Границата на бедност, базирана на потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги за физическо оцеляване, достигна 153,13 лв. на 1 лице през март, което показва ръст от 4.3% спрямо март 2006 г.

Това сочи традиционното проучване за издръжката на живот у нас, проведено от Конфедерацията на независимите синдикати в България.

Домакинствата с общ доход на 1 лице под линията на бедност през февруари 2007 г. са 39.4%, поясняват синдикатите.

Само с 1% е поскъпнала издръжката на живот през първото тримесечие на 2007 г., но този факт едва ли действа успокояващо, като се имат предвид очакванията за нови, по-високи цени на енергоизточниците в периода до средата на годината, обясняват синдикатите.

Повишението на енергоизточниците ще бъде по различно време и с различен процент за различните видове енергия, но така или иначе то неминуемо ще се отрази върху общото ценово равнище, съобщават от КНСБ.

В края на март 2007 г. издръжката на живот достигна 387,95 лв. на човек от 4-членно домакинство (2 възрастни с 2 деца), или общо това домакинство трябва да разполага месечно с 1552 лв., за да посреща разходите си и да се храни съобразно нормите за калорийно съдържание на храната.

Стойностите за тримесечието бяха очаквани, уточниха от синдикатите, като се имат предвид повишените от 1 януари акцизни ставки, увеличението на данъчните оценки на имотите, повишените пътни такси и процесът на плавна конвергенция на цените в страната в посока към средните за Европейския съюз равнища.

По-характерните ценови динамики при хранителните стоки през тримесечието се диктуват най-общо от сезонното предлагане и влиянието на международните цени, се посочва още в изследването.

Традиционно високи за сезона са цените на пресните зеленчуци, като поне засега очакванията, че месото и месните произведения са постигнали пределно високи ценови равнища, които трудно биха могли да бъдат прехвърлени при съществуващите цени на европейските и международни пазари и ограничената покупателна способност на българските потребители се потвърждават.

За първото тримесечие се регистрира и трайно покачване на разходите, свързани с поддържането на жилищата, отопление и осветление. За едногодишен период жилищните наеми и разходите за поддържане на жилище са нараснали с 13.3%, а тези за осветление, отопление и енергия - с 11.6%, посочват още от КНСБ.