„Дават една година за узаконяване на сгради", предупреждава от страниците „Икономика" вестник „Стандарт"
Една година ще имат собствениците на сгради, които са построени преди 7 април 1987 г. да узаконят домовете си. Същият срок ще бъде валиден и за къщи и блокове, вдигнати преди 31 март 2001 г., за да получат свидетелство за търпимост. То дава право на собствениците им да продават имота си законно и същевременно ги пази от възможността Дирекцията за Национален строителен контрол да събори сградата.

Тези промени в Закона за устройство на територията вече бяха гласувани от регионалната комисия в парламента. В нормативния акт обаче е записано, че всеки, който подаде документи за узаконявне или търпимост, без да има законово основание за това, веднага ще бъде докладван на ДНСК и ще бъде започнато производство за премахване на сградата.

Според текстовете законно основание за съществуването си могат да получат сградите, които са отговаряли на разпоредбите на старите законови разпоредби, които са били в сила при построяването им. Решения по заявленията, които подадат собствениците пред съответните ограни за узаконяване или търпимост, ще трябва да бъдат дадени от властите най-късно две години след влизане на промените в закона в сила. Ако обаче сте построили къща в чашката на язовир, няма да можете да я узаконите. Ако сте имали документи да вдигнете 6-етажен блок, но на своя глава се построили по-висока сграда, също няма да можете да я узаконите, обясни регионалният министър Лиляна Павлова.
Още от статията на „Стандарт"

„Болници рекетират пациенти с дарения", четем на първата страница на „Монитор"
Болници изобретиха нова схема, по която да рекетират пациенти за пари. За да избегнат ограниченията за плащане за избор на екип, те пробутват на болните да подпишат договор за дарение, според който те внасят определена сума в касата.

Същата практика се упражнява и в няколко частни лечебни заведения, които работят по договор с Националната здравноосигурителна каса, където здравноосигурените пациенти не би трябвало да плащат своето лечение, сигнализираха препатили за „Монитор".

Договорът за дарение и в Пета градска болница, и във въпросните частни клиники се подписва от пациента заедно с другите документи преди провеждане на лечението, съобщи БНТ. Парите се вземат още преди човекът да бъде настанен на легло.

Така се е случило с близка на столичанката Звезда Пеева. Нейната роднина влязла в общинското лечебно заведение за операция преди месец. Болните и семейството й нямали претенции за екипа и затова не избрали лекар, тъй като не познавали нито един от медиците в Пета градска болница. Не знаели дори имената им, тъй като ги нямало на сайта на лечебното заведение. Въпреки това наложило се хората да платят 950 лева дарение преди още жената да легне на операционната маса.

Решението да дадем парите не беше лично наше. В деня на постъпването в болницата се дава комплект от формуляри, сред които беше и договорът за дарение в четири броя, разказа Звезда Пеева и уточни, че не им е бил предоставен списък с лекарите за избор на екип.
Още от статията на „Монитор"

„Банковите тайни под натиск", разкрива от първата си страница „Капитал Daily"
Поредната редакция на закона срещу изпирането на пари, която правителството прави, срещна съпротива на корпоративния сектор, като този път недоволство изразяват и Българска народна банка, и Асоциацията на банките в България (АББ).

Най-спорно се оказа улеснението агенти на Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) да събират банкови документи за целите на проверките, които правят. То е заложено с допълнение в чл. 17, ал. 8, където се добавя следното изречение: "Предоставянето на документи, сведения и друга информация не може да се отказва или ограничава по съображения за служебна, банкова или търговска тайна."

При подготовката на законопроекта недоволстваха също счетоводители, застрахователи и инвестиционни компании заради това, че им се вменяват задължения с неясна формулировка - сами да преценяват дали клиентите им "перат пари" и евентуално да ги поставят "под наблюдение".

Неограничено изнасяне на информация

В четвъртък бюджетната комисия прие поправките в закона на първо четене въпреки разгорещената дискусия между представители на БНБ и ДАНС. "Капитал Daily" разполага с писмените становища на БНБ и на АББ по казуса. В подписаната от гуверньора Иван Искров позиция се изразява загриженост от това, че допълнението на член 17, алинея 8 "създава предпоставки за неограничено изнасяне на информация от проверяваните лица, в частност банките" и според него това противоречи на целите на закона.

Вместо това централната банка предлага информацията, която ДАНС изисква под формата на документи, да се представя на място в самата банка, агентите да се запознаят с нея в самия офис на финансовата институция и да не взимат документи със себе си.
Още от „Капитал Daily"

"Държавата бетонира със закон скъпите горива за резерва", информира от първата си страница „Сега"
Държавата възнамерява да бетонира със закон високите цени на горивата, купувани от Държавния резерв. Занапред агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" ще бъде официално задължена да се запасява само със зимен бензин и дизел, които струват по-скъпо. В последните години единствен изпълнител на тези поръчки е "Лукойл Нефтохим Бургас", която като единствен производител може по-лесно да предлага зимни горива и извън зимния сезон.

Това става ясно от внесения в парламента нов законопроект за запасите от нефт и нефтопродукти. Проектът, писан от ведомството на Цветан Цветанов, официално цели да въведе изискванията на европейска директива, но съдържа и промени, които отсъстват от официалните мотиви.

В момента запаси от горива е длъжна да поддържа както агенция "Държавен резерв", така и всички производители, вносители, доставчици на горива. Минималното количество запаси трябва да покриват 90 дни среднодневно потребление на съответния продукт, като делът на агенцията е 30 дни. Поддържат се задължителни запаси в 4 категории продукти - автомобилни и авиационни бензини; промишлено гориво (газьол), реактивни горива от керосинов тип и дизелово гориво; мазут и пропан-бутан.

Действащият закон не съдържа изискване запасите от бензин и дизел да са в по-скъпия ценови сегмент на тези горива. Въпреки липсата на такова изискване купуването само на зимни горива в последните години е неотклонна практика. Миналата година резервът обнови целия си запас от бензин, като и в четирите поръчки за близо 129 млн. лв., спечелени от "ЛУКойл", се изискваше доставка на зимен бензин клас С. Два от договорите бяха сключени през август и септември, макар че зимният бензин влиза в продажба обикновено от 16 октомври и трае до 15 април.
Още от статията на „Сега"

"До 45 души за място на полицай" е водещото заглавие на „Труд"
От 5 до 45 души се борят за място на полицай. МВР търси да назначи 1591 служители на реда, за които има обявени 218 конкурса в цялата страна.

Най-много са кандидатите за редови охранителни ченгета. МВР има нужда от 233-ма разследващи полицаи, защото през лятото вълна дознатели напуснали системата, за да станат прокурори и съдии. Конкурси за катаджии няма. Юристите, които успешно преодолеят изпитите, ще започнат в МВР със 805 лв. заплата. Стартовото възнаграждение за ченгета със средно образование е 600 лв.

До конкурсите не се допускат мъже с ръст под 168 см и жени под 160 см.

Търсят 1591 нови полицаи

Пиян се удавил в реката. Полицай написал: "Акт за одавяне". Помислил, задраскал го и написал: "Акт за отдавяне". Замислил се пак и написал: "Акт за влизане на тялото във водата и неговото неизлизане".

Още от Живково време народът иронизира ченгетата за слабата им грамотност и кадровия подбор. Да сложиш униформа по онова време може и да е било лесно, но сега категорично не е. Постъпването в МВР става след изпит в четири етапа, които някои наричат "4-те кръга на ада".

В момента ведомството търси да назначи 1591 служители, за които има обявени 218 конкурса, съобщи шефът на "Човешки ресурси" старши комисар Борис Димитров. Между 5 и 45 души се борят за всяко вакантно място, установи проверка на "Труд".

"Изпитът е изключително труден, а времето е малко за толкова много задачи. Невъзможно е да се решат всички." Това бяха първите реакции на група младежи, които току-що са решавали теста за интелигентност в Института по психология на МВР. Те кандидатстват за редови полицаи в софийската областната дирекция на МВР.

Длъжността изисква средно образование, успехът от дипломата е без значение. За осем места документи са подали 55 души. На първия кръг - физическа подготовка, са отпаднали 17. Така право да отидат на тест за проверка на интелектуалните способности добиват останалите 38.

За следващия етап ще се класират само първите 24. Накрая ситото ще отсее само осемте най-добри. Те обаче няма да започнат веднага работа, а ще карат 6-месечен курс за професионална подготовка.
Още от статията на „Труд"

650 млн. евро ще инвестира "Булгартрансгаз" в газопреносната инфраструктура", пише на първата си страница „Класа"
Близо 650 млн. евро инвестиции в развитие на газопреносната инфраструктура предвижда "Булгартрансгаз" пред следващите 10 години, съобщи сайтът 3E-news.com. Това съобщи изпълнителният директор Кирил Темелков, който представи пред журналисти десетгодишния инвестиционен план на компанията в курорта "Златни пясъци". С мащабната инвестиция трябва да се осигури надеждна и сигурна инфраструктура за газовите потоци за и през страната, както и диверсификация на източниците и маршрутите за доставки, обясни Темелков. Той уточни, че инвестицията ще се осигури със собствени средства на "Булгартрансгаз" , грантови схеми и привлечено външно финансиране на проектен принцип. Основният източник за акумулирането на собствен капитал на "Булгаргаз" в момента са таксите от транзита на руски природен газ и таксите за пренос на газ по вътрешната мрежа в страната.

Интерконекторите до Гърция, Турция, Сърбия и Румъния с общ капацитет 8-15 млрд. куб. м и обща дължина 300 км. ще погълнат 117 млн. евро.

България отложи плановете си за свързване на своята газопреносна мрежа с нейните съседни балкански страни с една година до края на 2014 г., сочи нов план за развитие на „Булгартрансгаз", предаде Ройтерс. Техническите пречки с Гърция и бавните преговори с Турция са забавили усилията на България да намали почти абсолютната си зависимост от руските газови доставки.

Ще бъдат изградени 272 км нови отклонения, които ще направят възможен достъпа до газ възможен за регионите. Общият им капацитет ще е около 2.5 млрд. куб. м газ, а цената 49 млн. евро.
Още от статията на „Класа"

„Украйна иска газ от България", четем в „Стандарт"
Украйна иска да купува газ от България, съобщи изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков. Интересът е проявен във връзка с плановете на България да разшири газопреносната си система, да изгради междусистемните връзки с Турция, Гърция и Румъния, както и с изграждането на газопровода "Набуко Запад". Тогава у нас ще влиза синьо гориво от много точки и източници. През 2017 г. се очаква да получаваме газ от Азербайджан чрез междусистемната връзка с Турция или пък от "Набуко Запад". В този момент чрез обръщане на потока на синьо гориво по съществуващата в момента тръба, по която у нас пристига руското гориво, може азерският газ да стигне до Румъния и Украйна, обясни Темелков. От своя страна газопроводът, който минава през Румъния, може да има по-голям свободен капацитет, тъй като в края на 2015 г. у нас трябва да постъпят и първите количества газ от "Южен поток".

През 2013 г. България ще добива от собствени находища около 1/3 от необходимия й газ. Това ще стане, след като заработи находището в Девенци, съобщи министърът на икономиката Делян Добрев. В момента страната ни задоволява около 15% от нуждите си от синьо гориво от находищата в Черно море, разработвани от компанията "Мелроуз Рисорсиз". След като заработят и сондите на "Дайрект Петролеум" в Девенци, това ще увеличи с 10-15% собствения ни добив.
Още от статията на „Стандарт"

„Нагласата към парите може да се измери с онлайн тест", съобщава „24 часа"
В зависимост от това как вземате важни финансови решения - емоционално или рационално, самостоятелно или след консултация със специалист, Вие попадате в различен финансов профил. Като продължение на своята политика за повишаване на финансовата грамотност, ING Животозастраховане и ING Пенсионно осигуряване въведоха две нови за България онлайн приложения за анализ на финансовите нужди - FQ Тест и електронен Личен финансов профил (е-ЛФП).

От компанията са изработили безплатен онлайн тест с 10 въпроса, посредством който можете да определите своята нагласа към парите. Целта на приложението е да се подпомогнат потребителите в планирането на личните финанси. С помощта на уеб-базирания FQ Тест хората по забавен и увлекателен начин могат     сами да определят какъв е техният финансов профил между четири личностни типа: „Филантроп", „Бохем", „Практик" и „Стратег". Те се различават помежду си главно по това до каква степен са склонни да поемат рискове, какви са техните финансови познания, както и дали вземат рационални или емоционални решения при управление на личните си финанси.

Разбирането на личната нагласа към парите помага на всеки човек да си даде сметка за своите предпочитания при вземане на финансови решения, както и за толерантността си към риск, и на база на тази информация по-добре да организира своите финанси.
Още от статията на „24 часа"

"Кандидат за АЕЦ "Белене" е глобен за опит за измама в Италия", пише „Капитал Daily"
Арун Савкур - един от двамата представители на Quantum Group, основен участник в появилия се потенциален инвеститор за АЕЦ "Белене" Global Power Consortium, е бил глобен в Италия за опит за манипулиране на борсата чрез разпространяване на невярна информация.

В България индиецът, работещ в Ню Йорк, участва в срещата за "Белене" миналата седмица в парламента заедно със собственика на "Риск инженеринг" Богомил Манчев, като двамата бяха представени пред депутатите от енергийния министър Делян Добрев.

Според публикации в италианската преса Савкур е бил глобен с 300 000 евро и прокуратурата е предложила да му бъдат повдигнати обвинения за това, че е излъгал, че се интересува от приватизацията на авиокомпания "Алиталия" през 2007 г.

Под индиго

Комисията за контрол на борсовата търговия Consob е взела решението си на 28 юни 2011 г., но то бе обявено едва в началото на март тази година. В него се посочва, че в края на 2007 г. Арун Савкур разпространява невярна информация, че представлява консорциум, искащ да придобие предложените от министерството на икономиката и финансите 49.9% от "Алиталия". Между октомври и декември същата година той твърди, че консорциумът се състои от LLC Evergreen, Evergreen Special Situations Fund III LP, THL Transportation Equities Fund и голямата южноазиатска авиокомпания Singapore Airlines. Скоро Singapore Airlines отричат да имат каквото и да било общо с инициативата на Савкур.

Подобен се оказва случаят и с посочените от Global Power Consortium в писмото им за намерения за "Белене" големи компании.

През ноември 2007 г. Савкур разпространява за медиите съобщение за заявен интерес от Evergreen Fund LP, THL и "водеща международна авиокомпания" за преструктуриране и рекапитализация на изпадналата в затруднение "Алиталия".

В средата на декември като "директор на Evergreen LLC" завява интерес с писмо, в което "между другото" се твърди, че Evergreen LLC координира консорциум, който в бъдеще ще включи Singapore Airlines, че ще предложи оферта за предложения пакет от "Алиталия" и че членовете на консорциума управляват активи за над 170 млрд. долара.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Над 1000 бизнесмени са разследвани за необявен фалит", разкрива „Сега"
Прокуратурата е разследвала в последните две години и половина над 1000 бизнесмени, които не са обявили в едномесечен срок в съда, че са неплатежоспособни, показва справка, изготвена за "Сега". Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода до 3 години или глоба до 5000 лв. за управител на търговско дружество или кооперация, ако в рамките на 30 дни от спиране на плащанията не е поискал от съда да открие производство по несъстоятелност.

През 2010 г. досъдебните производства са били 419, но до съда са стигнали само 236 срещу 245 лица. От тях осъдени и санкционирани са 203-ма, с влязла в сила присъда са 153-ма души. Оправданите са 23-ма. През 2011 г. разследвани са били 404, а внесените в съда обвинения - 210 срещу 222-ма души. Осъдени и санкционирани са 165 търговци, 111 са с влязла в сила присъда, а 20 са оправдани. За първото тримесечие на 2012 г. производствата са 212, в съда са вкарани 97 срещу 101 лица. Присъди има срещу 94-ма, с потвърдени присъди са 65, а 13 са оправдани. Прокуратурата обаче не даде данни колко от тях са се отървали само с глоба и колко са влезли в затвора.

Със затвор до 3 години може да се наказва и управител на търговско дружество, който след обявяване на процедура умишлено укрие или преправи документи, вземе нови кредити, противозаконно удовлетвори само един или няколко кредитори или ги обезпечи във вреда на останалите кредитори и т.н. Когато вредите са в особено големи размери, затворът е от 3 до 5 години. По такива казуси обаче прокуратурата почти не е работила. През 2010 г. няма нито едно такова досъдебно производство, през 2011 г. е едно, а през 2012 г. - две, но до съд не е стигнало нито едно.
Още от статията на „Сега"

"Хазарт и евтини услуги напълниха граничните райони с туристи", четем в „Монитор"
Свиленград вече се е превърнал в Лас Вегас и хотелите в града са пълни с любители на хазартните игри от Турция и Гърция. Това установи проверка на „Монитор". Най-добрите хотели в града вече са сменили собствеността си, като всички са продадени на голяма печалба. Новите стопани извършват спешни козметични ремонти, които да им придадат повече блясък и усещане за лукс. Единственият досега висококатегориен хотел в града с басейн е със средна заетост 90%, което в този бранш е постижимо само по големи празници и в пика на сезона по морето. Цената за единична обикновена стая е 110 лв. с включена закуска, стаята лукс е 190 лв., а апартаментът е 300 лв.

Според местния туристически бизнес броят на любителите на игрите на късмета се увеличава постоянно. Това стана възможно, след като страната ни отвори границите си за всички притежатели на шенгенски визи.

Турски редовни гости вече се оглеждат за подходящи недвижими имоти, които могат да бъдат направени на хотели  и така новите собственици да управляват място за гости и в същото време да се забавляват с хазарт, когато им се поиска. За да бъде удовлетворено търсенето на конкретно качество, местните инвеститори спешно ще започнат изграждането на басейни и СПА центрове.
Още от статията на „Монитор"

"София е против общ фонд за влогове в ЕС", информира „Труд"
България е силно резервирана към евентуалното си участие в плановете на Европейската комисия за единен банков съюз в еврозоната. Това става ясно от септемврийския бюлетин на Министерството на финансите за основните политически и икономически решения в ЕС. Наскоро управителят на БНБ Иван Искров директно обяви, че централната банка е против присъединяването на България към банковия съюз на този етап.

В средата на септември Брюксел представи идеята си за такъв съюз, който всъщност включва три основни елемента - общ надзор над трезорите, упражняван от Европейската централна банка; единна схема за гарантиране на влоговете и обща схема за рефинансиране на проблемни банки. Надеждите на ЕК са общият надзор да заработи поне частично още от 1 януари 2013 г. и изцяло - от началото на 2014 г.

"България принципно подкрепя създаването на банков съюз, но в обсъждания проект интересите на 10-те държави извън еврозоната, включително и България, не са добре защитени", посочват от МФ. Оттам считат, че бъдещият банков съюз трябва да остави съществени надзорни правомощия на национално ниво, за да могат да се отчетат спецификите за всяка отделна държава членка. "Страните извън еврозоната считат, че опцията за присъединяване към банковия съюз не е задоволителна, тъй като не предоставя баланс между компетенции и отговорности - прехвърлят се компетенции, като се запазват отговорности", изтъкват от МФ.

Според българската позиция още по-спорни мерки са общият гаранционен фонд за влоговете и фондът за преструктуриране на закъсали банки. България счита, че тези идеи трябва да се разглеждат на по-късен етап, т. е. "едва след като всяка държава постигне добре капитализирана и функционираща национална схема за гарантиране на депозитите, респективно фонд за преструктуриране".
Още от статията на „Труд"

"Лукс къщи край София държат цени от 1000 евро/кв. м", съобщава „24 часа"
Луксозните къщи в някои крайни квартали на София държат цени и в кризата. Квадратният метър там е около 1000 евро, а понякога и над тази сума, показват наблюденията на брокерите.

Един от най-скъпите квартали е Бояна. Там средната крайна цена на модерна къща с няколко спални, достатъчно бани и необходимите обслужващи помещения е 500 000 евро, става ясно от анализ на "Арко риъл естейт".

Подобен тип жилища в района са едни от малкото, за които средната цена на кв. м е около 1100 евро, коментират от компанията.

По данни на Imot.bg обаче най-скъпи са къщите в друг баровски квартал - Симеоново.

Там и офертите са най-много като брой. В момента се предлагат над 300 къщи, чиято средна цена е 1005 евро/кв. м.

На второ и трето място по цени се нареждат Малинова долина и Бояна. Там предоженията са значително по-малко. Около 100 за първия квартал и едва 30 за района на Бояна.

Според "Арко риъл естейт" именно слабото предлагане на големи модерни къщи в Бояна, изпълнени с висококачествени довършителни работи, с озеленен и поддържан двор, обуславя и сравнително високата крайна цена.

Предложенията в диапазона 400-500 кв. м РЗП включват обикновено по 3-4 спални, няколко бани, обширна дневна с трапезария и гараж за поне два автомобила. Практичният им дизайн обикновено позволява на обитателите разнообразни занимания и пълноценен отдих.

Задължително условие за атрактивността на имота е и прилежащият към него добре оформен и поддържан парцел. Къщите с по-голям двор се предлагат на по-висока цена - достигат 1300 евро/кв. м. Това показва, че земята има значителна добавена стойност, която се отразява и в цената на сградата, построена върху нея, смятат специалистите.

Данните от проучването на "Арко" показват още, че по време на преговори цените на подобни имоти не търпят сериозни промени и сделки се сключват на нива, близки до офертните. Очакванията на анализаторите за развитие на сегмента са стабилни, като промените в ценовите равнища биха били минимални.
Още от статията на „24 часа"

„Фериботният комплекс може да спре заради ремонт", пише „Класа"
Фериботният комплекс във Варна може да спре работа заради появили се проблеми след ремонт на инфраструктурата. Според източници на „Класа" след продължилия няколко години ремонт на преходен мост №1 се е оказало, че има разминаване между жп коловозите на моста и тези на руските фериботни кораби. По този начин те не могат да бъдат разтоварвани и натоварвани с вагони. В същото време е планиран ремонт и на другото преходно съоръжение - мост №2, който е силно амортизиран и вече е опасен в техническо отношение.

От руската компания „Аншип" са изпратили писма да БДЖ и ръководството на комплекса с искане или да бъде фиксирано разминаването в коловозите, или да бъде забавен новия ремонт, за да могат да извършват превозите си.

Недоволстово на руската страна идва от факта, че релсите на фериботните кораби „Авангард" и „Славянин" са нагласени спрямо тези на мост №2. Съответно руската страна е фиксирала своите коловози в Кавказ, Керч и Крим да отговарят до милиметър на това разстояние.
Още от статията на „Класа"