„Директорът на "Напоителни системи" обвинен за заплаха и кражба", разкрива от първата си страница „Труд"
Председателят на съвета на директорите на "Напоителни системи" Георги Харизанов е подсъдим за заплаха за убийство и обвиняем по друго дело - за кражба на 50 хил. долара, научи "Труд".

Преписката за заплахата е образувана от Районната прокуратура в София още през декември 2008 г. Пратена е от Четвърто РПУ по жалба на Деница Цицелкова. Жената се оплакала, че Харизанов я заплашил през 2009 г., когато бил сред организаторите на протест срещу високите данъци на моторите. Цицелкова по онова време участвала в мотофорум като любител на моторите. Оттам започнало и познанството й с Харизанов, което завършва с тъжбата.

През пролетта на 2010 г. пред Софийския районен съд пострадалата и Харизанов се помиряват. Той се извинява за обидата, а Цицелкова оттегля частната си тъжба и граждански иск. На това основание на 29 април 2010 г. делото е прекратено, става ясно от протокол от заседанието, предоставен на "Труд" от Министерството на земеделието и храните.

През юли 2010 г. обаче е възобновено. Прокурорите преценяват, че има достатъчно доказателства за извършено престъпление от Харизанов. Според тях с думите си той събудил основателен страх у Цицелкова. Какви точно са заплахите, прокурорите пазят в тайна. Тъй или иначе, пет месеца по-късно, през октомври 2010 г., обвинителният акт срещу Харизанов е внесен в Софийския районен съд.

Делото е разпределено на съдия Чавдар Костов. Последното му заседание е било на 24 ноември 2011 г.

Междувременно Харизанов е разследван и за кражбата на 50 000 долара. А от 13 януари 2012 г. е и с обвинение за нея. Парите изчезнали през май 2001 г. от офис на фирма СТОА в София. Бандитите проникнали в помещение, в което се съхранява касата през нощта. Разбили я и прибрали левове и валута.
Още от статията на „Труд"

„75% от семействата у нас нямат деца под 16 години", обобщава „Сега" данните на НСИ от миналогодишното преброяване
За първи път от съществуването на националната статистика най-разпространеното домакинство у нас е от един човек. В повечето семейства - 75.5%, няма деца под 16 г. Тази картина на демографската катастрофа в България рисуват данните от националното преброяване, проведено през 2011 г. Вчера НСИ оповести нова порция информация от него, фокусирана върху вида на домакинствата.

Българите, които живеят сами в домакинство, за първи път са повече от двучленните семейства. 925 385 домакинства у нас са съставени само от един човек. Това е 30% от всички домакинства. За 10 г. от предишното преброяване през 2001 г. броят на едночленните домакинства се е увеличил с 262 532. Най-голям е делът им в областите Велико Търново (38.6%) и София (36.5%). В още редица области над 1/3 от домакинствата са такива - Видин (34.4%), Враца (31.2%), Габрово (33.5%), Монтана (33.1%), Ловеч (32.4%), Кюстендил (31.9%). Най-малко са едночленните семейства в Кърджалийско, където има компактно турско население - 22.4%. Следват Пазарджик и Благоевград с по близо 26%.

Българските семейства все повече се раздробяват, тъй като домакинствата се увеличават въпреки значителното намаляване на населението, коментират статистиците. Между двете преброявания броят на домакинствата расте с 83 702, докато населението се е стопило с 564 331.

Не са оптимистични и останалите данни - малките домакинства се увеличават, а големите намаляват. От двама души са 853 735 домакинства, което е 28.4% от всички. Те са се увеличили с близо 23 000 за десетте години между двете преброявания. Така близо две трети от семействата у нас се състоят от един или двама души. Всички останали видове домакинства намаляват спрямо 2001 г. Малко над 20% са тричленните семейства - 606 613. Те са намалели с 22 577. Смятаните едно време за стандарт четиричленни семейства вече са едва 13.4% от всички, или 401 517. С 5 или повече членове са 218 339 домакинства.
Още от статията на „Сега"

„София си връща басейна "Мария Луиза" от Вълка" е едно от водещите заглавия от първата страница на „24 часа"
Тежка битка за връщане на един от най-апетитните и скандално заграбени имоти в София - къпалнята "Мария Луиза", готви Столичната община, научи "24 часа".

Засега съветниците коментират официално само, че търсят правни възможности, за да може да отворят отново за столичани най-големия градски плаж, но не издават повече подробности. Според запознати вариантите пред "Московска" 33 са два - или съдебен спор, или опит за споразумение, за да може къпалнята да заработи.

Доказателство, че общинарите умуват по казуса, са думите на главния архитект на града Петър Диков, който преди десетина дни изненадващо обяви, че в кадастъра къпалнята още се води собственост на общинското дружество "Софийски имоти".

През миналото лято пък малко преди местните избори групата на ГЕРБ в СОС излезе с политически меморандум. Една от целите, които мнозинството си постави, е именно София да си получи обратно знакови обекти като къпалнята.

На "Московска" 33 се говори, че след връщането на Общинска банка вече е дошъл редът и на комплекса в сърцето на Борисовата градина, макар двата казуса да са съвсем различни.

С решение на Столичния общински съвет през март 2003 г. "Софийски имоти" ЕАД създава смесеното дружество "Парк Мария Луиза" АД с фирма на покойния вече шеф на ВИС - 2 Георги Илиев

В съвместното дружество с "Ейнджъл" общинската фирма, чийто тогавашен шеф Тошко Добрев е подсъдим по редица дела и срещу него са повдигнати обвинения за злоупотреби, влиза с непарична вноска - апорт на апетитния имот, а Илиев участва с пари. "Софийски имоти" притежава близо 42% от акционерното дружество.

Според устава обаче решенията се вземат с обикновено мнозинство, т.е. над 50%.

Малко след убийството на Георги Илиев през 2005 г. вдовицата му Мая продава дела си в "Парк Мария Луиза" на близки до бизнесмена Румен Гайтански-Вълка компании. Така според Търговския регистър в момента акционерното дружество е собственост на "Софийски имоти", регистрираната в САЩ "Карплеон" и "Юромарк асет мениджмънт". Именно в управата на последната е Николай Проданов, който има общи фирми с Вълка. Проданов представлява и "Парк Мария Луиза" АД, сочи справка в Търговския регистър.
Още от статията на „24 часа"

"Мамят ни с витамин без C", четем от първата страница на „Стандарт"
След кренвиршите без месо и сиренето без мляко нова измама удари българите. Ампули с безполезен разтвор се пробутват като витамин С, алармираха от Държавната агенция за безопасност на храните. Ментетата са засечени в аптеки и магазини. Опаковките не съдържат обявеното количество полезно вещество, показала проверката. Това било потвърдено и при изследвания в лаборатория в Хамбург.

Там са изследвани няколко партиди - три от тях са произведени в Испания, а четвъртата е от Китай. Така, вместо да помагат при настинка и лечение с антибиотици, ампулите дори може да навредят - човек мисли, че се лекува, а реален ефект няма, обясни шефът на агенцията по храните Йордан Войнов.
Още от статията на „Стандарт"

„В контрола на храните - "квантов скок", съобщава „Труд"
"България е направила квантов скок по отношение на безопасността на храните", заяви шефът на агенцията по храните Йордан Войнов на отчетна пресконференция за една година от дейността на ведомството. Такава е оценката и на ЕК, похвали се той.

"Поклон правя на тези експерти, които ежедневно са на своите места. Тези хора заслужават поздравления. Ако можем, ще им плащаме допълнителни заплати, с уговорката д-р Войнов да не дава обяснения после защо ги е дал", каза шеговито агроминистърът Мирослав Найденов. Той добави, че ветеринарите, които са работили в наводненото село Бисер денонощно и при минусови температури, ще получат по една заплата допълнително. Найденов ги похвали, че само за няколко дни те са успели да евакуират всички трупове на измрели животни и да изплатят обезщетения на собствениците.

След това министърът направи ретроспекция за кризисните ситуации, с които се е справила агенцията - шапни огнища, истерията с ешерихия коли и диоксиновата криза в Европа. Земеделският министър приписа като успех на агенцията "безпрецедентното" решение на двете най-големи ловни организации в света да разположат световен референтен център за превенция и контрол на дивеча у нас.

При последната акция на агенцията за търговията с хранителни добавки инспектори са попаднали на витамин С от 2 и 5 милилитра, внос от Китай и Испания. Ампулите са изследвани в референтна лаборатория в Хамбург и се оказало, че съдържанието на витамин в тях е под нормата. "Тези ампули се внасят като хранителна добавка в България от 2-3 години", коментира Николай Костов, шеф на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Още от статията на „Труд"

"Скъпите горива потапят индустрията" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Когато цените на горивата се качват, почти никой не е щастлив. И България не е изключение. Компаниите трупат непредвидени разходи и стоките им стават по-скъпи, потребителите пък или ограничават пътуванията си, или се лишават от алтернативни покупки. Дори държавата, която на пръв поглед събира повече данъци от скъпите горива, има основания за притеснения. Защото се качва инфлацията, а това може да повлияе негативно на бавно възстановяващата се от кризата икономика.

Най-пряко засегнати от рекордните цени са транспортните фирми. По веригата това ще се пренесе до всички производители, като най-осезаемо ще е при евтините и обемни стоки. Ще пострадат и всички заводи, които работят в свързани с нефтопродуктите сектори като моторни масла, пластмасови изделия и др. Засега загуби е трудно да се изчисляват, защото не е ясно колко ще продължи ситуацията с рекордните горива. Но безспорно ефект ще има.

Един несъвършен пазар

Търговците на горива на едро и дребно на българския пазар не закъсняха и много бързо коригираха цените си на база международните котировки. Резултатът е, че толкова скъп дизел и бензин досега не е имало (виж графиката). За покачването тук обяснение може да се търси в по-високия долар спрямо лева. Но в потребителите има съмнения и за използване на моментната ситуация.

Според Ваньо Алексиев, собственик на транспортната компания "Биомет", цените на горивата в България са нереално високи. "През 2008 г. при тогавашния голям скок цената на барел беше достигнала 160 долара, сега е 120 долара. Тогава обаче цената по бензиностанциите беше по-ниска, отколкото е сега (или 2.60 лв. за литър тогава срещу 2.71 лв. за литър сега - бел. ред.)", коментира той.

Представители на петролния бранш обясниха, че разходно ориентираният метод не е единственият при образуването на цените по бензиностанциите. "Търговците на горива се опитват да компенсират слабите си продажби с увеличаване на цените, като международните петролни вълнения се явяват удобна възможност за това", твърди дистрибутор на горива.

За тази година търсенето е по-ниско, отколкото през същия период на миналата година, отчитат от бранша. Те все още не разполагат с точно число с колко е спаднало потреблението на горива, но прогнозираха, че процентното намаление е двуцифрено. За това допринася сложната зимна обстановка от изминалите седмици, която в известна степен блокира транспорта.

Допълнително консумацията всяка година спада заради влошената икономическа активност. Търговският директор на "Петрол" Иван Костадинов обобщава, че по негови изчисления в последните три години продажбите на целия пазар намаляват с по 9%.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Цената на петрола удари деветмесечен връх от над $105 за барел", предупреждава от първата си страница „Класа"
Цената на петрола достигна деветмесечен рекорд от над 105 долара за барел вчера, след като Иран обяви в неделя, че спира доставките за Великобритания и Франция на фона на ескалацията на напрежението около ядрената програма на Техеран, съобщи АП.

До ранния следобед цените за доставките през март нараснаха с 1,91 долара до 105, 15 долара за барел в електронната търговия на Нюйоркската търговска борса. По-рано през деня цената достигна до 105,21 долара за барел, което е най-високото ниво от май до сега.

След като петролното министерство на Иран обяви в неделя, че е спряло доставките за британски и френски компании в отговор на европейското петролно ембарго, което трябва да влезе в сила през юли, вчера Белгия, Холандия и Чехия прекратиха преждевременно вноса на суровината от ислямската република, съобщи говорителят на Европейската комисия по въпросите на енергетиката Марлене Холцнер, цитирана от Ройтерс.

ЕК не разполага с официални данни за количеството петрол, което Франция внася от Иран, посочи Холцнер, но добави, че френският енергиен гигант Total е прекратил вноса, а Великобритания, Австрия и Португалия отдавна са спрели да купуват иранската суровина. ЕС, който внася около 18% от иранския петрол, има достатъчно запаси за 4,5 години дори и да не намери алтернативни доставчици след влизането в сила на петролното ембарго срещу Иран, обясни още Холцнер.

Горивата в България могат да продължат да поскъпват в следващите дни, прогнозират представители на ръководството на вериги бензиностанции у нас.

Горивата по бензиностанциите в близките дни е възможно да продължат да поскъпват. Това стана ясно от думите на представители на ръководството на вериги бензиностанции у нас, съобщи investor.bg. Никой от тях обаче не се нае с твърда прогноза дори за седмица напред.

Да се прогнозират цените на горивата, е много трудно дори за кратък период от време, каза изпълнителният директор на „Петрол" АД Светослав Йорданов.
Още от статията на „Класа"

"Караш пиян или бързо - 15 дни в ареста", информира от първата си страница „Монитор"
15 денонощия арест, ако бъдеш хванат да караш с превишена скорост или си употребил алкохол. Това е една от мерките, които ще бъдат предложени в промените на закона, за да се намалят жертвите на пътя. Идеите бяха обсъдени на кръгла маса в Народното събрание на тема „Заедно за безопасност на пътя". В нея взеха участие вътрешният министър Цветан Цветанов, заместник-председателят на Народното събрание Анастас Анастасов, зам.-министърът на правосъдието Велина Тодорова, както и близки на жертви при катастрофи.

Присъстващите се обединиха около предложението да бъде върнат член от Закона за движение по пътищата, който е действал до 1994 г. Той предвижда, ако си седнал зад волана пил или караш с превишена скорост от над 50 км/час, да престоиш от 5 до 15 денонощия в ареста.

Поправките в закона ще бъдат внесени от депутатите от управляващата партия ГЕРБ, съобщи вчера зам.-шефът на парламента Анастас Анастасов. По думите му при повторно нарушение санкциите ще бъдат по-високи. С поправки в Наказателния кодекс пък шофирането без книжка и причиняването на катастрофа ще бъде включено в промени в Наказателния кодекс. По този начин тези нарушения ще бъдат утежняващи вината обстоятелства, ако е причинена смърт или тежка телесна повреда.

„Когато някой отнеме човешки живот, трябва да бъде наказан с цялата строгост на закона", заяви вчера вътрешният министър Цветан Цветанов.

„Ако имахме ефективни присъди за тези, които отнемат човешки живот на пътя, говорим за случаи след употреба на алкохол, наркотици, на пешеходни пътеки, смятам, че тези инциденти щяха да са много по-малко. Трябва да търсим баланс, защото ние в момента отидохме в друга посока - да защитаваме тези, които всъщност извършват престъпленията и винаги те със съответните си подходи и юридически възможности, които законодателството дава, могат да излязат на свобода", заяви още Цветанов.
Още от статията на „Монитор"

„Бюрокрацията в ЕС струва на фирмите 40 млрд. евро годишно", обобщава „Сега"
Компаниите в ЕС могат да спестят 40 млрд. евро годишно, ако Брюксел намали бюрократичните процедури чрез ефективно прилагане на общото право на съюза. Това се казва в доклад, изготвен от работна група срещу бюрокрацията в ЕС под ръководството на бившия баварски премиер Едмунд Щойбер, цитиран от "Дойче веле". Днес той ще представи документа на председателя на ЕК Жозе Барозу.

Националните правителства на страните-членки на ЕС прилагат общоевропейското законодателство различно и го допълват със собствени предписания и изисквания, което струва на фирмите 40 млрд. евро годишно. Това е заключението в документа. Според него 1/3 от средствата, които харчат фирмите за прилагане на законодателството от Брюксел, се дължат на чисто "национални" причини. Определени са срокове, в които всяка страна - членка на ЕС, е длъжна да синхронизира националното си законодателство с общите правила и директиви на ЕС, но правителства се справят с това изискване доста различно. Така например конкурс за възлагане на обществена поръчка приключва в Латвия за 77 дни, докато в Малта отнема цели 241 дни.
Още от статията на „Сега"

"Всичко за продан", пише „Стандарт"
Кметове и губернатори обявиха всичко за продан. Градоначалниците вадят имоти на тезгяха, за да закърпят бюджетите си със свежи пари заради липсата на приходи. Поне 20 почти рухнали къщи ще разпродава областната управа във Варна. Съборетините се намират на апетитни места - повечето в центъра на морската столица. Те са необитаеми отдавна, някои вече без покрив, а отдавна без ток и вода. Интересът към тях е само заради парцелите за ново застрояване, коментира губернаторът на морската ни столица Данчо Симеонов. Според него началната тръжна цена на къщите ще тръгне от 5-6 хил. лева нагоре. Кметството във Варна ще се опита да продаде 163 жилища, като чака от сделките към 4 млн. лв. Цените на някои апартаменти са едва десетина хиляди лева. Най-скъпото жилище излиза 160 000 лева, което се шири на площ 110 кв.м и е на бул. "Христо Ботев" в район "Одесос".

Бургас пък продава две почивни бази и магазин на пъпа на града. Търговският обект от 286 кв. м и прилежащи складове от 78 кв. са обявени с първоначална тръжна цена от 450 000 лв. Почивна база в м. Ковач край Малко Търново пък е извадена на тезгяха за 304 000 лева. От другия курорт в лесопарк "Росенец" край морето общинарите очакват поне 300 бона приходи.

Кметът на Пловдив Иван Тотев чака 5,5 милиона лева от продажби на общински имоти тази година. Съветници с по няколко мандата припомниха, че и предишни години градската управа е залагала голи суми като приход от общинските продажби, но те не са се изпълнявали никога заради липсата на купувачи. Тотев също като предшественика си Славчо Атанасов ще се опита тази година да продаде близо 3000 от общо около 4000 общински апартамента. Освен жилища общината търси купувачи на складове, магазини и терени в различни райони на града. Те обаче от години са на пазара и нямат клиентела. Сред най-атрактивните имоти, които предстои да бъдат обявени на търг, е сградата на бившия хлебозавод в жк "Тракия".
Още от статията на „Стандарт"

"БЕХ дава до 2,1 млн. лв. за газовата връзка с Гърция", информира „Класа"
Българският енергиен холдинг е планирал до 2,1 млн. лв. за изготвянето на техническия проект за изграждането на междусистемната връзка с Гърция. Това е записано в процедурата за избор на консултант за проекта, обявена на страницата на холдинга. Предложения на фирмите ще се приемат до 16 март в офиса на дружеството „Ай Си Джи Би", което отговаря за изграждането на тръбата между Стара Загора и Комотини. Срокът за изпълнение на поръчката е до получаване на разрешение за строеж на интерконектора, обясняват още от БЕХ. По план изграждането трябва да приключи до края на 2013 г., а българският участък от газопровода ще е дълъг около 150 км. Строителството на газопровода между Стара Загора и Комотини ще струва около 130 млн. евро, а за проекта ЕС отпусна 45 млн. евро по плана за възстановяване. По тръбата ще преминават поне по 1,4 млрд. куб. м газ годишно, като впоследствие количествата ще бъдат увеличени до най-много 5 млрд. куб. м на година. Очаква се по тази тръба да получим и 1 млрд. куб. м газ от Азербайджан, договорен от президента Георги Първанов.

Консорциумът, изграждащ газопровода „Набуко", пък обмисля да намали наполовина капацитета му, твърди „Уолстрийт джърнъл", като се позовава на свои източници. Новата идея била тръбата да бъде само между Австрия и България, без да е ясно откъде ще се получава природен газ.
Още от статията на „Класа"

"Промишленият износ с ръст и през 2012 г.", информира „Монитор"
Износът на машини и оборудване ще се задържи на нивата от 2011 г., а през втората половина на тази годината дори може да бъде отчетен ръст. Това ще се случи, ако няма сериозни трусове на европейските пазари, прогнозира Илия Келешев, председател на Българската браншова камара по машиностроене. Според него обаче през януари и февруари ще бъде отчетено намаление в обемите на износ и на произведена продукция.

Българското машиностроене е силно зависимо от поръчките, които идват от държавите от ЕС. Половината от продукцията на тези компании отива за износ.

Близо 60% от нея са предназначени за страните от общността, а водещи пазари са Германия и Италия. Данните на НСИ показват, че за времето от януари до ноември  миналата година българските фирми от бранша са изнесли машини и оборудване в ЕС за 6,1 млрд. лева. Това е с 32,5 на сто повече в сравнение със същия период на 2010 г.

Много компании от бранша, които разчитат основно на вътрешното търсене, сериозно са пострадали от кризата, обясни Келешев. В момента около 350-400 фирми формират почти 90% от машиностроителната продукция у нас. 10 на сто от тези компании са спрели работа по време на кризата.

„Ако се появят проблеми на външния пазар, а вътрешният остава все така свит, още фирми могат да спрат дейността си", каза той.

Данни на браншовата камара по машиностроене показват, че в момента броят на заетите в този сектор е с около 28 хиляди души по-малък в сравнение с 2008 г. Сега в бранша са заети около 110 хиляди човека, пресметна експертът.

По думите му в началото на годината десетки фирми от бранша са спрели производство за няколко дни заради студеното време. Цеховете не можело да се затоплят и това създавало проблеми с работата на машините. Това причинило допълнителни затруднения на компаниите заради финансовите загуби, които претърпели вследствие временното спиране на дейността.
Още от статията на „Монитор"