„Дългово очакване" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
След няколкомесечен сондаж как България да набави нужните й средства за първото голямо плащане по външния дълг на страната догодина финансовият министър Симеон Дянков най-накрая се спря на вариант нова външна емисия.

На последното си заседание Министерският съвет го упълномощи да предприеме необходимите действия за подготовка по пласирането на еврооблигации. Това не се е случвало през последните десет години, затова и интересът към сделката може да е голям, твърдят банкери.

Според Дянков емисията няма да надвишава 950 млн. евро, или 1.85 млрд. лв. Това е приблизително сумата, която ще е нужна на управляващите, за да финансират изплащането на падежиращите през януари 2013 г. книжа в размер на 818 млн. евро.

Малко детайли

"Ще се стремим към петгодишни или към седемгодишни ценни книжа. Следващата седмица ще сме пратили писма на всички банки, които са емитирали този тип еврооблигации в последните три години. Това са близо 20 банки, те ще имат около двуседмичен срок да дават обратно оферти към Министерството на финансите, и след това вече процедурата трае под месец", коментира Дянков пред БНР. От думите му стана ясно още, че емисията отново ще е в евро.

Така изглежда, че вариантът за набиране на ресурс от вътрешния пазар и използване на средства от фискалния резерв и Сребърния фонд отпада. Идеята беше лансирана от финансовия министър преди няколко месеца, но срещаше съпротива от икономисти и БНБ. В мотивите си за решението до правителството сега Министерството на финансите заявява, че вътрешният пазар е изиграл своята роля в последните 2 години, като е осигурил 80% от брутното дългово финансиране на държавата.

Анкета на "Капитал Daily", направена преди няколко седмици сред представители на финансовия пазар, показа, че правителството има шанс да получи изгодни лихвени условия и доходността по 7-годишните облигации да падне под 6%, а за книжа със срочност 5 години да бъде дори под 5%. Според инвестиционни банкери моментът за пласиране на емисия сега е подходящ, тъй като пазарите са се успокоили временно.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Разстрел за черно тото", четем от първата страница на „Стандарт"
Хазартен бос бе застрелян посред бял ден на пъпа на София. Соченият за един от тарторите на черното тото Йордан Динов бе надупчен с 3 куршума и издъхна в линейката.
Килърът бе без маска и шапка и гърмя пред куп свидетели, разказаха потресени очевидци. Динов се прочу с пунктовете за залози "Скай спорт 365", които се опитват да конкурират на всеки ъгъл "Еврофутбол". Мрежата му тръгна от Благоевград, но вече превзема цялата страна.

40-годишният благоевградчанин се представяше като човек на австрийския букмейкър "Planet Win 365". Той постоянно имаше проблеми с антимафиоти и данъчни, които успяха да му затворят 50 пункта. Ужилени клиенти или опит да измами босовете си са сред основните версии за разстрела.
Още по темата от „Стандарт"

„10 хил. лева за нов живот на панелка" е водещото заглавие на „Монитор"
Между 9 и 10 хиляди лева струва на всеки собственик на жилище обновяването на панелния блок, в който то се намира. Това сочат резултатите от завършващия демонстрационен проект на ПРООН. Общо в 9 града в страната вече са ремонтирани 48 многофамилни жилищни сгради и остават още 2 в столицата.

„Между 130 и 150 лв. на квадратен метър жилищна площ излезе обновяването", каза Цвета Наньова от ПРООН. Според Наньова санирането на един жилищен блок отнема 4-5 месеца, а доста повече се губи в подготовката на проекта. „Проблемът е за колко време живеещите в една кооперация ще постигнат съгласие и ще съберат средствата за своя дял от финансирането на проекта за саниране", уточни тя.

Около месец трябва, за да бъде проверена конструкцията на стар панелен блок. Процедурата трябва да се направи, за да се оцени състоянието на постройката, и едва след това да се реши дали е удачно да се инвестира в обновяването му. Това каза доц. д-р инж. Йордан Милев от катедра „Масивни конструкции" в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).

„Не бива да се слага изолация на сграда, за която не е сигурно дали няма дефекти в конструкцията", добави той. „За панелките е най-важно да се проверят връзките между отделните им елементи", добави експертът. Според него технически е възможно заварките между отделните панели при необходимост да бъдат ремонтирани и така да се удължи животът на сградата. В България засега подобна операция не е правена. Опит за цялостно саниране на панелки имат в източните провинции на ФРГ.
Още от статията на „Монитор"

„Министър и "Лукойл" мислят мерки за горивата", пише на първата страница „24 часа"
Мерки, които да направят по-поносими цените на горивата, ако петролът продължи да поскъпва, ще обсъждат утре "Лукойл" и министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев. Това обяви в парламента шефът на компанията Валентин Златев, след като управителният съвет на КРИБ се срещна с ДСБ.

"Цените на горивата са непосилно високи, но истинският диалог е кой какво може да направи да станат по-поносими. Ние страдаме колкото и българският потребител. Искам да махнем популизма от сериозната дискусия и да говорим какво може държавата, какво можем ние като производител и дистрибуторите, за да направим удара върху потребителя по-поносим", обясни Златев.

Той не посочи какви са мерките, но обеща, че ще бъдат огласени днес. "Логиката е проста - ако от утре цената на петрола тръгне под 125 долара за барел, няма какво да обсъждаме - ще е по-евтино, всички ще са доволни. Искам да обсъдим с министъра какво ще стане, ако тръгне да расте. Ние не можем да променим цената на нефта", обясни Златев.
Още от статията на „24 часа"

„Бутат незаконните постройки в Столипиново" е едно от водещите заглавия на „Труд"
Около 250 незаконни постройки в пловдивския квартал "Източен" ще бъдат съборени след Великденските празници, съобщи БНР. Кметът на района Петър Петров уточни, че вече е сключен договор с фирмата изпълнител и са осигурени 15 хиляди лева за акцията. Постройките са предимно в Столипиново на улиците "Владая", "Батак" и "Крайна", като сред тях няма жилищни сгради.

Ще се бутат незаконните търговски обекти, навеси и временно преместваеми съоръжения, уточни Петров. Предвидено е и премахването на няколко къщи зад стадион "Христо Ботев", в които също не живеят хора и са отчуждени.

Според Петров живеещите в Столипиново са проявили разбиране и няма да има инциденти.
Още от статията на „Труд"

"Зелена светлина за строежа на VII блок в АЕЦ „Козлодуй", пише на първата си страница „Класа"
Решението за започването на процедура за изграждането на VII блок на АЕЦ „Козлодуй" вече е внесено в Министерския съвет и се очаква правителството да го одобри следващата седмица, обяви зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов. Той участва в дискусията "Либерализация на регионалните пазари", организиран от Виенския икономически форум и БТПП. Форумът е под патронажа на премиера Бойко Борисов. След като решението стане факт, ще бъде сформирана и работната група, която да движи проекта, уточни Николов.

Според него законът за енергетиката, който е в парламента, ще бъде приет до края на месеца. Либерализацията на българския енергиен пазар ще я има, единственият регулиран пазар ще е за потребителите на ниско напрежение.

Договорът за "Южен поток" е пратен в ЕС, синхронизирани са всички текстове от него, проектната компания, която е собственик на тръбата, която ще преминава през българска територия, може да поиска специална дерогация във връзка с този проект, както стана и при "Северен поток". Има два варианта - единият е да се изпълнят директивите и либерализацията, което означава проектната компания да дава достъп до тръбите и на други компании, вторият вариант е дерогация, която, както е дадена на "Северен поток", да бъде дадена и на "Южен поток", каза Николов.

Шефката на бюрото на Европейския парламент в София Виолета Станичич обяви, че в Брюксел се обсъждат промени в енергийното законодателство на ЕС, което ще даде право на Европейската комисия да налага вето върху дългосрочни двустранни договори за доставка на природен газ и електроенергия между страна членка и държава извън Евросъюза.

Негови представители ще могат да участват и в самото договаряне. Целта е доставките да бъдат в интерес на потребителите в Европа. Единственото, което България е обещала на Москва при 11-процентното намаляване на цената на природния газ, е да спазваме пътната карта, която е начертана за проектната компания за "Южен поток. Това означава всички въпроси, които ще се родят или в момента стоят, да бъдат решени в духа на добрата воля. Те разбират много добре, че ако имаме висока цена на природния газ, това значи да фалират компании и да намалят потреблението на газ, от което руската страна също няма изгода, допълни заместник-министърът.
Още от статията на „Класа"

„Кабинетът ще лекува децата по нова рецепта - без лимит и без пари", предупреждава от първата си страница „Сега"
Правителството сътвори вчера поредния парадокс - отмени тавана от 180 000 лв. за лечение на тежко болните деца, но не осигури нужните още 5 милиона лева за това. От разпространената стенограма става ясно как, въодушевен от решението, премиерът иска родителите на болните деца публично да му благодарят, нарича хората, които са предпочели лечение в чужбина, "чуждопоклонници" и дава абсурден пример как в неговото семейство решават здравословните си проблеми.

Лимитът беше въведен преди по-малко от година от същия кабинет поради липса на пари. Наскоро родители на бебе обявиха, че детето им е починало, докато е чакало те сами да съберат нужната над лимита сума за лечението му. Това стана повод преди няколко седмици Борисов да обяви, че лимитът ще падне. Вчера новият здравен министър Десислава Атанасова официално поиска ограничението да отпадне, като паралелно с това бюджетът на фонда да се увеличи с 5 млн. лв.

Първото й предложение се приема. Искането за повече пари обаче не среща разбиране у министъра на финансите Симеон Дянков, който препоръчва МЗ да намери средства чрез преструктуриране на собствените си разходи. Атанасова отвръща, че министерството й няма резерви, но и Дянков, и Борисов отказват допълнителни пари. Здравният министър обявява, че за в бъдеще смята да се пестят разходи, като чуждите специалисти се канят у нас, вместо децата да ходят в чужбина. Тя явно не знае, че през 2011 г. 114 от общо 387-те деца, лекувани с пари от фонда, са получили нужната им помощ именно така - с посещение на чужди лекари в България.

Борисов прегръща идеята и започва да я развива. "Но всъщност за някои от заплатите, които са си плащали и бонусите на тройната коалиция - и 200 и 300 хиляди лева да дадеш на такъв човек не е нищо, когато първо ще ти спести няколко милиона от подобни операции", казва той. "Ако тогава, когато ви свършат тези пари (бюджетът на фонда - б.р.), защото на прогнозни резултати и аз можеше да дойда в Министерство на здравеопазването и за сестра ми да кажа да я пратят във Франция, където са най-добрите мозъчни хирурзи. И вие щяхте да ми дадете сигурно 200-300 хиляди евро. Само че аз се доверих на българските лекари. Давам пример с най-свидното ми от семейството и съм го дал на български лекари. Всеки иначе би казал - да бе, при положение че мога да отида във Франция или Германия, защо да не отида, като има кой да ми плати 300-400 хиляди лева. Знаете, че българите са чуждопоклонници в това отношение.
Още от статията на „Сега"

„Turkcell на прага на БТК", пише „Капитал Daily"
Поредната сделка за продажба на БТК вече е на дни от развръзка. След няколко месеца събиране на оферти и водене на преговори телекомът е на път да си намери нов собственик, при това стратегически, а кредиторите му да си отдъхнат, макар и отписвайки немалка сума пари.

Според три независими източника на "Капитал" от телекомуникационния сектор за предпочитан купувач на БТК е избран най-големият турски мобилен оператор Turkcell. Той обаче е в малко особена ситуация - хем офертата му е посочена като най-добра, хем кредиторите и акционерите на българския телеком не са подписали с него споразумение за ексклузивитет. Практически това означава, че трите останали кандидата не са изгубили шансове за сделката, ако подобрят предложенията си. Срокът им да направят това е шести април. Доколкото обаче продажбата е изцяло частна и железни правила няма, по-щедри от турската оферти няма да бъдат върнати и в срок до Великден. Тогава се чака и решение кой ще купи телекома.

Шансовете Turkcell да купи БТК вече са над 90%, твърдят източниците на "Капитал". Изненада, макар и не особено очаквана, може да има само от страна на притежателя на Корпоративна търговска банка Цветан Василев заедно с руската VTB.

Парите в брой

Детайлите около предложението на Turkcell за момента не са много. Представителят на компанията в България, адвокат Сергей Пенев, отказа да потвърди дали тя e предпочетеният кандидат. Той само заяви, че разговорите продължават, и изрази надежда банките - кредиторки на БТК, да се спрат финално на офертата на турския оператор.

Според два независими източника на вестника цената, предложена от Turkcell, е 870 млн. евро, които да бъдат платени изцяло в брой. По думите на трети обаче числото реално е по-малко. За момента единствената официално излъчена от турската фирма информация е съобщението й до Истанбулската фондова борса, че е подала оферта за 94% от капитала на българския телеком.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Чужди фирми търсят пари от наши банки", разкрива „Стандарт"
Големи немски и холандски компании търсят финансиране от български банки поради отказ за кредитиране от страна на техните местни трезори. Това каза мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев по време на лекция пред студенти в Университета за национално и световно стопанство. По думите му, дълговата криза в Европа не е отминала и това прави европейските банки слабо активни. Нещо повече, според него големите дългови проблеми на някои страни няма как да бъдат решени по друг начин освен чрез излизането им от еврозоната.

По думите на Василев това, че България има нисък външен дълг, не носи конкретни ползи на страната. Според Василев в последните 20 години нито едно правителство не е успяло да създаде програми, които да стимулират конкурентоспобността на българската икономика, а приватизацията е приличала по-скоро на раздаване на подаръци. Той осъди желанието всеки държавен актив да бъде приватизиран с външни капитали, като според него всяка такава сделка е била в ущърб на националния интерес. "Готови сме да дадем всичко на чуждите капитали, защото сделката с роден капитал винаги мирише на корупция", посочи Василев. Според него това не е подминало и банковата ни система, която е била разпродадена като "разграден двор".

"Слава богу, че останаха няколко български банки, които подкрепят националния интерес и са готови да подпомогнат всеки проект с потенциал", каза Василев. По думите му, единственият път за икономиката ни е да се подпомогнат експортно ориентираните фирми. Той даде за пример Сърбия, където процент от всяка приватизация се заделя за подпомагане на приоритетни отрасли. Според Василев липсата на стимулиране на икономиката е довела до спад на потреблението, като тази тенденция ще продължи.
Още от статията на „Стандарт"

„Държавен орган пита има ли СДС", съобщава „Труд"
Шефът на Комисията за защита от дискриминация Кемал Еюп е отказал на СДС информация за бонусите, получени от екипа и администрацията му през 2011 г., защото се съмнява в "съществуването на тази организация".

Това става ясно от отговор до лидера на сините Мартин Димитров, подписан от Еюп. Димитров и главният секретар на СДС Димитър Иванов са пуснали запитване по Закона за достъп до обществена информация дали и колко допълнителни пари върху заплатите са раздадени в комисията през 2011 г. Настояват и за разбивка по длъжности.

От комисията обаче твърдят, че искането на СДС не отговаря на чл. 25 от закона: "Заявлението за предоставяне на достъп до обществена информация съдържа трите имена, съответно наименованието и седалището на заявителя." Тези данни обаче са посочени в искането. В писмото от Еюп се твърди още, че Димитров и Иванов "не са представили доказателства, удостоверяващи качеството, в което правят искането" и "не са представени писмени документи, удостоверяващи съществуването на тази организация, данни за актуалното й състояние и лицата, които я представляват".

Позовават се и на Административно-процесуалния кодекс, според който при съмнение дали автор на дадено искане е посоченият в документа, се изисква потвърждение със собственоръчен подпис. Няма обаче изискване за актуално състояние, например. От комисията са дали и 3-дневен срок на СДС и лидера му да докажат, че ги има, за да дадат данни за бонусите.
Още от статията на „Труд"

"Внасяме коли втора ръка от ЕС без преглед", съобщава „24 часа"
Еврокомисията направи предложение, което намалява административната тежест при регистрацията на автомобилите в чужбина и ще позволи внасянето на коли втора ръка без технически преглед.

Очаква се промените да спестят на дружествата и гражданите не по-малко от 1,5 млрд. евро годишно.
С новото предложение се въвежда принципът, че даден автомобил трябва да се регистрира в тази държава от ЕС, в която живеенеговият собственик. Останалите държави не могат да изискват от него да регистрира превозното средство на тяхната територия, дори и в случай на по-продължителен престой.

С промените органите, отговарящи за регистрацията, ще засилят сътрудничеството помежду си, с което ще се улесни проследяването на откраднати автомобили и регистрирането им в друга държава от ЕС ще стане невъзможно.
Още от статията на „24 часа"

"Обявяват кредитните милионери с агентурно минало", информира „Класа"
С гласовете на 91 народни представители и без нито един „против" парламентът одобри вчера на първо четене промени в Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към „Държавна сигурност „(ДС) и разузнавателните служби на Българската народна армия (БНА). Съгласно новите текстове, предложени от Синята коалиция, занапред комисията по досиетата ще може да проверява за агентурно минало и т. нар. кредитни милионери.

Всъщност подлежащи на проверка са еднолични търговци, управители и членове на управителен или контролен орган на дружества към момента на теглене на кредити, които впоследствие са останали необслужени.

До момента поради пропуски в законодателството нямаше възможност да се отворят точно тези досиета, обяви от името на вносителите зам.-председателят на парламента Екатерина Михайлова. По думите на Михайлова зависимостите и връзките на кредитните милионери с бившите тайни служби трябва да станат част от закона, за да се изясни дали ДС има участие в трансформацията на икономиката на България.

По-важният въпрос е за имуществените последици от спекулативните операции, по-голяма част извършени в средата на 90-те години, които са и съпътстващ фактор за хиперинфлацията у нас тогава, изтъкна от трибуната Янаки Стоилов от Коалиция за България. Стоилов и Павел Шопов от „Атака" поискаха тази тема да бъде свързана и със закона за конфискуване на незаконно придобито имущество.

Подлежащи на проверка са над 10 500 фирми, обяви председателят на комисията по досиетата Евтим Костадинов. Той се позова на списък на БНБ от 1997 г.
Мандатът на комисията по досиетата изтича днес. Някои парламентарни групи обявиха вчера своите номинации за новия състав на комисията, която се състои от деветима членове, избрани от Народното събрание.
Още от статията на „Класа"

„Купиха чешката легенда Staropramen за €2,6 млрд.", информира „Монитор"
Американската пивоварна компания Molson Coors се споразумя за купуване на конкурента си StarBev, който притежава Staropramen и още 8 пивоварни в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Стойността на сделката е 2,65 млрд. евро и трябва да приключи до края на юни, съобщиха международните агенции.

Покупката ще позволи на Molson Coors да разшири пазарния си дял в страните от ЦИЕ. „Пазарът на бира в Централна и Източна Европа е привлекателен, със силни исторически тенденции и потенциал за развитие, обясниха от Molson Coors. От там припомнят още, че маржът на печалбата на StarBev е 30% преди облагането й с данъци, което е двойно повече от резултатите, които Molson Coors постига. „Целта е да реализираме растеж. Нашите пазари са спадащи за разлика от тези в Европа", каза Питър Суинбърн, главен изпълнителен директор на Molson Coors, пред The Financial Times. Пивоварната планира още да използва утвърдените марки на StarBev като платформа за продажба на свои съществуващи продукти като Carling.

StarBev произвежда 133 млн. хектолитра бира годишно и осигурява работа на приблизително 4100 души. Пазарният й дял е сред тези на първите 3 пивоварни на всеки от пазарите, на които продава. Сред тях са Чехия, Сърбия,Хърватия, Румъния, България, Унгария и Черна гора. Някои от притежаваните от компанията марки са добре утвърдени на местните пазари, например Borsodi, „Каменица", Bergenbier, Ozusko, Jelen and Niksicko.
Molson Coors Brewing Company съществува от 2005 г., когато се сливат канадската Molson (основана през 1786 г.) и американската Coors (започнала работа през 1873 г.). Основните марки на компанията са Coors Light, Molson Canadian и Carling.

Междувременно стана ясно, че сделката подлежи на одобрение от антимонополните органи за защита на конкуренцията към Европейския съюз и се очаква да бъде завършена през второто тримесечие на 2012 г. След приключването й StarBev ще оперира като отделна фирма в рамките на Molson Coors, като централата на компанията ще остане в Чехия.
Още от статията на „Монитор"

"БНБ е най-големият песимист за ръста на икономиката - само 0.7%", съобщава „Сега"
БНБ се оказа най-песимистичната институция по отношение на икономиката на България. Според централната банка икономическият ръст у нас през 2012 г. ще бъде едва 0.7%. Това стана ясно от изявление на управителя на институцията Иван Искров по повод 20-годишнината от създаването на Асоциацията на банките в България.

"От забавянето на растежа произтичат преки ефекти за потенциала на банките у нас да генерират доход от собствени източници. Ограниченото търсене на нови кредити поставя трезорите пред двойно изпитание - от една страна, те ще бъдат възпрепятствани да трупат нови буфери по линия на печалбата, а от друга страна, съществуващите класифицирани активи ще продължат да оказват натиск върху наличните резерви", заяви Искров.

Прогнозата на БНБ за развитието на икономиката през 2012 г. е най-ниската, давана досега. Преди броени дни финансовото министерство понижи очакванията си до 1.4%, спрямо 2.9%, заложени в макрорамката на бюджета за тази година. Така данните от ведомството вече съвпадат с последните изнесени от Европейската комисия, които също са за 1.4% ръст. ЕК влоши прогнозите си в края на февруари, след като през ноември обяви, че очакванията й за България са 2.3%. Оттам обаче уточняват, че прогнозите им са междинни и е напълно възможно както по-лошо, така и по-добро представяне. Значително по-оптимистични са експертите от Центъра за икономическо развитие, които смятат, че растежът на страната ще бъде 2.5 на сто.
Още от статията на „Сега"