Със забележки от синдикатите към диалога в министерствата започна днешното заседание на НСТС (Тристранката).
Президентът на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев се обърна към вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова: „Вие смятате ли, че диалогът е необходим и полезен?". „Диалогът на ниво министерства не върви", каза Тренчев, цитиран от news.bg.
Той помоли Златанова да разпореди да се възстанови диалогът във ведомствата и заплаши, че ако това не стане, синдикатите ще преосмислят участието си в Тристранката.
Той отправи критика към това, че министерствата акцентират на диалога в обществените съвети, а са загърбили разговорите със социалните партньори. „Да зарежем говорилнята, наречени обществени съвети", посочи Тренчев и допълни, че в НСТС се води сериозен диалог.
Припомняме, обществените съвети бяха създадени по идея на президента Росен Плевнелиев след февруарските протести.
Правителството е решено да има в пълен обем социален диалог, увери на свой ред Зинаида Златанова. Тя посочи, че в спешен порядък диалогът на ниво министерство ще бъде възстановен и още утре на заседанието на МС ще обърне внимание на „провинилите" се ведомства.
Днес синдикатите излъчиха зам.-председател на НСТС в лицето на президента на КНСБ Пламен Димитров.
Социалните партньори започнаха обсъждането на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, като промените касаят единната сметка, а освен това се въвежда и обратно начисляване на сделките със зърно.Промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) предвиждат първо да се погасява главницата, след това лихвите и след това вноските.
Оказа се, че проблем с единната сметка е невъзможността на задълженото лице да прецени кои от задълженията си да погаси. Предвижда се с промените погасяването на задълженията да става с единно платежно нареждане.
Синдикатите настояват осигурителните вноски да се извадят от единната сметка.
Днес НСТС даде зелена светлина на предложените от левицата законодателни промени, които ще стимулират осиновяването на деца до 5-годишна възраст.
Промените предвиждат осиновителите на деца до 5 години да получават майчински. В момента издръжката на месец на дете в институция струва на държавата 500 лева, а майчинските доста под тази сума.
От КРИБ настояха финансирането на тази мярка да не е от държавното обществено осигуряване.
Общо взето обаче Тристранката подкрепи идеята, като ще настоява за прецизиране на някои текстове между Първо и Второ четене.