Варненската болница „Света Анна - Варна" е сред първите, създадени в България след Освобождението, тя се грижи за хората от региона вече 132 години. За това как изглежда сега, след повече от век, лечебното заведение, разговаряме с нейния управител д-р Веселин Николов.
Д-р Николов, как бихте описали днес МБАЛ „Света Анна - Варна"?
Болницата разполага с около 500 легла в 10 отделения и 7 клиники. Уникални за болницата са клиниките по Детска хирургия, Неврохирургия, Ортопедия и травматология, Урология, Съдова хирургия. Годишно през нея преминават между 22 и 23 хиляди пациенти. За тяхното здраве се грижат 240 лекари и 450 медицински сестри.
Вие имате сте университетска болница, имате отношение към изграждането на бъдещите медици?
МБАЛ „Света Анна - Варна" АД е база за обучение на студенти и специализанти на Медицинския университет във Варна и Медицинския колеж на територията на МБАЛ „Света Анна - Варна" АД. От 2000 година болницата е със статут на УМБАЛ - база за специализанти за следдипломна квалификация и база за продължително обучение на медицински специалисти.
Летният сезон обикновено се критикува здравеопазването по Черноморието...
В болницата безотказно се оказва спешна помощ с хирургична насоченост и травматизъм. През активния летен сезон практически обслужва граждани от цялата страна, както и чужденци, избрали България за курортна дестинация.
Като единствено здравно заведение за града и прилежащите общини, МБАЛ „Света Анна - Варна" АД заема ключово място в реализацията на здравната реформа на територията на град Варна и варненския регион. Тази роля определя и голямата отговорност на всички, свързани с доброто й функциониране.