой в страната.
"Закриват се регионалните дирекции на автомобилната администрация, тъй като те са междинни звена между централата в София и областните управления, а концентрират голяма власт, уточни за "24 часа" вчера Антон Гинев- зам- министър на транспорта. Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Блажна пица с трици ", пише в. "Стандарт"
"Главозамайването от успехите е в състояние да погуби цели нации и държави", са смятали на времето Ленин и Сталин. В речта си пред съботния пленум на БСП Сергей Станишев творчески доразви техните мисли: "Отпускането и успокоението ни играе много лоша шега и предстоят политически и организационни мерки, които да дадат стабилитет на работата на парламента".
Необичайно е да се говори за "успокоение", когато правителството на БСП и ДПС е подложено на безпрецедентен обществен натиск от втората си седмица, а премиерът Пламен Орешарски неизменно е съпровождан от гневни агитки.
Заседанието на Националния съвет на червените показа, че прегръдката на партията върху кабинета е силна, а донякъде и задушаваща. Ако министър-председателят отдавна няма илюзии за отношението на улицата към неговия екип, както и за разрушителната офанзива на ГЕРБ, то над политическата подкрепа за правителството виси голяма въпросителна.
Соцпартията обяви, че затяга на дисциплината - занапред министрите задължително ще се явяват пред парламентарната група, където ще се отчитат и да излагат своите приоритети. Отделно Станишев обяви, че иска бюджетът за 2014 г. да има различна философия с "ясни политически, социални и икономически приоритети".
Целите, които трябва да се гонят, са: социална политика, образование и балансирано развитие на регионите заедно с подкрепа на местното самоуправление. И без човек да е доцент по счетоводство и финанси, може да схване, че
става дума за колосални харчове
Прочети още от в. "Стандарт"