В понеделник Standard & Poor's понижи рейтинга на дългосрочния държавен дълг на Латвия от стабилен на негативен. Страната има значителен дефицит по текущата си сметка, назрява инфлация и се отпуска края на монетарната политика, също както и в Тайланд през 1997.
Както в Азия преди десетилетие, симптомите не се ограничават само до една държава. Ръстът в новоприетите в ЕС десет държави от централната и източната част на континента е станал небалансиран, подхранван по-скоро от потребителите, отколкото от износа. Резултатите са предвидими - влошен търговски дисбаланс, настъпваща инфлация и натиск върху надниците.
Само Полша и Чешка република в момента отговарят на изискването за инфлацията за членство в еврозоната, докато дефицитите по текущата сметка на шест от десетте „нови" осцилират около границата 10% от БВП. Междувременно кредитът небивало се разраства, до над 50% година за година - в Латвия, Литва и Румъния.
Значи, нововъзникващите икономики в Европа вървят към разложение от азиатски тип? Има няколко съществени разлики между EU10 сега и Азия през 1997. Краткосрочният дълг в чужда валута - катализатор за азиатската криза - не е достигнал притеснителни нива. Фискалните позиции са като цяло силни, давайки на правителствата възможност за гъвкав отговор в шокова ситуация.
Обаче в една сходна с Азия черта новите европейски икономики изглеждат особено уязвими. Балтийските държави и България имат фиксирани разменни валутни курсове; също и Румъния и Словакия, макар официално да поддържат плаващи валутни курсове, държат монетарната политика разхлабена, за да възпрепятстват укрепването на собствените си валути.
Един урок стана кристално ясен след кризата в Азия. Режимите, които поддържат фиксирани, не-гъвкави разменни курсове, са убежище, зад което процъфтяват неустойчивите икономически дисбаланси. Ако тези, които правят политиката са мъдри, то те ще се справят с дисбалансите преди да е станало късно.
Оригинално заглавие на коментара във Financial Times: Red-hot emerging Europe
КомБат
на 24.02.2007 в 20:13:22 #5"Бизнесмените" са заети с екзотични екскурзии и да пазаруват луксозни возила.....Имиджът е преди всичко
bah
на 24.02.2007 в 18:11:20 #4Бизнеса в България не плаща данъци а още по-малко заплати.Досущ като майка си държавата!
marana
на 24.02.2007 в 17:31:55 #3най-ми хареса "разложение от азиатски тип" )) тъкмо така - и да печелим, и да губим, чувство за хумор трябва да има!
Георги Д
на 24.02.2007 в 15:33:19 #2към lorry: Според авторитетен източник* са ни "изпреварили": Япония ($33,100) и Южна Корея ($24,200), докато Тайланд ($9,100), Китай ($7,600), Виетнам $3,100, Северна Корея $1,800 не са. В скоби давам брутен вътрешен продукт на човек от населението по покупателна способност за 2006 г. - основен показател за това, дали една страна е "напреднала" или "изостанала". За България показателят е $10,400. * The World Factbook на CIA.
ШЕФА
на 24.02.2007 в 13:13:01 #1СЕГА КАТО ВКАРАТ ОЩЕ 50 ЗАПАДНИ ВЕРИГИ МАГАЗИНИ И КАТО НИ ПРОДАЪТ МИЗЕРНИТЕ ИМ ЕВРО СТОКИ ЩЕ ОСТАНЕМ БЕЗ МИЗЕРНИТЕ СИ ЗАПЛАТИ ... А ДА НЕ ГОВОРИМ ЧЕ ДЪРЖАВАТА ЩЕ СЕ ДЕКАПИТАЛИЗИРА !! КАКТО ЗНАЕМ .. МНОГО Е ЛЕСНО ДЪРЖАВА С БОРД ДА ОСТАНЕ БЕЗ РЕАЛЕН КАПИТАЛ. ТУК НЯМА ПРОИЗВОДСТВО И С БОРД И БЕЗ БОРД СМЕ ЗАГУБЕНИ !