Доларът покачи до седем-седмичен връх към еврото в петък, като така завърши пета поредна седмица на положително представяне, след като данните за новите работни места в САЩ и тези за производството намалиха възможността за понижение на лихвата от ФЕД през тази година

Последните икономически индикатори показаха, че ръстът на БВП на САЩ през второто тримесечие може да изпревари това през първото, което автоматично възобнови изгубените позиции на долара спрямо еврото.

Въпреки слабите данни за БВП на САЩ за първото тримесечие, последните икономически показатели публикувани в петък, които бяха над очакванията на анализаторите, възстановиха доверието в долара. На всичкото отгоре се появиха и сигнали за увеличение на инфлационното ниво, което както е известно е основен проблем за ФЕД и главна причина да не се понижават лихвите в САЩ.

Еврото падна до $1.3393, което е най-ниската му стойност от 10 април насам, преди отново да се повиши до $1.3441, но все пак с 0.1% по-ниско за деня. Доларът се повиши с 0.3% спрямо йената до 122.11 йени, което е съвсем близо до 4-годишния рекорд от 122.20 йени. Към швейцарския франк, щатската валута покачи с 0.4% до 1.2298 франка за долар.

Данните за новите работни места в САЩ показаха нарастване с 157,000 през май, което накара инвеститорите да купуват долари в началото на американската сесия. Зелените пари продължиха възхода си и след данните за инфлацията през април и тези за активността на американските предприятия. ISM индексът за активността на производствената сфера се покачи до 55.0 през май от 54.7 през април.

Индексът за май беше с най-висока стойност от април 2006 г. до сега и даде ясен сигнал за стабилен ръст на американската икономика.