Прокуратурата е сезирана по 81 случая, двама са осъдени с влязла в сила присъда.
Данните са от отчета за изпълнение на Стратегията за прозрачно управление и за превенция и противодействие на корупцията за периода януари-юни 2007 г. Днес правителството разгледа документа и прие програма за изпълнение на Стратегията за второто полугодие.
Основните мерки, които правителството взима, са по отношение превенцията и противодействието на корупцията по високите етажи на властта, прозрачното партийно финансиране, мерки в централната и местната администрация и др.
Сметната палата е оповестила имената на 10 лица, заемащи висши държавни длъжности, които не са подали встъпителни или финални декларации за имотното си състояние и им е изпрати покана за лично явяване, за да им бъде съставен акт за административно нарушение. Освен това, имената им ще бъдат изпратени в Националната агенция по приходите (НАП) за извършване на проверки или ревизии по реда на ДОПК.
Същата мярка - проверка от НАП, ще бъде приложена и по отношение на политическите партии и юридическите лица с нестопанска цел, неподали в срок отчетите и декларациите си. 253 политически партии (70% от регистрираните) не са отчели финансите си за 2006 г. Според Закона за политическите партии, те ще бъдат санкционирани и като бъдат лишени от държавна субсидия до произвеждането на следващите парламентарни избори.
Едно от съществените направления за борба с корупцията е работата със сигналите. Повечето министерства са изградили собствени системи за получаване на сигнали - „горещи телефони", портали и кутии за констатирани нередности. Например, до 30 юни т. г . по анонимните телефонни линии в МВР са постъпили 5507 обаждания, като в 48 от тях се съдържат конкретни данни за корупционни деяния. Чрез интернет-страницата на ведомството са получени 370 сигнала. В 104 от тях има информация за корупция, а 95 от сигналите се отнасят за служители на МВР и са назначени проверки.
През периода за корупционно поведение са уволнени по дисциплинарен ред 54 служители на МВР, а на прокуратурата са предадени материалите за 66 служители. От агенция „Митници" уволнените са 9, а от държавната администрация - 20.
Проверките и работата със сигналите е основна дейност и на инспекторатите към министерствата и агенциите в централната изпълнителна власт. За първите 6 месеца на годината са извършени 226 планови и 421 извънпланови проверки, обработени са 426 сигнала за корупция (365 са получени в централната и 71 в регионалните и местните администрации).
Какво говорят цифрте?
Отговорът е - не много. Въпреки че мерки са взети, а и представените цифри не са незначителни, очевидно корупцията остава разпространено явление в родната ни действителност.
Значещ факт е, че сведенията от доклада пристигат ден след като Софийска търговско-промишлена камара пусна притеснителни данни и примери за корупция при възлагането на обществени поръчки.
Цифрите сами по себе си също така не са достатъчен показател за успеха на държавата в противодействието на явлението. Високият брой разследвани и наказани е възможно да е твърде малък процент от корумпираните служители. Ако е така, този брой свидетелства само за изключителната масовост на явлението.